5 najważniejszych tematów z adhortacji Franciszka "Gaudete et exsultate"

(fot. Drop of Light / shutterstock.com)
James Martin SJ / kk

James Martin SJ, autor bestsellerowego "Jezuickiego przewodnika po prawie wszystkim", podaje 5 najciekawszych wątków najnowszego dokumentu papieża Franciszka.

<< Najnowsza adhortacja papieża Franciszka "Gaudete et exsultate" [PEŁNY TEKST] >>

1. Świętość to bycie w pełni sobą

Papież w całym dokumencie przywołuje liczne przykłady świętości: Św. Tereskę od Dzieciątka Jezus, która odnalazła świętość w robieniu małych rzeczy; św. Ignacego Loyolę, który szukał Boga we wszystkim i św. Filipa Nereusza, który był znany ze swojego poczucia humoru. Papież wzywa do tego by każdy dokonywał rozeznania własnej drogi do świętości i by dawał na niej z siebie wszystko (17).

2. Codzienne życie może nam pomóc w byciu świętymi

Każdy powinien starać się o świętość. Świętość oznacza życie w miłości (20) i niesienie świadectwa każdego dnia dokonując małych gestów (16), takich jak nie przekazywanie dalej plotek, wysłuchanie bliskich, codzienna modlitwa. Jeśli patrzysz na swoje życie jako misję, to łatwiej Ci będzie zobaczyć twe codzienne aktywności jako kolejne kroki na ścieżce do świętości (14; 19-30).

3. Strzeż się przed nowymi postaciami starych herezji

Papież przywołuje herezje gnostycyzmu i pelagianizmu, aby pokazać co utrudnia nam bycie świętymi. Nieco upraszczając, gnostycyzm głosi, że najważniejsze jest to co się wie, ale nie to co się czyni. Papież pisze, że "Kiedy ktoś ma odpowiedzi na wszystkie pytania, pokazuje, że nie podąża właściwą drogą i możliwe, że jest fałszywym prorokiem, który używa religii dla własnej korzyści" (42).

Pelagianizm twierdzi z kolei, że nie potrzeba nam Bożej łaski do bycia zbawionymi, a wystarczą same uczynki. Nowy pelagianizm przejawia się w różnych postawach: "obsesji na punkcie prawa, uleganiu urokowi osiągnięć społecznych i politycznych, ostentacyjnej trosce o liturgię, o doktrynę i prestiż Kościoła [...]" (57). Pelagianizm odziera nas z pokory.

4. Papieska adhortacja jest wypełniona poradami praktycznymi

Nie plotkuj, nie osądzaj, przestań być złośliwy - także w internecie, ponieważ "w tych przestrzeniach padają słowa, które nigdy nie byłyby tolerowane w życiu publicznym" (115). Dotyczy to także mediów katolickich. Bądź miły!

5. Osiem błogosławieństw to drogowskazy do świętości

Błogosławieństwa to nie tylko to co ma na myśli Jezus, gdy mówi o świętości, ale są one także obrazem tego kim Jezus był. Powinniśmy Go naśladować w drodze do świętości. Wezwano nas do bycia ubogimi w duchu, cichymi, miłosiernymi, czyniącymi pokój oraz głodnymi sprawiedliwości. Papież szczególnie koncentruje się na miłosierdziu, które ma dwa oblicza: pomoc i służbę innym, ale też przebaczenie i zrozumienie, bo Jezus nie mówi, że «błogosławieni, którzy planują zemstę», ale nazywa błogosławionymi tych, którzy przebaczają i czynią to «siedemdziesiąt siedem razy» (82).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

5 najważniejszych tematów z adhortacji Franciszka "Gaudete et exsultate"
Komentarze (8)
MR
Maciej Roszkowski
9 kwietnia 2018, 17:39
Czyli kolejne niechlujstwo ludzi mediów. Kogo tam zatrudniają?
AK
Agnieszka Kwaśniewicz
10 kwietnia 2018, 07:15
nie plotkuj nie obmawiaj i przeczytaj tekst jeszcze raz. 
WJ
Wiesław Jojo
9 kwietnia 2018, 16:05
Pan Jezus Chrystus nigdy nie powiedział takich słów: "błogosławieni, którzy planują zemstę"
PA
Piotr A.
9 kwietnia 2018, 16:12
Zapewne miało być: "bo Jezus nie powiedział "«błogosławieni, którzy planują zemstę», ale nazywa błogosławionymi tych, którzy przebaczają i czynią to «siedemdziesiąt siedem razy»" (82)."
AK
Agnieszka Kwaśniewicz
10 kwietnia 2018, 07:14
no przecież jest w tekście że Jezus nie powiedział tych słów. Przeczytaj jeszcze raz. 
AK
Agnieszka Kwaśniewicz
10 kwietnia 2018, 07:17
a twój tekst jest komentarzem dla eugenewolfe1 - to sorry oki :-)
9 kwietnia 2018, 15:36
"błogosławieni, którzy planują zemstę"?! O co tu chodzi? Ostatnie zdanie jest chyba jakieś niekompletne i poprzestawiane.
PA
Piotr A.
9 kwietnia 2018, 16:13
Zapewne miało być: ​"bo Jezus nie powiedział "«błogosławieni, którzy planują zemstę», ale nazywa błogosławionymi tych, którzy przebaczają i czynią to «siedemdziesiąt siedem razy»" (82)."