Abp Gądecki: mamy w niebie kochającą Matkę
"Mamy w niebie kochającą Matkę, która wie, czego nam potrzeba, a jednocześnie przemożną Królową, która jest w stanie otoczyć nas skuteczną opieką. Tej szczególnej - macierzyńskiej i królewskiej zarazem - więzi z Maryją doświadczamy nie tylko indywidualnie, ale również wspólnotowo; jako wspólnota narodowa" − mówił abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze, 2 października.
Metropolita poznański przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. poprzedzającej przeniesienie i wprowadzenie kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa do kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce. Wizerunek został poświęcony w kwietniu br. przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego we Lwowie dla wiernych miasta Poznania i okolic.
W Eucharystii sprawowanej w Dniu Jedności Kresowian uczestniczyli bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Kresowiacy, poczty sztandarowe oraz poznaniacy.
W homilii przewodniczący KEP podkreślił, że po raz pierwszy doświadczenie wspólnotowe Polaków zostało oficjalnie uznane podczas potopu szwedzkiego. Przypominając wydarzenia poprzedzające śluby króla Jana Kazimierza we lwowskiej katedrze przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, 1 kwietnia 1656 roku, zauważył, że były one wyrazem wdzięczności za przełomowe wydarzenie tej wojny, za bohaterską obronę klasztoru na Jasnej Górze. "Polacy połączyli swoje ocalenie ze wstawiennictwem Matki Bożej, dlatego dostrzega się ten ścisły związek pomiędzy obroną częstochowskiego klasztoru a lwowskimi ślubami Jana Kazimierza" − zaznaczył abp Gądecki. Tydzień po królewskim ślubowaniu dotarła do Lwowa radosna wiadomość o zwycięstwie Stefana Czarnieckiego nad Szwedami pod Warką.
Metropolita poznański przypomniał, że kilka dni po ślubowaniu złożonym przez króla, w kościele jezuitów nuncjusz papieski po raz pierwszy na końcu Litanii Loretańskiej powtórzył trzykrotnie inwokację: Regina Regni Poloniae, ora pro nobis (Królowo Królestwa Polskiego, módl się za nami). "Przedstawiciel Ojca Świętego w obecności króla oficjalnie ogłosił Maryję Królową Królestwa Polskiego" − zaznaczył arcybiskup.
Przewodniczący KEP podkreślił, że wydarzenia sprzed 360 lat mają również dla nas, żyjących w XXI w. duże znaczenie. "Ślubowanie zyskało w religijnej i narodowej świadomości Polaków wyjątkową rangę duchową. Akt ten zachował po dziś dzień swoją żywotność" − stwierdził arcybiskup. Zauważył, że wzywa on nas z jednej strony do synowskiego zawierzenia Maryi, a z drugiej strony do Jej naśladowania.
Po Mszy św. w uroczystej procesji, która przeszła przez most Jordana, kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej, Królowej Korony Polskiej, została przeniesiona do kościoła na Śródce. Wizerunek został umieszczony w bocznej kaplicy.
Uroczystości zakończyło odczytanie tekstu ślubów Jana Kazimierza oraz modlitwa do Matki Bożej Łaskawej pod przewodnictwem abp. Gądeckiego.
Inicjatywa sprowadzenia do stolicy Wielkopolski kopii obrazu zrodziła się w gronie Pokolenia Milenijnego, czyli osób urodzonych w roku 1966 lub wokół tej daty. Pokolenie Millenijne to ruch społeczny, który czuje potrzebę przekazywania dziedzictwa chrztu Polski następnym pokoleniom.
W kościele pw. św. Małgorzaty na Śródce Pokolenie Millenijne pragnie się gromadzić i zanosić modlitwę za Ojczyznę.
Kościół pw. św. Małgorzaty należy do najstarszych kościołów w stolicy Wielkopolski. Istniał już przed 1231 r. Został wzniesiony prawdopodobnie przez biskupa poznańskiego Pawła, który powierzył go sprowadzonym wówczas do Poznania dominikanom. Po przeniesieniu zakonu na lewy brzeg Warty - około 1244 r. - został kościołem parafialnym. W kolejnych stuleciach dobudowano do niego dwie kaplice, wieżę i zakrystię.
W głównym ołtarzu z XVIII w. znajduje się kopia zabytkowego obrazu z I połowy XVIII wieku Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus.
Kościół znajduje się na skraju nieistniejącego już Rynku Śródeckiego (historycznie zachowany w postaci nazwy ulicy). Otacza go mur, a na teren świątyni prowadzi barokowa brama z 1786 r.
Skomentuj artykuł