"Św. o. Pio był mistrzem ludzkich sumień"

"Św. o. Pio był mistrzem ludzkich sumień"
(fot. youtube.com)
KAI / ml

"Ojciec Pio był człowiekiem konfesjonału, spowiadał przez 52 lata. Nie był ani wybitnym kaznodzieją, ani znanym wychowawcą. Był mistrzem ludzkich sumień. Każdego człowieka widział od środka" − mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., połączonej z obrzędem poświęcenia kościoła pw. św. ojca Pio z Pietrelciny w Poznaniu.

Parafia pw. św. ojca Pio z Pietrelciny należy do najmłodszych w Poznaniu i w całej archidiecezji.
W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na trzy podstawowe zadania świątyni, jakimi są jednoczenie, miejsce przebaczenia i uświęcenia Ludu Bożego. - Budynek kościelny jest miejscem, które łączy ludzi między sobą. Ta budowla została wzniesiona dla Kościoła - wspólnoty - mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański nawiązał też do osoby i dzieła świętego kapucyna − patrona kościoła. "Kto szukał tanich wzruszeń i sensacji, ten ze smutkiem odchodził od niego rozczarowany trzeźwością i prostotą nauczania i świadectwa o. Pio. Kto słuchał go wytrwale, znajdował w nim towarzysza drogi w codziennym życiu i nauczyciela wiary" − przypomniał abp Gądecki.
Zwrócił uwagę, że kapucyn nie miał żadnych tytułów naukowych, nie był człowiekiem światowym, nie reprezentował władzy. Zajmował się tylko kierownictwem duchowym tych, którzy przychodzili do niego z codziennymi problemami. "W jego konfesjonale nawróciły się tysiące osób, wracały do domu odmienione, napełnione pokojem i harmonią, pojednane z Bogiem i ludźmi. Ci, którzy spotykali go bezpośrednio lub pośrednio, odzyskiwali wiarę" − zauważył metropolita poznański.
Przewodniczący KEP zaznaczył, że o. Pio swoim nauczaniem i zachowaniem zachęca do modlitwy, "byśmy uciekali się do Bożego miłosierdzia przez sakrament pokuty".
Abp Stanisław Gądecki erygował parafię pw. św. Ojca Pio z Pietrelciny, obejmującą Strzeszyn Grecki i os. Literackie, 29 lutego 2004 r. Pięć lat wcześniej przy ul. Literackiej stanął krzyż, który stał się pierwszym miejscem modlitwy i nabożeństw. W święto Podwyższenia Krzyża, 14 września 2003 r., została przy nim odprawiona pierwsza Msza św. inaugurująca powstanie parafii. Poświęcony też został teren pod budowę przyszłego kościoła i budynków duszpasterskich. 18 sierpnia 2004 rozpoczęła się budowa świątyni. Po ponad trzech latach budowy, 16 grudnia 2007 w nowym kościele została odprawiona pierwsza Msza św.
W ołtarzu głównym świątyni znajduje się wizerunek św. o. Pio. Świątynia przyozdobiona jest licznymi witrażami ukazującymi najważniejsze dzieła świętego kapucyna. W parafii działa już wiele wspólnot duszpasterskich.
Z okazji Roku Miłosierdzia kościół został obdarzony przywilejem Drzwi Świętych.
Abp Gądecki mianował proboszcza parafii, ks. Andrzeja Herkta, kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Św. o. Pio był mistrzem ludzkich sumień"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.