Angela Merkel sympatykiem papieża Franciszka
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że jest zwolennikiem papieża Franciszka. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA powiedziała, że w czasie urlopu przeczytała książkę-wywiad z kard. Jorge Bergoglio.
- Jestem pod wrażeniem papieża Franciszka, jego orędzi i stylu od początku jego pontyfikatu. Podczas audiencji prywatnej w maju br. poznałam papieża jako człowieka o wszechstronnych zainteresowaniach, jako duchownego głęboko zainteresowanego ludźmi i ich troskami. Ta rozmowa spowodowała, że chciałam więcej wiedzieć o nowym papieżu i dlatego przeczytałam tę książkę - stwierdziła pani kanclerz.
Ewangeliczka Merkel chciałaby, aby Kościoły przejawiały większą postawę misyjną. - Pragnę zachęcić Kościoły, aby były bardziej żywe, szły do ludzi, aby otworzyć ich na chrześcijaństwo - powiedziała przewodnicząca niemieckiej CDU podkreślając, że każde społeczeństwo jest oparte na fundamencie podstawowych wartości i norm, a tym fundamentem są "w znacznym stopniu korzenie chrześcijańskie".
W wywiadzie dla KNA Merkel zaprzeczyła jakoby w jej partii CDU istniał plan inicjatywy ustawodawczej w sprawie adopcji dzieci przez pary homoseksualne będące w prawnie uznanym związku. Jednocześnie potwierdziła, że "wszelka dyskryminacja ludzi o skłonnościach homoseksualnych jest nie do zaakceptowania" i zwróciła uwagę na fakt, że o tym, czy homoseksualiści żyjący w związku mogą adoptować dzieci, nie wypowiedział się jeszcze Trybunał Konstytucyjny.
Gwarantowana konstytucją szczególna ochrona małżeństwa i rodziny jest dla kanclerz Merkel sprawą niezwykle istotną. Dla większości ludzi rodzina jest najważniejszym miejscem, gdyż tam czują się bezpieczni i mogą sobie nawzajem ufać, stwierdziła Merkel. Jednocześnie podkreśliła, że szanuje również ludzi, którzy "swoje życie układają inaczej", gdyż również i tam "żyje się wartościami podstawowymi dla naszego społeczeństwa".
Przewodnicząca CDU wyraziła zadowolenie, że 31 października 2017 roku, dzień inauguracji jubileuszowych uroczystości 500-lecia Reformacji, będzie wyjątkowym świętem w całych Niemczech. Uważa bowiem, że Reformacja jest centralnym wydarzeniem niemieckiej historii mającym zasięg światowy. Angela Merkel wyraziła nadzieję, że "coś z ducha Reformacji znowu dotrze do ludzi", gdyż - jej zdaniem - Reformacja przyczyniła się do rozwoju takiego obrazu człowieka, na który duży wpływ ma "nowe chrześcijańskie pojęcie wolności".
Skomentuj artykuł