Asyż: papież przybył na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój
Franciszek przybył na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, którego hasłem są słowa: "Pragnienie pokoju. Religie i kultury w dialogu". Helikopter z papieżem na pokładzie wylądował o godz. 11.22 na terenie ośrodka sportowego “Migaghelli" w Santa Maria degli Angeli.
Organizatorami Dnia są: rzymska Wspólnota św. Idziego, franciszkanie oraz diecezja Asyżu. Uczestniczy w nim ok. 500 przywódców religijnych i polityków z całego świata, a także 25 uchodźców.
Na lotnisku Franciszka powitali: abp Domenico Sorrentino, ordynariusz diecezji Asyż - Nocera Umbra - Gualdo Tadino; Catiuscia Marini, przewodnicząca regionu Umbria; Raffaele Cannizzaro, prefekt Perugii i Stefania Proietti, burmistrz Asyżu.
Stamtąd papież uda się na teren klasztoru św. Franciszka w Asyżu, gdzie powitają go: o. Mauro Gambetti, kustosz klasztoru; ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej; przedstawiciel muzułmanów; anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby; syryjskoprawosławany patriarcha Antiochii Efrem II; przedstawiciel judaizmu i najwyższy zwierzchnik buddyjskiej szkoły Tendai.
Wszyscy przejdą razem do Krużganka Sykstusa IV, gdzie czekają na nich inni przedstawiciele Kościołów i religii świata, a także katoliccy biskupi Umbrii. Papież przywita się z każdym z obecnych.
Po powitaniu o 13.00 zjedzą oni wspólnie obiad w refektarzu klasztornym. Obecna będzie także grupa ofiar wojen. Głos zabierze przewodniczący Wspólnoty św. Idziego Marco Impagliazzo, który przypomni o 25. rocznicy posługi patriarchy Bartłomieja.
O 15.15 Franciszek spotka się z kolejno z: patriarchą Bartłomiejem, przedstawicielem muzułmanów, abp. Welbym, patriarchą Efremem II i przedstawicielem judaizmu.
O 16.00 w różnych miejscach przedstawiciele poszczególnych religii modlić się będą o pokój. Chrześcijanie zbiorą się na wspólnej modlitwie w bazylice św. Franciszka. W tej samej świątyni wszyscy uczestnicy Dnia zgromadzą się o 17.00 i wyjdą na plac przed bazyliką. Tam o 17.15 odbędzie się ceremonia kończąca Dzień.
Zebranych przywita abp Sorrentino, po czym wysłuchają oni sześciu przesłań. Wygłoszą je: ofiara wojny, patriarcha Bartłomiej, przedstawiciel muzułmanów, przedstawiciel judaizmu, patriarcha buddyjski z Japonii i prof. Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty św. Idziego.
Po przemówieniu papieża Franciszka, zostanie odczytany Apel o Pokój, który będzie następnie przekazany dzieciom z różnych narodów. Po chwili ciszy ku pamięci ofiar wojen, przedstawiciele religii podpiszą Apel, zapalą dwa kandelabry i przekażą sobie znak pokoju.
O 18.30 Franciszek odjedzie na boisko sportowe Migaghelli, skąd odleci do Watykanu.
Po raz pierwszy przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz religii świata na spotkanie modlitewne do Asyżu zaprosił przed 30 laty, w 1986 roku, papież Jan Paweł II. Wspólnie opowiedzieli się wówczas za pokojem i potępili wszelką przemoc w imię religii. Bezpośrednią okazją do drugiego spotkania 26 stycznia 2002 roku były zamachy terrorystyczne w USA z 11 września 2001 roku. W wymiarze europejskim spotkanie modlitewne o pokój odbyło się w 1993 roku, a inspiracją do niego była wojna na Bałkanach.
Ostatnie trzydniowe spotkanie w Asyżu odbyło się z inicjatywy Benedykta XVI w październiku 2011 roku.
W duchu pierwszego, historycznego spotkania w Asyżu, Wspólnota św. Idziego organizuje cykl spotkań pod hasłem "Ludzie i religie". Pierwsze spotkanie z tego cyklu Wspólnota św. Idziego zorganizowała w Rzymie już w rok po Asyżu, a pierwsze poza nim i w ogóle poza Włochami przeprowadzono na przełomie sierpnia i września 1989 roku w Warszawie pod hasłem "Nigdy więcej wojny", w związku z przypadającą wówczas 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Odtąd spotkania te odbywają się co roku w różnych miastach naszego kontynentu - we wrześniu 2009 roku po raz drugi zorganizowano je w Polsce, tym razem w Krakowie.
Od 2002 roku spotkania odbywają się zawsze we wrześniu, aby również uczcić pamięć ofiar zamachów terrorystycznych na nowojorski World Trade Center 11 września 2001 roku. Każde ze spotkań kończy się wspólnym apelem o pokój wystosowanym przez zgromadzonych zwierzchników religii.
Skomentuj artykuł