Biskup Kościoła metodystycznego o Papieżu

(fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)
KAI / mh

To, co powiedział podczas inauguracji swego pontyfikatu papież Franciszek jest bliskie wrażliwości metodystycznej - powiedział KAI biskup Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego w Polsce Edward Puślecki.

Zwierzchnik polskich metodystów ocenił kazanie Papieża, jako "ciepłe, otwarte, pozbawione akcentów zapalnych". Z uznaniem odebrał gest, jakim była wymiana znaku pokoju z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I. "To na początku pontyfikatu jest bardzo ważnym znakiem" - stwierdził bp Puślecki.

Określił on Franciszka jako osobowość ciepłą, pełną zapału do zmian, choć niekoniecznie takich, jakich ludzie oczekują, ale zgodnych z duchem Ewangelii.

Bp Puślecki dostrzegł zbieżność słów Franciszka z intuicją wyrażaną przez reformatora Jana Wesleya, który działanie Boga odczuł jako "dziwne rozgrzanie serca". Franciszek - kontynuował biskup metodystyczny - zachęcał, żeby nie bać się czynić dobra. Współbrzmi to z zasadą ruchu przebudzeniowego, na fali którego zrodził się metodyzm: unikaj zła, czyń dobro.

Zawsze, jak zauważył biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, gdy spotykamy się na gruncie Ewangelii, jesteśmy blisko siebie. "To bardzo dobry kierunek, bowiem chrześcijaństwo jeszcze się nie zrealizowało we wspólny czynieniu dobra. Kazanie papieża nam to wyraźnie sugeruje"- ocenił bp Puślecki.

Zdaniem zwierzchnika Kościoła Ewanglicko-Metodystycznego w Polsce ważne było podkreślenie, że swój urząd papieski będzie pełnił w duchu służby.

Istotne, według bp. Puśleckiego było również to, że papież swoje orędzie skierował do wszystkich ludzi, apelując o działanie na rzecz ochrony stworzenia.

"To kazania także mnie inspiruje. Jeśli pójdziemy w tym, kierunku, jaki nakreślił papież, to tylko należy się cieszyć" - podsumował bp Puślecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup Kościoła metodystycznego o Papieżu
Komentarze (2)
J
jarekkk
20 marca 2013, 09:32
Alfista, piszesz, że to" Polityczne poprawne, bez akcentów zapalnych, brawo i o to chodzi. Prędzej dojdzie do porozuminia z jakimiś adwentystami czy metodystami aniżeli z Bractwem św. Piusa X.     czy tu chodzi o to poklepywanie?     Czym posolić sól...?" ...czyli lepiej szukać porozumienia z Bractwem niz innymi? I to bedzie bardziej wartościowe? Moim zdaniem zawsze powinniśmy dążyć do jedności, ze wszystkimi, w duchu porozumienia, miłości, otwartości, nie zatracając wartości!
A
Alfista
19 marca 2013, 16:49
Polityczne poprawne, bez akcentów zapalnych, brawo i o to chodzi. Prędzej dojdzie do porozuminia z jakimiś adwentystami czy metodystami aniżeli z Bractwem św. Piusa X. czy tu chodzi o to poklepywanie? Czym posolić sól...?