Co naprawdę powiedział księżom Franciszek?

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

Wobec pojawiających się w polskich środkach przekazu interpretacji słów papieża Franciszka, jakoby wzywał on księży do zaprzestania zbierania pieniędzy za posługi religijne, przytaczamy poniżej w całości odnośny fragment jego wypowiedzi.

Są to słowa, jakie skierował on do księży diecezji rzymskiej na spotkaniu z nimi 16 września w bazylice św. Jana na Lateranie. Mówiąc o sprawach finansowych, zaznaczył m.in., że należy ufać w wielkoduszność ludzi i w błogosławieństwo Boże dla takiej postawy.

Oto polski tekst wspomnianej części przemówienia papieskiego:

"Pewnego razu pewien ksiądz, nie należący zresztą do mojej diecezji, ale z innej diecezji, powiedział mi: «Ja nie każę za nic płacić, nawet za intencje mszalne. Mam tu puszkę i ludzie zostawiają w niej tyle, ile chcą. Ale, Ojcze, ja prawie podwoiłem to, co miałem wcześniej!» [Dzieje się tak], ponieważ ludzie są wielkoduszni, a Bóg błogosławi takim rzeczom!".

DEON.PL POLECA

Nieco wcześniej Ojciec Święty skrytykował z mocą tych księży w parafii, którzy bardziej troszczą się o żądanie pieniędzy za wydanie świadectwa [chrztu] niż o sam sakrament i w ten sposób "odpychają ludzi". Podkreślił, że "ten, kto przychodzi do kościoła, ma się w nim czuć jak w swoim domu, a nie, że jest wykorzystywany".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co naprawdę powiedział księżom Franciszek?
Komentarze (19)
M
Mario
21 września 2013, 16:33
Tę wiadomość zamieściła PAP, podając jako źródło "włoska prasa". I tak jakiś włoski tabloid staje się źródłem informacji dla PAP i nic się nie dzieje, nie ma skandalu, nie lecą głowy. Jak to jest możliwe?
D
Danka
20 września 2013, 17:15
Komentujacy rzadko zaglądają na tą stronę.Jak wynika z ich zaskoczenia zaglądają jedynie aby wyczytać coś co dałoby dobry materiał do dyskusji na temat księży i ich stopnia zamożnosci.Najwiecej mają do powiedzenia na tematy finansowe osoby które nie naprzykrzają się za często Bogu i nie dają funduszy na żadne cele.Jak wiadomo Kościół jest własnoscią wierzących parafian i my musimy łożyć na jego utrzymanie w tym również księrzy.W mojej parafii nie ma przepychu i nigdy nie było.Fundusze również są konieczne na remonty Kościoła i Domu Parafialnego.Uczestnicząc w mszach św.w każdą niedzielę obserwuję jak małe ilości pieniędzy wpadają na tacę.Wiadomo,że jest co raz trudniej żyć w naszej Parafii i nie tylko w naszej.Ludzie są biedniejsi.Wyczytałam i słyszę w masmediach,że księża posiadaja gotowe cenniki za udzielane sakramenty.być może są takie Parafie.W naszej przyjęła się pewna tradycja co do opłat i każdy daje tyle ile chce i na ile go stać.Większe kwoty Rada Parafialna zbiera na remonty konieczne czy to Kościoła,czy to wspomnianego Domu Parafialnego.Wiem również,że są przypadki w czasie wizyty duszpasterskiej,że tam gdzie księża widzą biedę nie biorą pieniędzy mimo iż osoba odwiedzana przeznaczyła jakąś kwotę według stopnia jej zamożności.Myślę sobie jak to wszystko słyszę w masmediach i czytam,co byłoby gdyby zniesiono celibat.Już słyszę jak to wspaniale powodzi się rodzinie księdza.Żona gdyby tak się stało musiałaby zakładać na siebie szaty pokutne.Proszę więc o ostrożność w ocenach rzeczy na których mało się znamy i mało wiemy bo nie jesteśmy przynależni do wspólnoty parafialnej.
20 września 2013, 10:42
Paradoksalnie, chciałem doczytać  o wypowiedzi papieża Franciszka nt. praktyk finansowych w kościele i klikąłem "więcej" a tu co? apel o pieniążki dla portalu. Taka techniczna niezręczność administratora czy zamierzony trik? Trochę mnie to rozbawiło ale nie zdziwiło. Bo za mało czytasz deon ;-) ten link jest po każdaym artykułem. Zresztą  akurat ten link jest idealna realizacja słów papieża Franciszka: za możliwość czytania DEONu nie wyznaczono ceny - ale wystawiono skarbonkę.
C
chrześcijanin
20 września 2013, 10:33
Paradoksalnie, chciałem doczytać  o wypowiedzi papieża Franciszka nt. praktyk finansowych w kościele i klikąłem "więcej" a tu co? apel o pieniążki dla portalu. Taka techniczna niezręczność administratora czy zamierzony trik? Trochę mnie to rozbawiło ale nie zdziwiło.
S
sylwia
20 września 2013, 10:20
Uważam słowa Papieża za apel do całego Kościoła, żeby czuć się jak w domu, a nie urzędzie, polski kler powinien się odnieść do tego w oczywisty sposób, ale kto potrafi zrezygnować z dóbr? /Księża powinni się tego nauczyć, nasz proboszcz ma najbardziej wypasioną brykę w całej parafii, czy to jest fair wobec parafian, którym nierzadko brakuje na chleb, ale znam jeszcze gorsze przypadki, proboszcz parafii (sąsiedniej) nie wpuści pogrzebu na cmentarz, jak nie wybulisz kasy. Pytam czy to jest w porządku??????????? Polski kler jest rozpasany i zepsuty, wyjątki są ael rzadko niestety, dlatego ludzie odchodzą od kościoła
S
sfistack
20 września 2013, 09:20
Zastanawiające jest, że gdy tylko pojawia się kewstia mamony komentarzy jest na 3 (i wiecej) stron. Wypowiadają się przemONdrzy i wszystkowiedzący w tej materii. Natomiast gdy portal (nie tylko ten - ogólnie mówię) porusza tematy związane z tą "wielkodusznością" i sposobem jej osiągnięcia to sporadycznie ktoś napisze. Mnie to tylko umacnia w przekonaniu, że wielu jest powołanych a wybranych niewielu. ;-)
S
stefan
20 września 2013, 08:37
a może warto by każdy poczuwał się do tego że jest wierzącym i płacił podatek wyznaniowy. Może trzeba pomyśleć o finansowaniu Kościoła na wzór Niemiec czy Austrii. ... tha, upaństwowić kościół, a będziemy mieć to samo co w krajach, które wprowadziły podatek, czyli masowe odchodzenie wiernych od Kościoła, jak w Niemczech, czy Austrii
AC
Anna Cepeniuk
20 września 2013, 08:24
Nasi księża jesli słuchają papieża, to nam teraz powiedzą wyłącznie o tym, że to w puszce się "podwoiło"....
Jadwiga Krywult
20 września 2013, 08:03
Aby przeczytać artykuł do końca portal DEON też żąda wniesienia opłaty. Nie żąda, ale zachęca. Podobnie papież zachęca księży do rezygnacji z cenników i ustawienia skarbonek.
L
leo48
20 września 2013, 06:17
Aby przeczytać artykuł do końca portal DEON też żąda wniesienia opłaty.
K
ksiondz
19 września 2013, 23:45
a może warto by każdy poczuwał się do tego że jest wierzącym i płacił podatek wyznaniowy. Może trzeba pomyśleć o finansowaniu Kościoła na wzór Niemiec czy Austrii.
M
Mateusz
19 września 2013, 23:33
Czytając wstęp artykułu ["jakoby wzywał on księży do zaprzestania zbierania pieniędzy za posługi religijne"] jak i dalszą jego część w moim rozumieniu chodzi o to samo i również nie widze powodu aby "tłumaczyć" w inny sposób słowa Franciszka, gdyż są one jednoznaczne. Bo jak ma się czuć człowiek, od którego chce się wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy(oczywisćie nie wszędzie, ale często słyszy się od znajomych, że księża wystawiają cennik). A przecież jak powiedział Franciszek "ten, kto przychodzi do kościoła, ma się w nim czuć jak w swoim domu, a nie, że jest wykorzystywany". Moim zdaniem wystawienie takiej puszki chociaż przy drzwiach zakrystii jest dobrym sposobem, bo kiedy ktoś zamówił by msze w jakieś intencji przy wyjściu mógłby dyskretnie wrzucić ofiarę, bo często zamawiając msze i dając ksiedzu pieniadze ludziom jest głupio dać np. 20 zł i dają np. 50 bo ksiądz widi ile dajemy. Warto równierz przytoczyć inne słowa Franciszka, który apeluje do biskupów, aby nie byli oni "biskupami lotniczymi" i do których również powiedział "Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami", myślę że słowa które Papież skierował do biskupów odnoszą się również do księży i myślę, że taki również był zamiar Franciszka.
19 września 2013, 22:34
Nie zrozumiałam słów Papieża w inny sposób przed sprostowaniem. Zrozumiałam je dokładnie tak samo.
W
wacław
19 września 2013, 19:55
Branie pieniędzy przy okazji udzielania Sakramentu powinno zostać zabronione. Słyszałem o jednej parafii w której ksiądz proboszcz zamiast pobierania ofiar okolicznościowych wystawił w kościele skrzynkę na ofiary. I co - jest więcej niż gdyby pobierał formalnie. Otóż chodzi o wielkoduszność i wdzięczność a zachłanność niektórych polskich księży odstrasza, szczególnie młodych. 
J
Jakub
19 września 2013, 18:32
Też nie rozumiem po co ten artykuł, w sumie budzi on mój niesmak - wygląda jakby portal deon.pl "tłumaczył się" za papieża. Po co? Czy teraz każde ostre (ale słuszne) słowa papieża Franciszka trzeba będzie zmiękczać na portalach katolickich?
E
emeryt
19 września 2013, 18:32
Powiedział to co wszystkie media przytaczają. Tu niczego więcej nie wyczytałem. Papież mówi światu to, co wierni mówią między sobą: księża jeżeli nie wprost, to swoją postawą i zachowaniem w trakcie rozmowy wymuszają opłaty. Oczywiście nie wszyscy ale w większości. Przykre to ale taka jest prawda. Bogu należy dziękować za tego Papieża - mówi i czyni to, czego oczekują wierni od setek lat. Pamiętam czasy kiedy papieży strojnych w kapiące kosztownościami szaty noszono w lektykach. To nie przystawało do głoszących Ewangelię Jezusa - skromnego, ubogiego ich poprzednika.
DW
dzielenie włosa
19 września 2013, 18:31
Franciszek  to powiedział, naprawdę! A biorąc pod uwagę imię Ojca Świętego, może warto by było traktować jego wypowiedzi tak jak Regułę św Francziszka- bez interpretacji!!!!!!! Po prostu w cielać w życie. Tym czasem energia zużywana jest na szukanie dziury w całym i dyskusję o tym  czy cena samochodu jest francziszkowa czy faryzeuszowa. Czyńmy dobro!
E
ed
19 września 2013, 17:48
nie do końca rozumiem te redakcyjne komentarze w tekście pt. "co NAPRAWDĘ powiedział", "JAKOBY wzywał"...mają niby sugeruwać manipulacje innych mediów? media dokładnie to przytaczają od dwóch dni i nie ma co "prostować" poraz kolejny słów papieża który wprost nawołuje do zaprzestania pobierania kasy za sakramenty... dosadniej się nie da.
P
PiotrP
19 września 2013, 17:43
To prawda ale z "tego patentu" niewielu robi uzytek, zwyczajowy cennik rzecz prawie "święta"