Dlaczego dziś w Watykanie nikt nie poszedł do pracy?
W kalendarzu Kościoła powszechnego obchodzone jest dzisiaj wspomnienie św. Jerzego - patrona Jorge Mario Bergoglio - papieża Franciszka.
Z tej okazji w Watykanie jest dzisiaj dzień wolny od pracy, a z całego świata na ręce Ojca Świętego docierają życzenia imieninowe - donosi Radio Watykańskie.
Jak swoje urodziny świętował papież Benedykt XVI? >>
Natomiast urząd papieskiego jałmużnika donosi, że z tej okazji dla osób, którym niesiona jest w imieniu Ojca Świętego pomoc przygotowano 3 tys. porcji lodów.
Pope Francis wanted to celebrate his name day (St. George) with the needy and homeless in Rome, so the papal almoner office is distributing 3,000 ice creams among those who go to the Caritas' soup kitchens and shelters.
— Ines San Martin (@inesanma) 23 kwietnia 2018
W nocie wyjaśniono, że zgodnie z życzeniem Franciszka lody zostaną podane w rzymskich jadłodajniach dla ubogich, noclegowniach i innych ośrodkach prowadzonych przez Caritas.
To kolejny gest papieża wobec ubogich. W minionych latach ich grupę zaprosił na śniadanie do Domu świętej Marty w swoje urodziny 17 grudnia. Zafundował też najuboższym i bezdomnym zwiedzanie Muzeów Watykańskich, wizytę w cyrku i zaprosił na projekcję filmu w Auli Pawła VI.
Wszystkiego dobrego, Ojcze Święty! A kim był święty Jerzy?
Jerzy pochodził z Liddy (Azja Mniejsza). Jego ojcem miał być Pers - Geroncjusz. Urodził się, gdy jego rodzice byli już starszymi osobami.Na ochotnika wstąpił do legionów rzymskich i tam doszedł do wysokiej rangi trybuna. W czasie panowania cesarza Dioklecjana odmówił złożenia ofiary bóstwom rzymskim ponieważ był chrześcijaninem. Poddano go okrutnym i długim mękom, które według podań trwały aż 7 lat. Okrucieństwo zastosowane wobec św. Jerzego musiało być wyjątkowe, skoro wśród tak ogromnej liczby męczenników, którzy wówczas zginęli za wiarę, jemu nadano tytuł Wielkiego Męczennika. Zginął w Diospolis na terenie Palestyny.
Jego kult na Wschodzie był tak popularny, że zajmował pierwsze miejsce po Najświętszej Pannie Maryi i św. Michale. Stał się patronem rycerzy, żołnierzy, ludzi mających związek z bronią i walką, a także rolników, skautów i harcerzy. Jest orędownikiem podczas epidemii, zwłaszcza trądu, oraz w chorobach skóry. Święty Jerzy ukazywany jest w krótkiej tunice jako rycerz na koniu zabijający smoka, który symbolizuje szatana.
Skomentuj artykuł