Franciszek: życie kontemplacyjne nie stoi w opozycji do służby

Franciszek: życie kontemplacyjne nie stoi w opozycji do służby
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.jezuici.pl)
KAI/ ed

- Życzę wam, aby obchody jubileuszowe były dobrą okazją do refleksji nad poszukiwaniem obecności Boga i Jego mądrości oraz do skutecznego przekazywania prawdy o Nim przyszłym pokoleniom - to życzenia, które Franciszek skierował do członków Konfederacji Benedyktyńskiej.

Papież przyjął ich na audiencji z okazji 125. rocznicy jej założenia na mocy decyzji Leona XIII.

W przemówieniu zwrócił uwagę na najważniejsze elementy życia benedyktyńskiego. Wskazał, na potrzebę wsłuchiwania się w Słowo Boże tak, aby modlitwa przyniosła odnowiony zapał do dzielenia się z innymi darami Bożej mądrości. Papież zachęcił benedyktynów, aby na wzór swojego założyciela uczyli się rozeznawać między tym, co w życiu najważniejsze, a co drugorzędne.- Obyście także i wy, jego dzieci w obecnych czasach, praktykowali rozeznawanie, aby to, co pochodzi od Ducha Świętego, odróżnić od tego, co pochodzi od ducha tego świata, czy od ducha diabła.

Papież Franciszek: świętość wzrasta przez małe gesty codziennego życia >>

Rozeznawanie, które "wymaga nie tylko dobrej zdolności rozumowania lub zdrowego rozsądku, ale jest także darem, o który należy prosić Ducha Świętego. Bez mądrości rozeznania, łatwo możemy stać się marionetkami, będącymi zakładnikami chwilowych tendencji" - mówił Ojciec Święty, cytując swą adhortację "Gaudete et exsultate".Odnosząc się do benedyktyńskiej gościnności i otwartości Franciszek nazwał ich klasztory oazami dla współczesnych kobiet i mężczyzn, które mogą pomóc im w odkryciu piękna ciszy oraz odnalezieniu samych siebie. Dodał, iż ten benedyktyński chryzmat jest czymś wyjątkowym dla nowej ewangelizacji, gdyż dzięki niemu mogą przyjmować Chrystusa w każdym człowieku. Życie kontemplacyjne bowiem nie stoi w opozycji do służby drugiemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek: życie kontemplacyjne nie stoi w opozycji do służby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.