Dziennikarz ujawnia tajemnice konklawe z 2013 r. Ci kardynałowie byli blisko wyboru

Dziennikarz ujawnia tajemnice konklawe z 2013 r. Ci kardynałowie byli blisko wyboru
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ml

Papież Franciszek podczas konklawe przed sześciu laty już w pierwszym głosowaniu otrzymał więcej głosów, niż dotychczas sądzono.

Ujawnił to irlandzki ekspert do spraw watykańskich Gerard O'Connell w swojej nowej książce "The Election of Pope Francis" (Wybór papieża Franciszka). Z badań O'Connell’a wynika, że ówczesny kardynał Jorge Mario Bergoglio otrzymał już w pierwszym głosowaniu 26 ważnych głosów. Poinformowało o tym 22 marca wydawane przez jezuitów czasopismo "America".

Według tych informacji faworyt włoskich mediów kard. Angelo Scola z Mediolanu z 30 głosami był wprawdzie w pierwszej turze wyżej od Bergoglio, nie był jednak w stanie zebrać tyle głosów, żeby uzyskać zdecydowaną przewagę. Na trzecim miejscu był w pierwszym głosowaniu pochodzący z Kanady kard. Marc Ouellet, który zebrał 22 głosy, a kolejny za nim kard. Sean O'Malley z Bostonu miał ich 10. Już w drugim głosowaniu kard. Bergoglio miał zdecydowanie więcej głosów niż kard. Scola. Wyboru kard. Bergoglio dokonano w piątym, glosowaniu, które miało miejsce wieczorem 13 marca.

Kto zostałby wybrany na papieża, gdyby dziś odbyło się konklawe? >>

Dla swoich badań O'Connell rozmawiał z wieloma kardynałami uprawnionymi do głosowania oraz starszymi, a także z kilkoma ambasadorami akredytowanymi przy Watykanie. Uczestniczący w konklawe są zobowiązani pod przysięgą do zachowania tajemnicy na temat wyników głosowania.

W swojej książce wieloletni korespondent w Watykanie wymienia szereg czynników, które spowodowały, że kard. Bergoglio już w pierwszym dniu konklawe, 12 marca 2013, mimo swego wieku 76 lat, mógł od razu zgromadzić tak wiele głosów. Okazało się m.in., że Włosi - największa grupa głosujących - podzielili się na kilka obozów. Bergoglio miał poparcie z Ameryki Łacińskiej, Azji oraz świata anglojęzycznego.

DEON.PL POLECA

Do tej koalicji przyczynili się ówczesny ambasador Wlk. Brytanii Nigel Baker i brytyjski kardynał Cormac Murphy-O'Connor, którzy zorganizowali dyskretne spotkanie kardynałów. Poza tym ówczesny przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), kard. Attilio Nicora, na spotkaniu w Watykanie prowadził rozmowy ze zwolennikami kard. Bergoglio z Włoch oraz dążącymi do reform kardynałami z Kurii Rzymskiej. Bardzo skuteczne okazało się ponadto krótkie i sugestywne przemówienie wygłoszone przez kard. Bergoglio podczas spotkania wszystkich kardynałów w przedostatnim dniu "prekonklawe".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Dziennikarz ujawnia tajemnice konklawe z 2013 r. Ci kardynałowie byli blisko wyboru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.