Franciszek: chrześcijanin unika hipokryzji

(fot. CTV)
Radio Watykańskie / CTV / KAI / mh / slo

Chrześcijanin unika hipokryzji, czyniąc siebie rzecznikiem prawdy Ewangelii, głosząc ją z przejrzystością dziecka - powiedział podczas dzisiejszej Mszy św. papież Franciszek. Eucharystię sprawowaną w kaplicy Domu Świętej Marty koncelebrowali z Ojcem Świętym patriarcha ormiańskich katolików Nerses Bedros XIX Tarmouni, ks. bp Joseph Vianney Fernando, ordynariusz diecezji Kandy na Sri Lance oraz abp Jean-Louis Brugues OP, prefekt Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej wraz z grupą swoich współpracowników. Obecni też byli także: prezes i dyrektor generalny włoskich mediów publicznych RAI, Anna Maria Tarantola i Luigi Gubitosi.

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której św. Marek (Mk 12, 13-17) przedstawia pytanie zadane przez uczonych w Piśmie i starszych. "Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?". Zauważył, że ich zamiarem było zastawienie pułapki na Pana Jezusa. Czynią to posługując się słowami pięknymi, łagodnymi, przesadnie słodkimi. Usiłują przestawiać siebie jako przyjaciół, ale wszystko to jest fałszem. Nie są bowiem ludźmi miłującymi prawdę, ale jedynie samych siebie i dlatego usiłują oszukać, aby zaangażować drugiego w swoje kłamstwa. Mają kłamliwe serca, nie mogą powiedzieć prawdy.

"Jest to właśnie język przewrotności, hipokryzja. A gdy Jezus mówi do swoich uczniów, powiada: «Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie!». Hipokryzja nie jest językiem prawdy, bo prawda nigdy nie kroczy sama. Nigdy! Zawsze podąża wraz z miłością! Nie ma prawdy bez miłości. Miłość jest pierwszą prawdą. Jeśli nie ma miłości, nie ma prawdy. Ci ludzie chcą prawdy zniewolonej ich interesami. Możemy powiedzieć, że jest tu jakaś miłość, ale jest to miłość samych siebie, umiłowanie siebie. Owe bałwochwalstwo narcystyczne, które prowadzi ich do zdrady innych, prowadzi ich do nadużycia zaufania" - zauważył papież Franciszek.

Ojciec Święty dodał, że to, co wydaje się językiem perswazji prowadzi w istocie do błędu, do kłamstwa. Z pewną ironią zauważył, że ci, którzy dzisiaj zbliżają się do Jezusa i wydają się tak sympatyczni w swoich słowach to ci sami ludzie, którzy w Wielki Czwartek wieczorem pojmą Go w Ogrodzie Oliwnym, a w Wielki Piątek przywiodą do Piłata. Natomiast Jezus żąda od tych, którzy za nim idą czegoś innego, języka "tak, tak, nie, nie", "słowa prawdy z miłością":

"Łagodność jakiej chce od nas Jezus nie ma nic wspólnego z tym pochlebianiem, z tym postępowaniem cukierkowatym. Nic wspólnego! Łagodność jest prosta; jest taka jak łagodność dziecka. A dziecko nie jest hipokrytą, ponieważ nie jest przewrotne. Kiedy Jezus nam mówi: «Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie!» z duchem dziecka, mówi o przeciwieństwie języka jakim oni się posługują" - powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek zauważył też, że często grozi nam pewna wewnętrzna słabość, pobudzana przez wewnętrzną próżność. Dlatego chcemy, aby o nas dobrze mówiono. Ludzie przewrotni to potrafią i takim swoim językiem usiłują nas osłabić.

 

Więcej »

"Dobrze się dziś zastanówmy: Jaki jest nasz język? Czy mówimy w prawdzie, z miłością, czy też może mówimy nieco z tym językiem społecznej grzeczności, nawet wypowiadając rzeczy miłe, których jednak nie odczuwamy? Bracia, niech nasz język będzie ewangeliczny! Ponadto zauważymy, że owi obłudnicy, którzy rozpoczynają od pochlebstw, uwielbienia i tak dalej w ostateczności szukają fałszywych świadków, aby oskarżyć tego, któremu schlebiali. Prośmy dziś Pana, aby nasza mowa była mową ludzi prostych, mową jak dziecko, mówieniem jako dzieci Boże, mówieniem prawdy w miłości" - zakończył swą homilię papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: chrześcijanin unika hipokryzji
Komentarze (9)
A
Affe
5 czerwca 2013, 08:29
Effa uzupełniam celowe? braki informacji na deonie na ten temat. A ten prefekt wiadomo jakie ma znaczenie dla papieża. medialny pontyfikat na deonie trwa
4 czerwca 2013, 22:35
Nie miałam możliwości wzięcia udziału w Eucharystii sprawowanej przez abp Muellera, ale przeczytałam tekst jednej z ostatnich jego kazań wygłoszonych tu u nas w Polsce. No bomba...Mądry "czoek" ;)
S
Sorcier
4 czerwca 2013, 22:25
Hipokryta..., to zawsze ten drugi.
AC
Anna Cepeniuk
4 czerwca 2013, 20:47
Pięknie i bardzo prosto skomentowane dzisiejsze czytanie...... Bogu niech będą dzięki za Papieża Franciszka.... ~Jerzyk - czy się zaciąłeś? i pod wszystkimi tekstami wklejasz to samo? Wyluzuj i poczytaj lepiej co mówi Papież....
J
jerzyk
4 czerwca 2013, 20:26
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. abp Gerhard Ludwig Müller oraz biskup radomski ks. bp Henryk Tomasik odwiedzili w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej ks. Krzysztofa Dębowskiego z Suchedniowa, który został brutalnie pobity w maju br. Wcześniej ks. abp Müller modlił się przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej w sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej – podaje Katolicka Agencja Informacyjna. Jak wyjaśniono, brutalnie pobity kapłan został znaleziony w poniedziałek, 6 maja, wieczorem przy budynkach gospodarczych należących do Sióstr Najświętszego Imienia Jezus. Był nieprzytomny. Prawdopodobnie pobili go włamywacze.
J
jerzyk
4 czerwca 2013, 20:16
Obecnie ks. abp Gerhard Muller modli się z wiernymi w Skarżysku Kamiennej. Natomiast wieczorem o godz. 18.00  będzie sprawował Mszę św. w Radomiu, z okazji 22. rocznicy pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w tym miejscu. - Na zaproszenie ks. biskupa Henryka Tomasika (biskupa radomskiego), ksiądz arcybiskup przybył do Radomia, żeby modlić się z wiernymi, którzy wspominają kolejną rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Radomiu (1991 rok). Ksiądz arcybiskup będzie przewodniczył Mszy św. w języku polskim. Po polsku wygłosi również homilię w radomskiej katedrze. Później spotka się z przełożonymi, wychowawcami, profesorami i alumnami radomskiego seminarium w gmachu seminarium duchowego. O godzinie 21.00 będzie miał miejsce Apel Jasnogórski przed seminarium, gdzie stoi pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II - dodał ks.prał. Albert Warso. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w minioną niedzielę przewodniczył Mszy św. podczas Święta Dziękczynienia w Warszawie. W homilii mówił, że „Także dziś, w dobie neopogaństwa i antyklerykalizmu, których przedstawiciele atakują Kościół i pasterzy Kościoła, Polska nie może ulec tym tendencjom i prądom”. Ks. abp Gerhard Muller dodał, że „Aby zachować swą historyczną tożsamość (nasz kraj) musi przeciwstawić się ideologii materialistycznej! Musi kultywować swoją wierność historii, w którą wpisane jest wielkie dziedzictwo chrześcijaństwa!”.
A
AM
4 czerwca 2013, 20:09
W dniu 4 czerwca będziemy przeżywać XXII rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Radomiu. W tym dniu będziemy gościli w Diecezji Arcybiskupa Gerharda L. Müllera, Prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Ksiądz Arcybiskup będzie przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w katedrze radomskiej o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszam na uroczyste wyznanie wiary, któremu będzie przewodniczył jeden z najbliższych współpracowników Ojca Świętego.
M
Maria m
4 czerwca 2013, 13:47
"    Nie nasyci   się  oko   widzeniem ,      a    ucho   nie   napełni   się    słyszeniem.     /  Koh 1,8  /
S
Stan
4 czerwca 2013, 13:06
Jezuici z deonu i świeccy redaktorzy. Weźcie sobie do serca słowa papieża i przestańcie schlebiać liberałom, postmodernistom, poprawnym politycznie i zwyczajnym pseudouczonym głupcom