Franciszek krytykuje zarabianie na stwierdzaniu nieważności małżeństwa

Franciszek krytykuje zarabianie na stwierdzaniu nieważności małżeństwa
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
Łukasz Sośniak SJ / KAI / CNS / kk

„Integralne dobro osób wymaga, abyśmy nie pozostawali bierni wobec katastrofalnych skutków, jakie może przynieść stwierdzenie nieważności małżeństwa" - apeluje Franciszek.

Tematowi stwierdzenia nieważności małżeństwa i problemom, które się z nim wiążą Papież poświęcił przemówienie skierowane do członków Roty Rzymskiej, których przyjął na audiencji z okazji rozpoczynającego się roku sądowniczego. Biskupów i proboszczów zachęcił, aby pamiętali o opiece nad opuszczonymi małżonkami i dziećmi, które cierpią z powodu decyzji sądu biskupiego, nawet tej najbardziej uzasadnionej. Franciszek zaapelował do sędziów, aby w swoich orzeczeniach nie zaniedbywali nie tylko litery prawa, ale i świadectwa apostolskiej troski Kościoła.

Papież przyznał, że po wprowadzeniu reform dotyczących stwierdzania nieważności małżeństwa w 2015 roku, otrzymał wiele listów, które wyrażały opór w stosunku do nowych procedur.

„Niemal wszystkie pochodziły od prawników, którzy stracili klientów. Tu ujawnia się problem pieniędzy" - mówił papież. „Jest takie powiedzenie po hiszpańsku: «Dla pieniędzy nawet małpa zatańczy». Nie ma tu za wiele do dodania" - podkreślił Franciszek. Podobny opór pochodził ze strony niektórych księży, którzy zdaniem papieża obawiają się utraty władzy, ponieważ stwierdzenie nieważności przeszło w kompetencje biskupa. Papieskie reformy mocno wiązały się ze stroną finansową, ponieważ proces stwierdzania nieważności jest od 2015 wolny od dodatkowych opłat.

DEON.PL POLECA

„Integralne dobro osób wymaga, abyśmy nie pozostawali bierni wobec katastrofalnych skutków, jakie może przynieść stwierdzenie nieważności małżeństwa. Kościół jest matką, a wy, którzy pełnicie posługę kościelną w tak żywotnej dziedzinie, jaką jest działalność sądownicza, jesteście wezwani do otwarcia się na horyzonty tej trudnej, ale nie niemożliwej pracy duszpasterskiej, która dotyczy troski o dzieci, jako niewinne ofiary tak wielu sytuacji rozpadu rodzin, rozwodów i nowych związków cywilnych. Jest to kwestia wykonywania waszej posługi jako misji sędziowskiej, ale nacechowanej zmysłem duszpasterskim, którego nigdy nie może zabraknąć w delikatnej decyzji o uznaniu nieważności związku małżeńskiego“ – powiedział papież.

Franciszek zaznaczył, że przy wydawaniu wyroku należy zawsze zadać sobie pytanie: co stanie się ze stroną, która nie akceptuje stwierdzenia nieważności? Podkreślił, że sędziowie muszą mierzyć się z realnymi sytuacjami życiowymi, które pojawiają się, gdy rozpada się związek, co powoduje ogromne cierpienia.

„Nowy związek sakramentalny, który następuje po stwierdzeniu nieważności, będzie z pewnością źródłem pokoju dla małżonka, który o to poprosił. Jak jednak wytłumaczyć dzieciom, że – na przykład – ich matka, porzucona przez ojca i często nie chcąca nawiązać kolejnej więzi małżeńskiej, przyjmuje z nimi niedzielną Eucharystię, podczas gdy ojciec, pozostający w konkubinacie lub oczekujący na stwierdzenie nieważności małżeństwa, nie może przystąpić do stołu eucharystycznego? Często stwierdzenie nieważności małżeństwa jest postrzegane jako zimny akt prawny. Ale tak nie jest i tak nie może być. Wyrok sądu kościelnego nie może uchylić się od pamięci o blaskach i cieniach, które naznaczyły życie nie tylko obojga małżonków, ale także ich dzieci“ – stwierdził papież.

Franciszek zachęcił do sięgnięcia do adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, w której podane są wskazania, jak wspierać skrzywdzonych, zwłaszcza najmłodszych, tak aby nikt nie czuł się pozostawiony sam sobie, a tym bardziej traktowany jako środek szantażu między skłóconymi rodzicami.

Na zakończenie Franciszek podziękował dziekanowi Trybunału Roty Rzymskiej, ks. Vito Pio Pinto, który za kilka miesięcy skończy 80 lat i przejdzie na emeryturę. Ojciec Święty wyraził mu wdzięczność za wytrwałość z jaką przeprowadził reformę prawa kościelnego dotyczącego procesów małżeńskich, które po dokonanych zmianach podkreśla rolę biskupa miejsca i skraca całą procedurę.

źródło: Łukasz Sośniak SJ / KAI / CNS / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ojciec Święty Franciszek

Radość miłości przeżywana w rodzinach jest także radością Kościoła. Pomimo licznych oznak kryzysu małżeństwa, pragnienie życia rodzinnego jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Najnowsza adhortacja papieża Franciszka podejmuje refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym...

Skomentuj artykuł

Franciszek krytykuje zarabianie na stwierdzaniu nieważności małżeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.