Franciszek na Światowym Dniu Modlitwy o Pokój

(fot. PAP / EPA / OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT)
KAI / ml

Franciszek przybył na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu, którego hasłem są słowa: "Pragnienie pokoju. Religie i kultury w dialogu".

Helikopter z papieżem na pokładzie wylądował o godz. 11.22 na terenie ośrodka sportowego “Migaghelli" w Santa Maria degli Angel. Organizatorami Dnia są: rzymska Wspólnota św. Idziego, franciszkanie oraz diecezja Asyżu. Uczestniczy w nim ok. 500 przywódców religijnych i polityków z całego świata, a także 25 uchodźców.
Na lotnisku Franciszka powitali: abp Domenico Sorrentino, ordynariusz diecezji Asyż - Nocera Umbra - Gualdo Tadino; Catiuscia Marini, przewodnicząca regionu Umbria; Raffaele Cannizzaro, prefekt Perugii i Stefania Proietti, burmistrz Asyżu.
Następnie papież udał się na teren klasztoru św. Franciszka w Asyżu, gdzie powitali go: o. Mauro Gambetti, kustosz klasztoru; ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej; przedstawiciel muzułmanów, wiceprezydent Uniwersytetu al-Azhar w Kairze, prof. dr Abbas Shuman ; anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby; syryjsko-prawosławany patriarcha Antiochii Efrem II; przedstawiciel judaizmu, Wielki Rabin Rzymu, Riccardo Di Segni, najwyższy zwierzchnik buddyjskiej szkoły Tendai oraz założyciel Wspólnoty św. Idziego, Andrea Riccardi.
Wszyscy razem przeszli do Krużganka Sykstusa IV, gdzie czekali na nich: grupa uchodźców oraz inni przedstawiciele Kościołów i religii świata, a także katoliccy biskupi Umbrii. Papież witał się serdecznie i chwilę rozmawiał z każdym z obecnych. Od wielu otrzymał podarunki a ze swej strony każdemu wręczył papieski medal. 
Ze strony watykańskiej papieżowi towarzyszą: substytut w Sekretariacie Stanu, abp Giovanni Angelo Becciu, prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein.
Po powitaniu Franciszek udał się do refektarza klasztornego na obiad, gdzie obecna była także grupa 12 uchodźców - ofiar wojen, goszczonych przez Wspólnotę św. Idziego. Była wśród nich Rasha z 7-letnią córką Janin, Palestynki z obozu pod Damaszkiem, które przyjechały do Włoch, dzięki korytarzowi humanitarnemu Wspólnoty św. Idziego, Federacji Kościołów Ewangelickich i Stołu Waldensów. Dzięki wspomnianym korytarzom przybyła także grupa chrześcijan syryjskich: Fadi i Ruba z 11-letnim synem Murkusem, którzy uciekli z Hasake, a także należący do Kościoła ormiańskiego: Osep, Kevork i Tamar z Aleppo. Z regionu, w którym krwawe żniwo zbierają działania Boko Haram w Nigerii przyjechały Paulina i Evelyn, z Erytrei - Enes, zaś 23-letni Alou z Mali przeżył przeprawę łodzią przez Morze Śródziemne z Libii na Sicylię.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek na Światowym Dniu Modlitwy o Pokój
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.