Franciszek o upragnionej jedności Kościoła

Franciszek o upragnionej jedności Kościoła
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / mm / ctv

O upragnionej jedności jako darze Bożym, wymagającej spoglądania na siebie oczyma wiary mówił dziś Ojciec Święty przyjmując delegację Patriarchatu Konstantynopola.

Przybyła ona do Rzymu na jutrzejszą uroczystość świętych Piotra i Pawła. Na jej czele stoi metropolita Pergamonu, Jan (Ziziulas), który jest również współprzewodniczącym Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym. Towarzyszą mu arcybiskup Telmissos, Hiob i archidiakon patriarchalny John Chryssavgis.

Papież przypomniał najnowsze wydarzenia we wzajemnych relacjach, a zwłaszcza niedawne spotkanie z patriarchą Bartłomiejem w Jerozolimie z okazji 50. rocznicy historycznego spotkania Pawła VI i patriarchy Atenagorasa oraz wspólną modlitwę w Watykanie, wraz z prezydentami Izraela i Palestyny o pokój w Ziemi Świętej. Zaznaczył, iż wydarzenia te ukazały ponownie łączące obydwa Kościoły więzy miłości w Chrystusie oraz pragnienie kontynuowania drogi ku pełnej jedności.

Papież podkreślił, że jedność ta jest darem Boga. Możemy z niego czerpać za każdym razem, gdy spoglądamy na siebie oczyma wiary, w perspektywie woli Bożej, a nie w następstwie historycznych konsekwencji naszych grzechów. "Jeśli nauczymy się, pod kierownictwem Ducha Świętego patrzeć na siebie nawzajem w Bogu, to nasza droga będzie jeszcze szybsza i łatwiejsza będzie nasza współpraca w wielu dziedzinach życia codziennego" - stwierdził Franciszek.

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty wskazał, że to spojrzenie teologalne karmi się wiarą, nadzieją i miłością. Może ono zrodzić autentyczną refleksję teologiczną, która jest w istocie poznaniem Boga, uczestnictwem w spojrzeniu Boga na siebie i na nas samych. Taka refleksja, pomimo wychodzenia z różnych perspektyw, będzie prowadziła do wzajemnego zbliżenia. W tym kontekście papież wyraził życzenie, aby prace Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym były wyrazem tej teologii "uprawianej na kolanach". Wtedy nie będzie to dyskusja akademicka, czy dysputa między stanowiskami, których nie da się pogodzić.

"Wszyscy potrzebujemy odważnego i ufnego otwarcia na działanie Ducha Świętego, zgody, by dać się wciągnąć w spojrzenie Chrystusa na Kościół, Jego Oblubienicę, na drodze tego ekumenizmu duchowego umocnionego męczeństwem tak wielu naszych braci, którzy, wyznając Pana Jezusa Chrystusa, zrealizowali ekumenizm krwi" - stwierdził papież.

Tradycyjnie delegacja Patriarchatu Ekumenicznego przybywa do Rzymu na uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), zaś delegacja watykańska udaje się do Konstantynopola na uroczystość św. Andrzeja (30 listopada). Patriarcha Konstantynopola jest honorowym zwierzchnikiem prawosławia.

 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek o upragnionej jedności Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.