Modlitwa po komunii duchowej, którą poleca papież Franciszek

Modlitwa po komunii duchowej, którą poleca papież Franciszek
Fot. Gianna Bonello / Unsplash
misericors.org / mł

Papież Franciszek nazwał tę modlitwę "Aktem Komunii świętej duchowej". Polecił ją szczególnie do odmawiania osobom, które uczestniczą we mszy świętej za pośrednictwem mediów - radia, telewizji czy internetu. 

Komunia święta duchowa to bardzo konkretny wymiar rzeczywistości wiary, opisany już przez Sobór Trydencki w 1551 roku. Jak zapisali ojcowie soborowi, jej owoce są realne w życiu człowieka, który przyjmuje duchową komunię. Papież Franciszek podczas jednej z transmisji mszy z domu św. Marty zaproponował wszystkim, którzy ją oglądają, by pomodlili się aktem komunii świętej duchowej.

Akt Komunii świętej duchowej polecany przez papieża:

 

MODLITWA KOMUNII DUCHOWEJ WEDŁUG PAPIEŻA FRANCISZKA

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

 

Sobór Trydencki naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

Źródło: misericors.org / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Modlitwa po komunii duchowej, którą poleca papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.