Franciszek przestrzega przed zniewoleniem rozwiązłością

Franciszek przestrzega przed zniewoleniem rozwiązłością
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / KAI / pzk

Przed zagrożeniami związanymi ze zniewoleniem rozwiązłością przestrzegł papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez na temat wad i cnót Ojciec Święty zaznaczył, że wada ta jest rodzajem „zachłanności” względem drugiej osoby, czyli zatrutej więzi, jaką ludzie utrzymują między sobą, zwłaszcza w sferze seksualności.

Franciszek przypomniał, że chrześcijaństwo nie potępia instynktu seksualnego, natomiast potępia jego niewłaściwe traktowanie. Zaznaczył, że samo zakochanie jest jednym z najczystszych uczuć, jeśli nie jest skażone wadami. Niestety sfera ta nie jest wolna od zła, jeśli oszpecona jest demonem rozwiązłości. Pustoszy ona bowiem relacje między ludźmi. „Kochać to szanować drugiego, dążyć do jego szczęścia, pielęgnować empatię dla jego uczuć, mieć wiedzę o ciele, psychologii i duszy, które nie są naszymi własnymi i które należy podziwiać ze względu na piękno, jakie niosą” – przypomniał papież. Zaznaczył, że człowiek rozwiązły nie rozumie, że droga miłości musi być pokonywana powoli, a ta cierpliwość tworzy szczęśliwe relacje miłosne.

Ojciec Święty zaznaczył, że rozwiązłość angażując wszystkie zmysły, ciało i psychikę zniewala człowieka. Przestrzegł też przed pornografią: „satysfakcją bez relacji, która może rodzić formy uzależnienia”.

DEON.PL POLECA

Franciszek nie kryje, że walka z wadą rozwiązłości jest trudna i może niekiedy trwać całe życie, ale warto ją podjąć, „bo jeśli nie ma miłości, życie jest smutną samotnością”.

(łac. Franciscus PP.; właśc. Jorge Mario Bergoglio SJ; ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – jezuita, arcybiskup metropolita Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny w latach 1998–2013, kardynał prezbiter w latach 2001–2013, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego od 13 marca 2013

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek przestrzega przed zniewoleniem rozwiązłością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.