Franciszek przybliżył myśl swojego mistrza duchowego

Franciszek przybliżył myśl swojego mistrza duchowego
pl.depositphotos.com
2 miesiące temu
KAI /kb

Papież Franciszek w przesłaniu prezentującym książkę swojego mistrza duchowego przybliżył jego osobę i myśli.

„Punkt ciężkości i wewnętrzna forma Ćwiczeń Duchowych polegają na wewnętrznym działaniu zmierzającym do poznania, poprzez rozeznanie woli Bożej, istotnych kwestii naszego życia duchowego” – powiedział papież wspomninając argentyńskiego jezuitę, ojca Miguela Ángela Fiorito.

Książka, o której mowa w przesłaniu nosi tytuł: „Szukając i odnajdując wolę Bożą” i stanowi prawdziwą kopalnię pomagającą wejść w samo serce Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego z Loyoli.

Franciszek zauważa, że słowem kluczowym używanym przez autora jest „pomoc”. Świadczy to o wielkim szacunku i zaufaniu do wolności drugiego człowieka. Postęp w życiu duchowym opiera się bowiem przede wszystkim na osobistych pragnieniach każdego z odprawiających ćwiczenia, a nie na radach prowadzącego je.

Książka o. Fiorito składa się z „kart do czytania duchowego”. Ojciec Święty nazywa to gatunkiem literackim samym w sobie. Jeden temat duchowy mieści się na jednej karcie.

Przekształcenie bogatego i złożonego materiału w przystępne do czytania arkusze było owocem długiej pracy, kontemplacji i rozeznania. Papież zauważa, że w przypadku książki o. Fiorito mamy do czynienia z pozycją dobrze poskładaną, księgą otwartą, która może pomóc zarówno dającym ćwiczenia, jak i tym, którzy je odprawiają. Ta książka to praktyczny komentarz dla tych, którzy chcą praktykować ćwiczenia, a nie tylko je studiować.

„Chodzi o to, by dać sobie czas na odczucie poruszeń ducha i konkretne szukanie woli Bożej poprzez reformę swojego życia. W tym kontekście wydaje mi się interesujące zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób pojęcie reformy, tak bardzo dziś modne, ulega rozszerzeniu i pogłębieniu – podkreślił papież. – W ćwiczeniach, reforma nie tylko znajduje się w napięciu do tego, co było wcześniej zdeformowane, nie. Reforma to także dostosowanie się – dostrojenie się to tego, co nowe. Przyjąć nową formę: dostosować się do tego, co nowe, to znaczy do tego, co daje życie, ma styl, niesie w sobie kryteria i wybory Pana. Reforma nie ma charakteru funkcjonalnego ani nie jest samodoskonaleniem, ale jest ukierunkowana na misję, na powołanie każdego z nas w życiu”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Franciszek przybliżył myśl swojego mistrza duchowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.