Franciszek przyjął Martina Scorsese

Franciszek przyjął Martina Scorsese
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl / sbclick / flickr.com / CC BY)
KAI / kw

Dziś rano w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Franciszek przyjął na audiencji znanego reżysera Martina Scorsese, jego żonę, ich dwie córki, wraz z producentem filmu "Milczenie" i jego żoną.

Gościom towarzyszył prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, ks. prał. Dario Edoardo Viganò - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Spotkanie było bardzo serdeczne i trwało około piętnastu minut. Papież powiedział obecnym, że przeczytał książkę "Milczenie", z której amerykański reżyser zaczerpnął inspirację dla swego najnowszego filmu. Następnie mówił o pracy misyjnej jezuitów w Japonii i "Muzeum 26 męczenników".

<<Zobacz zwiastun filmu "Milczenie">>

Reżyser przekazał Ojcu Świętemu dwa obrazy związane z tematem "ukrytych chrześcijan". Jeden z nich przedstawia bardzo czczony obraz Matki Bożej, dzieło japońskiego artysty z XVIII wieku. Papież podarował natomiast gościom kilka różańców.

DEON.PL POLECA

Watykaniści zauważają, że dzieje prześladowań, których ofiarami padli między innymi jezuici, jest szczególnie bliska papieżowi Franciszkowi, który sam jest jezuitą i w młodości chciał być misjonarzem w Japonii. Wielokrotnie przywoływał też losy tamtejszych ukrytych chrześcijan.

Zwraca się również uwagę na to, że Martin Scorsese mówi publicznie o chrześcijańskich korzeniach swego spojrzenia na świat. "Myślę, że katolicyzm jest częścią mojego osobistego życia i jestem przekonany, że tak będzie zawsze" - powiedział reżyser w jednym z wywiadów, przypomnianych w związku z jego spotkaniem z papieżem. 74-letni laureat Oscara wyznał też: "Zostałem reżyserem, by wyrazić całego siebie oraz moje relacje z religią, które są decydujące".

Prapremierowy pokaz filmu "Silence" odbędzie się w Watykanie w czwartek. Udział w nim weźmie kilkuset jezuitów.

Pobyt znanego amerykańskiego reżysera w Rzymie związany jest z zaplanowanym na 1 grudnia przedpremierowym pokazem jego najnowszego filmu "Cisza", będącego adaptacją powieści japońskiego pisarza katolickiego, autora wielu bestsellerów, Shūsaku Endō (1923-1996) o tym samym tytule, a poświęconej prześladowaniom chrześcijan w XVII w. w Japonii. Oparta na historycznych faktach powieść, została opublikowana w 1966 r.

Franciszek przyjął Martina Scorsese - zdjęcie w treści artykułu

Kadr z traileru filmu "Milczenie"

Dotyczy ona czasów prześladowania chrześcijan w Japonii z początku XVII wieku w czasie rządów rodu Tokugawa. Opowiada historię młodego portugalskiego jezuity, ks. Sebastião Rodriguesa, który zostaje wysłany do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby wspomóc lokalnych katolików i sprawdzić, czy jeden z pracujących tam już jezuitów, ks. Cristovão Ferreira nie został apostatą.

Ks. Ferreira (1580-1650) to postać autentyczna. Był zakonnikiem, który poddany torturom, wyrzekł się chrześcijaństwa i został buddyjskim mnichem. Napisał też traktat teologiczny przeciwko chrześcijaństwu.

Powieściowy ks. Rodrigues przybył do Japonii w 1638 r. wraz ze swym towarzyszem ks. Francisco Garrpe. Zakonnicy spotkali się z sytuacją okrutnego prześladowania chrześcijan, którzy musieli się ukrywać i żyli w wielkim rozproszeniu. Przedstawiciele rodu Tokugawa zmuszali podejrzanych o wyznawania chrześcijaństwa do deptania drewnianych lub kamiennych wizerunków ukrzyżowanego Chrystusa, tzw. fumi-e. Tych, którzy nie chcieli tego uczynić, więziono i skazywano na śmierć. Wielu wyznawców Chrystusa aby zachować życie, deptało święte obrazy, by później żyć w poczuciu wstydu i hańby.

Powieść przedstawia w przejmujący sposób prześladowania wiernych Kościołowi i przeżycia samego ks. Rodriguesa, który zostaje zdradzony przez współtowarzysza. W kulminacyjnym momencie zakonnik ma zdeptać wizerunek Chrystusa i wtedy oblicze Ukrzyżowanego zaczyna przemawiać do niego. "Patrząc na niego smutno te oczy mówiły: Depcz! Możesz deptać! Ja po to istnieję, żebyście po mnie deptali - nie była to jednak twarz przepełniona majestatem i chwałą, jaką znał z Rzymu, ale zraniona głowa Zbawiciela, który mówi: Zdepcz mnie, zdepcz. Po to w końcu przyszedłem" - brzmi przejmujący fragment powieści, za którą Endo otrzymał w 1966 r. Nagrodę im. Tanizakiego.

Franciszek przyjął Martina Scorsese - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Kadr z traileru filmu "Milczenie"

W filmie występują m.in. Andrew Garfield jako ks. Sebastião Rodrigues, Adam Driver jako ks. Francisco Garrpe i Liam Neeson jako ks. Cristóvão Ferreira.

Jest to druga adaptacja powieści Endō. Pierwszą nakręcił w 1971 r. japoński reżyser Masahiro Shinoda. Film był w 1972 r. przedstawiony na festiwalu filmowym w Cannes.

Według opinii filmoznawców "Milczenie" w reżyserii Scorsese ma wiele podobieństw ze słynnym filmem "Misja" w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 r. o jezuickich misjach w Ameryce Południowej.

Scorsese nakręcił już jeden film odwołujący się do wątków chrześcijańskich. Było to "Ostatnie kuszenie Chrystusa" z 1988 r., według powieści greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek przyjął Martina Scorsese
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.