Franciszek przyjął zwierzchnika ewangelików
Na audiencji prywatnej papież Franciszek przyjął przewodniczącego Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) pastora Nikolausa Schneidera. To pierwszy przywódca jednego z Kościołów protestanckich, jaki spotkał się z papieżem.
Ponadto Ojciec Święty przyjął prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Mauro Piacenzę a także nuncjusza apostolskiego w Kenii, abp. Charlesa Daniela Balvo i arcybiskupa Héctora Rubéna Aguera, ordynariusza metropolii La Plata w Argentynie.
Jeszcze dziś pastor Schneider spotka się z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem oraz prefektem Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerhardem Ludwigiem Müllerem. Wcześniej, w minioną sobotę 6 kwietnia, odwiedził Wspólnotę św. Idziego.
Można oczekiwać, że wśród tematów poruszanych w Watykanie przez przewodniczącego Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech znajdą się przygotowania do 500. rocznicy rozpoczęcia Reformacji. Jak wiadomo za jej początek uznaje się ogłoszenie przez Marcina Lutra 95 tez, przybitych na drzwiach katedry w Wittenberdze 31 października 1517 r. W następstwie tego aktu doszło do podziału chrześcijaństwa zachodniego i ostatecznie obłożenia ekskomuniką Lutra w 1521 r. przez papieża Leona X. Protestanci ufają, że Stolica Apostolska cofnie tę karę.
Inną kwestią jest poruszona na początku bieżącego roku w jednym z wywiadów przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera ewentualności utworzenia ordynariatów personalnych dla byłych ewangelików. Sprawa ta spowodowała wiele napięć we wzajemnych relacjach.
Skomentuj artykuł