Franciszek: wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi
"Z przynależności do Chrystusa wynika, że we wspólnotach chrześcijańskich - diecezjach, parafiach, stowarzyszeniach i ruchach - różnice nie mogą zaprzeczać faktowi, że wszyscy, przez chrzest, mamy tę samą godność: wszyscy w Jezusie Chrystusie jesteśmy dziećmi Bożymi" - przypomniał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
Nawiązując do dzisiejszej Mszy św. z nowymi kardynałami jaką odprawił w bazylice św. Piotra przed południem i wczorajszego konsystorza na którym kreował 19 nowych kardynałów papież zwrócił uwagę, że oba wydarzenia dały okazję "doświadczenia powszechności Kościoła".
Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry,
W drugim czytaniu dzisiejszej niedzieli św. Paweł mówi : "Nikt przeto niech się nie chełpi z powodu ludzi. Wszystko bowiem jest wasze: czy to Paweł, czy Apollos, czy Kefas; czy to świat, czy życie, czy śmierć, czy to rzeczy teraźniejsze, czy przyszłe; wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus Boga" (1 Kor 3,23). Dlaczego mówi to Apostoł? Ponieważ problem, przed którym staje Apostoł, to podziały we wspólnocie w Koryncie , gdzie utworzyły się grupy odwołujące się do różnych głosicieli, uważając ich za przywódców. Mówili: "Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa" (1,12 ). Św. Paweł wyjaśnia , że ten sposób myślenia jest niewłaściwy, ponieważ wspólnota nie należy do apostołów, ale to oni - apostołowie -należą do wspólnoty, jednakże cała wspólnota należy do Chrystusa!
Z tej przynależności wynika, że we wspólnotach chrześcijańskich - diecezjach, parafiach, stowarzyszeniach i ruchach - różnice nie mogą zaprzeczać faktowi, że wszyscy, przez chrzest, mamy tę samą godność: wszyscy w Jezusie Chrystusie jesteśmy dziećmi Bożymi. To właśnie jest nasza godność: w Jezusie Chrystusie jesteśmy dziećmi Bożymi. Ci, którzy otrzymali posługę kierownictwa, głoszenia, udzielania sakramentów nie powinni uważać się za właścicieli specjalnych uprawnień, szefów, lecz oddać się na służbę wspólnoty, pomagając jej iść z radością drogą świętości.
Dzisiaj Kościół powierza świadectwo takiego stylu życia duszpasterskiego nowym kardynałom, z którymi dziś rano celebrowałem Mszę św. Możemy teraz pozdrowić wszystkich nowych kardynałów oklaskami. Pozdrawiamy wszystkich!!! Wczorajszy Konsystorz i dzisiejsza celebracja eucharystyczna dały nam cenną okazję doświadczenia katolickości, powszechności Kościoła, dobrze wyobrażaną przez różnorodne pochodzenie członków Kolegium Kardynalskiego, zgromadzonych w ścisłej jedności wokół Następcy Piotra. Niech Pan obdarzy nas łaską pracy na rzecz jedności Kościoła, budowania tej jedności, ponieważ jedność jest ważniejsza od konfliktów! Jedność Kościoła jest w Chrystusie, a konflikty są problemami, które nie zawsze pochodzą od Chrystusa.
Wydarzenia liturgiczne i świąteczne, które mieliśmy okazję przeżyć podczas tych dwóch ostatnich dni, niech w nas wszystkich umocnią wiarę, miłość do Chrystusa i do Jego Kościoła! Zachęcam was także do wspierania tych pasterzy i towarzyszenia im modlitwą, aby zawsze gorliwie prowadzili powierzony im lud, okazując wszystkim łagodność i miłość Pana. Jak wiele modlitwy potrzebuje biskup, kardynał, papież, aby mógł przyczynić się do rozwoju Ludu Bożego. Powiadam "pomógł", to znaczy służył Ludowi Bożemu, ponieważ powołaniem biskupa, kardynała i papieża jest właśnie bycie sługą, służenie w imię Chrystusa. Módlcie się za nami, abyśmy byli dobrymi sługami, dobrymi sługami a nie szefami! Wszyscy razem, biskupi, prezbiterzy, osoby konsekrowane i wierni świeccy powinniśmy ofiarować świadectwo Kościoła wiernego Chrystusowi, ożywianego pragnieniem służenia braciom i gotowego do wyjścia z prorocką odwagą naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom duchowym ludzi naszych czasów. Niech na tej drodze towarzyszy nam i chroni nas Matka Boża.
Po modlitwie Anioł Pański:
Pozdrawiam wszystkich obecnych pielgrzymów, szczególnie tych przybyłych z okazji konsystorza, by towarzyszyć nowym kardynałom. Dziękuję też bardzo delegacjom oficjalnym poszczególnych państw, które zechciały być obecne podczas tego wydarzenia.
Pozdrawiam studentów z Tuluzy i wspólnotę Wenezuelczyków mieszkających we Włoszech.
Pozdrawiam wiernych z Caltanissetta, Reggio Calabria, Sortino, Altamura, Ruvo i Lido degli Estensi; młodzież zi Reggio Emilia i z diecezji Lodi; Stowarzyszenie Rowerzystów z Agrigento i wolontariuszy Obrony Cywilnej z Bassa Padovana.
Skomentuj artykuł