Franciszek zlikwiduje "bank watykański"?

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

Papież Franciszek rozważa likwidację Instytutu Dzieł Religijnych, czyli tzw. banku watykańskiego - napisał brytyjski "The Sunday Times". Takiego rozwiązania nie wyklucza przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, abp Claudio Maria Celli.

Problemy tej watykańskiej instytucji finansowej były przedmiotem obrad kardynałów podczas kongregacji generalnych przed marcowym konklawe.

W rozmowie z gazetą abp Celli ujawnił, że nowy papież może rozważyć wyrażony wówczas apel dwóch kardynałów, by "pozbyć się" IOR-u.

DEON.PL POLECA

Zdaniem włoskiego hierarchy, papież mógłby się przy tym kierować pragnieniem "transparencji" i "wierności międzynarodowemu prawu" w dziedzinie finansów, w tym dotyczącemu prania brudnych pieniędzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek zlikwiduje "bank watykański"?
Komentarze (5)
S
Stefan
23 kwietnia 2013, 16:41
Pewnie papież odda finanse Watykanu w ręce "starszych braci w wierze". Ma z nimi doskonałe stosunki. Wiem, kasę spośród Apostołów trzymał zdaje się Judasz, ale tez nie wiem, czy pozbywanie się instytucji finansowej jest najlepszym rozwiązaniem. To naprawdę nie można już znaleźć uczciwych ludzi? Z Bogiem.
D
d
25 marca 2013, 18:28
Reforma Kościoła zaczyna się nie od zmiany jego struktur, ale odnowy ludzi. Ten wymiar reformy nabiera szczególnego znaczenia w przeżywanym przez nas Roku Wiary. W tym duchu kard. Angelo Bagnasc(...)ury. ... To prawda, jeśli ludzie działają na szkodę Kościoła to żadne reformy administracyjne nie pomogą, jednak i tak są potrzebne. Kuria Rzymska jest od tego, aby pomagac papieżowi, a nie kopac pod nim dołki.
R
RV
25 marca 2013, 17:37
Reforma Kościoła zaczyna się nie od zmiany jego struktur, ale odnowy ludzi. Ten wymiar reformy nabiera szczególnego znaczenia w przeżywanym przez nas Roku Wiary. W tym duchu kard. Angelo Bagnasco odniósł się w wywiadzie dla Corriere della Sera do kwestii reform, jakich możemy spodziewać się po Franciszku. Metropolita Genui przypomina słowa Papieża skierowane do dyplomatów: „Nie można budować mostów między ludźmi, zapominając o Bogu. Nie można przeżywać prawdziwych więzi z Bogiem, zapominając o innych”. To, jak wskazuje kard. Bagnasco, jest linią zmian nowego Papieża: budować wspólnotę kościelną zaczynając od odnowy serc poszczególnych ludzi, a dopiero potem reformując struktury. Przewodniczący episkopatu Włoch wskazał, że wybór Franciszka jest kreatywnym gestem dla Kościoła. „To człowiek bardzo ciepły i bezpośredni, ale zarazem szczery i zdeterminowany. W tym właśnie przypomina Jana XXIII, który zachwycił świat swoją prostotą, ale z odwagą godną proroka nie bał się zwołać Soboru” – podkreśla kard. Bagnasco. RADIO WATYKAŃSKIE
AN
automat nieliniowy
25 marca 2013, 17:29
tylko anna tworzy niewirtualny pontyfikat anny
/
/////////////
25 marca 2013, 17:18
KAI też przyczynia się do tworzenia wirtualnego pontyfikatu?