Gdy była dziewczynką, stała się bohaterką historycznego zdjęcia. Odwiedziła papieża Franciszka

Gdy była dziewczynką, stała się bohaterką historycznego zdjęcia. Odwiedziła papieża Franciszka
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
Vatican news Giampaolo Mattei

Papież Franciszek na środowej audiencji ogólnej w Watykanie spotkał się z Kim Phúc Pahn Thi, kobietą sfotografowaną prawie 50 lat temu podczas ucieczki przed atakiem napalmem w Wietnamie. Towarzyszył jej fotograf Nick Ut, który za swoją fotografię zdobył nagrodę Pulitzera - informuje "Vatican News".

Kim Phúc Pahn Thi i Nick Ut wiedzą, czym jest wojna. 8 czerwca 1972 roku w Wietnamie bomby napalmowe spadły na wioskę Trang Bàn, leżącą ok. 40 kilometrów na zachód od Sajgonu.

DEON.PL POLECA
Nick Ut na swoim zdjęciu "uchwycił" desperację młodej Kim - wówczas zaledwie dziewięcioletniej dziewczynki - uciekającej przed ogniem, której ubranie spłonęło. Ta fotografia stała się jednym z najbardziej ikonicznych obrazów XX wieku.

Kim, która ma teraz 59 lat, mówi: "Pół wieku później, jako ocalała, pozwalam sobie powiedzieć, że nie chcemy wojny, ale pokoju. Ponieważ świat potrzebuje pokoju. I właśnie z tym zaangażowaniem na rzecz pokoju pracujemy razem nad filmem dokumentalnym «The Napalm Girl»".

- Tego ranka na wioskę spadły bomby; wszyscy uciekali - wspomina Nick, obecnie 71-latek, który był na pierwszej linii jako fotoreporter. "Widziałem bombę eksplodującą na pagodzie. Myślałem, że nikogo nie ma w środku, ale zamiast tego przez dym dostrzegłem babcię Kim trzymającą martwe dziecko w ramionach. Następną rzeczą, jaką zobaczyłem, była Kim krzycząca «Pomóż mi!». Przestałem robić zdjęcia po jednym ujęciu, tym ujęciu; musiałem działać. Chwyciłem wodę i wylałem ją na nią. Załadowałem wiele dzieci do furgonetki i zawiozłem je do szpitala" - mówi Nick, cytowany przez "Vatican News".

Po powrocie do swojego biura w Sajgonie Nick wywołał zdjęcie, które szybko stało się "ujęciem opowiadającym historię wojny w Wietnamie" i za które mężczyzna otrzymał Nagrodę Pulitzera.

Źródło: Vatican news

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Gdy była dziewczynką, stała się bohaterką historycznego zdjęcia. Odwiedziła papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.