Historyczna wizyta papieża Franciszka
Na drodze ekumenizmu wiele już zrobiono, trzeba jednak nowego entuzjazmu w kroczeniu tą drogą. Spotkanie Franciszka z Bartłomiejem i wspólna modlitwa w Bazylice Grobu Bożego mogą być nowym ekumenicznym impulsem dla całego Kościoła. Wskazuje na to watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, który towarzyszy Papieżowi w jego pielgrzymce do Ziemi Świętej.
"Jestem przekonany, że to poruszające spotkanie ekumeniczne w przy grobie Jezusa może być znaczącym bodźcem dla dalszego dialogu. Myślę, że na nowo musimy odnaleźć entuzjazm kroczenia drogą ekumenizmu. Wiele zostało już zrobione poczynając od Soboru Watykańskiego II i spotkania Pawła VI z Atenagorasem przed 50 laty. Trzeba jednak odnowić serca i z odwagą kontynuować tę drogę. Jest to droga jedności, której Jezus pragnie dla swojego Kościoła. Stąd też liczę, że z tego spotkania popłynie nowy impuls ekumeniczny dla całego Kościoła" - powiedział kard. Parolin.
Watykański sekretarz stanu wskazuje też na ogromne znaczenie papieskiej modlitwy, która staje się siłą pokoju i jedności. "Myślę, że Papież chce nam przypomnieć o mocy modlitwy także w obliczu trudnych sytuacji, których żadne polityczne i dyplomatyczne działania nie są w stanie rozwiązać" - mówi kard. Parolin. Zaznacza, że modlitwa może zjednoczyć serca i uzdolnić je do podejmowania odważnych decyzji.
O. Pizzaballa: historyczna wizyta Franciszka
Papieska wizyta w Ziemi Świętej naznacza przyszłość dialogu ekumenicznego. Wskazuje na to o. Pierbattista Pizzaballa OFM, który jako przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej towarzyszy Ojcu Świętemu w pielgrzymce.
"To historyczna chwila. To wizyta o wielkim oddziaływaniu. Szczególnie wczorajsza ceremonia w Bazylice Grobu Bożego i ten uścisk Papieża Franciszka i patriarchy Bartłomieja. Był to emocjonujący moment, który, jak myślę, naprawdę naznaczył tę podróż. Uczestnicząc w tym nabożeństwie, gdzie modlili się wszyscy zwierzchnicy chrześcijańskich wspólnot Jerozolimy, pytałem czy śnię, czy to się naprawdę dokonuje? To było wydarzenie nadzwyczajne. Jestem przekonany, że ta wizyta wyda z czasem wiele pozytywnych owoców, gdy chodzi o dialog między chrześcijanami".
Abp Lahham: Papież przypomniał o znaczeniu chrześcijan na Bliskim Wschodzie
Wizyta Franciszka w Jordanii to niezapomniany dzień dla tego kraju i podkreślenie znaczenia, jakie ma tam obecność chrześcijan - wskazuje abp Maroun Lahham. Wikariusz rzymskokatolickiego patriarchy Jerozolimy dla Jordanii zauważa jednocześnie, że Franciszek podbił serca Jordańczyków swą naturalnością i bezpośredniością.
"To był wspaniały dzień na różnych płaszczyznach. Piękna Msza z udziałem ponad 30 tys. wiernych, potem wizyta Papieża w miejscu chrztu Jezusa oraz spotkanie z dziećmi i niepełnosprawnymi. Były przewidziane świadectwa, ale Franciszek zmienił program, zanurzył się w tłum i słuchał. To było bardzo męczące, ale piękne spotkanie. Wszyscy są niesamowicie zadowoleni, tak chrześcijanie: biskupi, patriarchowie i wierni, jak też muzułmanie, którzy bardzo licznie uczestniczyli w tym wydarzeniu. Ważne było to kilkakrotne przypomnienie o Syrii i apel w sprawie zakończenie konfliktu bliskowschodniego. Widać, że Papież nosi Syrię w sercu i panująca tam sytuacja sprawia mu cierpienie".
Izraelska prasa o pielgrzymce Papieża
"Czy Papież nosi jarmułkę, czy na odwrót Żydzi noszą piuskę?". To temat jednego z wielu, choć oczywiście nie najważniejszego artykułu prasy hebrajskojęzycznej o wizycie Franciszka w Izraelu. Niewątpliwie z największym zainteresowaniem spotkał się niezaplanowany wcześniej postój Papieża przy murze oddzielającym Autonomię Palestyńską od terytorium Izraela. Komentatorzy żydowscy próbują tłumaczyć, że Papież zrobił to, ponieważ był pod wielkim naciskiem Palestyńczyków. Przyjmują jednak ze zrozumieniem ten gest solidarności z Palestyńczykami, a szczególnie z chrześcijanami żyjącymi w Betlejem i Jerozolimie, których wspólnota została rozdzielona betonowym murem. Izraelscy dziennikarze podkreślają równocześnie, że Franciszek przyjął propozycję premiera Netanyahu i modlił się przy pomniku ofiar terroryzmu. Zwrócono też uwagę na papieskie słowa potępienia dla ataku na muzeum żydowskie w Brukseli.
Prasa palestyńska przede wszystkim relacjonowała z wielkim entuzjazmem wizytę Papieża przy murze, a także spotkanie z dziećmi z obozu uchodźców. Palestyńczycy uważają, że w ten sposób Franciszek staje się ich obrońcą. Cała prasa izraelska, tak hebrajsko- i arabsko-, jak i angielskojęzyczna szeroko komentuje zaproszenie przez Ojca Świętego obu prezydentów do Watykanu, aby wspólnie modlić się o pokój. Uważa się, że niezwykle ważne jest czwarte z kolei spotkanie Franciszka z patriarchą Bartłomiejem. Gazeta Haaretz zauważa, że większość tych spotkań miała charakter prywatny i że Bartłomiej traktuje je bardzo poważnie, skoro razem z nim przyjechała do Jerozolimy aż 68-osobowa delegacja.
Skomentuj artykuł