Indie: Stolica Apostolska interweniuje ws. syromalabarskiej archidiecezji

(fot. shutterstock.com)
KAI / ms

Papież Franciszek mianował administratora apostolskiego archidiecezji Ernakulam-Angamaly obrządku syromalabarskiego w Indiach.

Został nim bp Jacob Manathodath, ordynariusz diecezji Palghat. Będzie on administratorem "sede plena", tzn. przy obsadzonej stolicy, której arcybiskupem metropolitą nadal pozostaje kard. George Alencherry, oskarżony o nieprawidłowości przy sprzedaży ziemi należącej do archidiecezji.

W marcu sąd zezwolił na wszczęcie śledztwa w sprawie karnej z oskarżenia o "nadużycie zaufania" przy sprzedaży ziemi należącej do archidiecezji Ernakulam-Angamaly obrządku syromalabarskiego. Oskarżonymi byli: kard. George Alencherry, dwaj inni duchowni oraz agent nieruchomości.

Szacuje się, że w wyniku dokonanych transakcji archidiecezja poniosła stratę w wysokości ponad 10 mln dolarów.

DEON.PL POLECA

Policja miała zbadać, czy doszło do nadużycia zaufania oraz ustalić, czy oskarżeni nieuczciwie rozporządzali powierzoną im własnością lub też sprzeniewierzyli ją na własny użytek. Jeśli przestępstwo nadużycia zaufania zostałoby potwierdzone, oskarżonym groziła kara do trzech lat więzienia oraz grzywny.

Skandal wybuchł ponad pół roku temu, gdy rada kapłańska archidiecezji stwierdziła, że zwierzchnik katolickiego Kościoła syromalabarskiego wraz z dwoma innymi księżmi sprzedali kościelną ziemię w stolicy stanu, Koczin, po zaniżonej cenie.

Kardynał tłumaczył, że decyzję o sprzedaży podjął, by zdobyć fundusze na spłacenie skumulowanego zadłużenia bankowego archidiecezji. Przyznał natomiast, że na konto archidiecezji nie wpłynęła cała należna od nabywców kwota.

Odrzucił jednocześnie oskarżenia, że sprawa została załatwiona z pominięciem kościelnych instytucji i doradców finansowych archidiecezji, gdyż od półtora roku informowano je o sytuacji, powiadomiono także Stolicę Apostolską.

Wyjaśnieniem sprawy zajęły się policja i sąd, który stwierdził, że są dowody na przestępczą zmowę, nadużycie zaufania i sprzeniewierzenie pieniędzy pochodzących z transakcji, a tym samym postanowił wszcząć proces. Kardynał odwołał się od tej decyzji.

Nie zgodził się z nią również stanowy Sąd Najwyższy, do którego odwołał się kardynał. Oznacza to, że nie dojdzie do jego procesu. Jednocześnie trybunał odrzucił argumenty hierarchy, który utrzymywał, że kardynała może osądzić tylko papież. Przypomniał, że także kardynał podlega prawu państwa, w którym mieszka.

Obecna decyzja Stolicy Apostolskiej może oznaczać, że wyjaśnieniem sprawy zajmie się kościelny wymiar sprawiedliwości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indie: Stolica Apostolska interweniuje ws. syromalabarskiej archidiecezji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.