Ja jestem pierwszą przeszkodą w reformie kurii
Pierwszą przeszkodą w reformie kurii rzymskiej jestem ja sam - powiedział papież Franciszek w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Izraela do Rzymu.
Ujawnił, że cała kuria była konsultowana w sprawie reformy, zaczęło się badanie możliwości "odchudzenia" struktur, np. przez łączenie dykasterii. - Praca trwa - zapewnił Ojciec Święty. Zapowiedział, że w lipcu i we wrześniu odbędą się kolejne czterodniowe posiedzenia [rady ośmiu kardynałów - KAI] w tej sprawie.
Za bardzo ważną na drodze reformy papież uważa perswazję, bo "są osoby, które nie widzą jasno" potrzeby zmian. - Ale jestem zadowolony, pracujemy wystarczająco - zapewnił Franciszek.
Przyznał, że "nie widać jeszcze wszystkich rezultatów" tych działań i że jednymi z kluczowych okazały się sprawy gospodarcze, o których szeroko pisała prasa. Dodał więc jedynie, że nowo powstała "dykasteria ds. gospodarki" powinna współpracować z Sekretariatem Stanu.
Wspomniana dykasteria to ustanowiony przez papieża Sekretariat ds. Gospodarczych (prefekt - kard. George Pell), który ma władzę nad wszystkimi działaniami administracyjnymi i gospodarczymi Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, odpowiadając m.in. za przygotowanie ich rocznych budżetów, a także za planowanie finansowe. Jego rolą jest unowocześnienie procedur przez dostosowanie do obowiązujących w tych dziedzinach współczesnych standardów oraz poprawienie przejrzystości operacji finansowych.
Te same osoby nie będą podejmowały decyzji budżetowych i prowadziły działań kontrolnych. Co kwartał poszczególne instytucje Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego poddawane będą rewizji wydatków, aby zapewnić utrzymanie dyscypliny finansowej. Kard. Pell podkreśla, że Watykan dysponuje bardzo ograniczonymi środkami, a rolą Sekretariatu będzie ich jak najlepsze zagospodarowanie. Zdaniem watykanisty Johna Allena, wprowadzenie racjonalnych działań księgowych może doprowadzić do oszczędności rzędu dziesiątków milionów dolarów.
Sekretariat ma wdrażać dyrektywy nowo powołanej Rady ds. Gospodarczych (koordynator - kard. Reinhard Marx), składającej się z ośmiu kardynałów i siedmiu ekspertów świeckich. Będzie ona m.in. analizować sprawozdania z działalności gospodarczo-administracyjnej Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Franciszek postanowił też utworzyć urząd audytora generalnego, uprawnionego do przeprowadzania audytów wszystkich tamtejszych instytucji.
Zapowiedział również, że bankiem centralnym Watykanu będzie APSA. Kard. Marx zauważa, że ustanowienie tego swoistego "ministerstwa finansów" w Kurii Rzymskiej jest głęboką cezurą w historii Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem postępowanie z pieniędzmi w Watykanie będzie transparentne i odpowiadać międzynarodowym standardom. "Musimy to uporządkować, aby przejść do innych ważnych rzeczy. Papież wie, że od tego zależy wiarygodność Kościoła" - podkreśla niemiecki purpurat.
Skomentuj artykuł