Japonia: papież wzywa wszystkie religie do "wspólnej modlitwy i pracy dla pokoju"

(fot. neneo / Shutterstock.com)
KAI / pk

Wszystkie religie winny "razem modlić się i pracować dla pokoju, próbując budować w ten sposób zgodę w wielu częściach świata zranionego przez wojnę i terroryzm". Przypomniał o tym Franciszek w orędziu do uczestników międzyreligijnego spotkania w intencji pokoju, które już po raz 30. rozpoczęło się 3 sierpnia na świętej dla buddystów japońskiej górze Hiei koło Kioto.

List, przesłany na ręce najwyższego kapłana buddyjskiej sekty tendai - Koei Morikawy, wzywa też do nawiązywania "sprawiedliwych stosunków" i "braterskiej solidarności" między religiami.

Wyrażając radość z możności skierowania tych serdecznych pozdrowień jemu i przedstawicielom różnych tradycji religijnych, papież zapewnił ich o swej "bliskości duchowej" z nimi i o łączności z "tymi wszystkimi, którzy modlą się o to, aby na nowo rozkwitła zgoda i harmonia w wielu częściach świata, zranionego przez wojnę". To doroczne religijne spotkanie na szczycie "przyczynia się znacząco do budowania tego ducha dialogu i przyjaźni, który uświadamia wyznawcom religii świata wspólną pracę nad odkryciem nowych dróg do pokoju w naszej rodzinie ludzkiej" - napisał autor przesłania.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że to właśnie modlitwa "stanowi natchnienie i wsparcie dla naszego zaangażowania na rzecz pokoju, pomaga bowiem pogłębić nasz wzajemny szacunek jako osób, wzmacnia istniejące między nami więzi miłości oraz pobudza do podejmowania zdecydowanych wysiłków na rzecz wspierania sprawiedliwych stosunków i braterskiej solidarności".

Ojciec Święty zwrócił ponadto uwagę, że w dzisiejszym świecie, naznaczonym przemocą, terroryzmem i rosnącym zagrożeniem dla ziemi, będącej naszym wspólnym domem, "to świadectwo modlitwy i wspólnie podzielanej troski przekazuje podstawowe przesłanie mężczyznom i kobietom dobrej woli". Istotnie jako ludzie wiary "wierzymy, że trwały pokój jest rzeczywiście możliwy, wiemy bowiem, że nie ma rzeczy niemożliwych, gdy zwracamy się w modlitwie do Boga" - podkreślił Franciszek. Na zakończenie przywołał na wszystkich "błogosławieństwa Boże".

Warto dodać, że w podobnym duchu wypowiadał się on 20 września ub.r. podczas podobnego spotkania międzyreligijnego, zorganizowanego przez rzymską Wspólnotę św. Idziego w Asyżu. Odbyło się ono w 30. rocznicę pierwszego takiego spotkania, które do miasta św. Franciszka zwołał 27 października 1986 św. Jan Paweł II. Wydarzenie to, które wywołało wówczas wielkie i życzliwe zainteresowanie na całym świecie, znalazło swój ciąg dalszych w postaci podobnych dorocznych spotkań, organizowanych od 1987 przez wspomnianą Wspólnotę św. Idziego, a także właśnie na górze Hiei w Japonii, organizowane przez grupę miejscowych buddystów, zaangażowanych w szerzenie idei pokoju w tym kraju i na świecie.

Inicjatorem tych międzynarodowych zgromadzeń modlitewnych był 80-letni wówczas przywódca buddyzmu tendai - Etai Yamada (1900-99), który rok wcześniej uczestniczył w spotkaniu w Asyżu. Na datę tych wydarzeń wybrał 6 sierpnia - rocznicę zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę. Po jego śmierci obowiązki te przejął jego następca Koei Morikawa.

Franciszek nie tylko wystosował wspomniane orędzie na jego ręce, ale wysłał tam również delegację pod przewodnictwem biskupa-seniora Hongkongu kard. Johna Tong Hona; w jej skład wchodzili ponadto nuncjusz apostolski w Japonii abp Joseph Chennot oraz sekretarz i podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego: bp Miguel Ángel Ayuso Guixot i prał. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Japonia: papież wzywa wszystkie religie do "wspólnej modlitwy i pracy dla pokoju"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.