Jutro wyjątkowe spotkanie Ojca Świętego

Jutro wyjątkowe spotkanie Ojca Świętego
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Ojciec Święty spotka się jutro z przedstawicielami wyznawców jazydyzmu.

To religia synkretyczna, łącząca wierzenia wschodnie z elementami islamu i dlatego szczególnie zwalczana przez radykalnych muzułmanów, którzy uważają ją za herezję. Jazydzi żyją głównie w Iraku i to właśnie tam doświadczyli oni okrutnych prześladowań ze strony tzw. Państwa Islamskiego.

- Wizyta przedstawicieli jazydyzmu w Watykanie to bardzo ważne wydarzenie - uważa kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W przeszłości był on nuncjuszem w Bagdadzie, a przed niespełna trzema laty udał się jako specjalny wysłannik papieża do irackiego Kurdystanu, gdzie spotkał się z wygnańcami, ofiarami Państwa Islamskiego.

- Spotkanie papieża z jazydami przypomni światu o ich tragicznym losie - mówi kard. Filoni.

- Trzeba jednak przypomnieć, że również w przeszłości papieże interesowali się losem jazydów. Już w 1927 r. Pius XI polecił dominikanom pracującym w tym regionie, by troszczyli się o jazydów i interesowali się ich losem. W ostatnich latach papież Franciszek w sposób szczególny zajmował się tą grupą w związku z wysiedleniami chrześcijan i jazydów z okolic Mosulu, z Równiny Niniwy - dodaje hierarcha.

- Ja sam osobiście mogłem się spotkać z tymi wspólnotami, z ich przywódcami i byłem świadkiem ogromnych cierpień, których doświadczały te rodziny. Wiele z nich straciło swych bliskich. Niektórym udało się uciec. Zasadniczo tam, gdzie chrześcijan wyganiano, jazydów zabijano, sprzedawano w niewolę, zwłaszcza młode kobiety, których cenę ustalano na kilka dolarów. Kończyły one z reguły jako niewolnice seksualne. Dlatego myślę, że ta wizyta przedstawicieli jazydyzmu w Watykanie będzie dla nich bardzo ważna, zwłaszcza z psychologicznego punktu widzenia, ale nie tylko. Ważny będzie również jej wydźwięk polityczny. Przyczyni się ona ponadto do umocnienia więzów wzajemnego zaufania, które już teraz są dość silne" - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Filoni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
25,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Jutro wyjątkowe spotkanie Ojca Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.