W czasie dzisiejszej audiencji papież skierował specjalne podziękowania dla Polaków

W czasie dzisiejszej audiencji papież skierował specjalne podziękowania dla Polaków
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

Podczas podróży do Chile i Peru Bóg jakby chciał powiedzieć: "Przyjmijcie pokój, który wam daję a będziecie zjednoczeni w mojej nadziei" - tymi słowami podsumował dziś papież swoją 22 pielgrzymkę zagraniczną. Na placu św. Piotra jego słów wysłuchało dziś około 15 tys. wiernych.

Ojciec Święty skierował również specjalne podziękowania dla Polaków.

Przeczytaj całość papieskiej katechezy>>

Mówiąc o najdłuższej do tej pory pielgrzymce swego pontyfikatu Ojciec Święty podziękował na wstępie wszystkim, którzy przyczynili się do jej realizacji. Franciszek zauważył, że jego przybycie do Chile poprzedziły różne manifestacje protestacyjne. A to uczyniło jeszcze bardziej aktualnym i żywym motto jego wizyty: "Pokój mój daję wam". Przypomniał poszczególne etapy swej podróży, najważniejsze słowa i gesty. Często apelował w tym kraju o stwarzanie przestrzeni dialogu i wysłuchania, zwłaszcza ubogich, młodych i osób starszych, imigrantów, a także słuchania ziemi. Apelował też o pokój, który byłby harmonią różnorodności oraz o odrzucenie wszelkiej przemocy. Podkreślił ponadto rolę pobożności religijności ludowej. Tonem dominującym podczas pobytu papieża w Peru były słowa motta tej wizyty: ""Zjednoczeni dla nadziei". Ojciec Święty wskazał, że chodziło jemu o to, aby to zjednoczenie nie odnosiło się do jałowej jednolitości, ale całego bogactwa różnic, które dziedziczymy z historii i kultury. W tym kontekście podkreśli znaczenie spotkania z ludami peruwiańskiej Amazonii, które zapoczątkowało także proces Synodu dla Pan-Amazonii, zwołanego na październik 2019 r. Franciszek sprzeciwił się też kolonizacji ekonomicznej i ideologicznej, a podczas spotkania z władzami zwrócił uwagę na dwa zagrożenia: degradację ekologiczno-społeczną i korupcję. Z kolei spotykając się z duchowieństwem zachęcił kler, by był bogaty w pamięć i wierny swoim korzeniom, w tym pobożności ludowej do Maryi Panny. Biskupom i młodzieży wskazał przykład świętych tej ziemi. Swoją podróż papież podsumował nawiązując do słów czytań liturgicznych minionej niedzieli: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" (Mk 1,15 ). "Tak więc - zdawał się mówić Pan - przyjmijcie pokój, który wam daję a będziecie zjednoczeni w mojej nadziei" - powiedział Franciszek.

DEON.PL POLECA

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w waszych modlitwach podczas mojej niedawnej podróży do Chile i Peru. Był to czas łaski, który pozwolił nam doświadczyć jedności, docenić i propagować duchowe wartości zakorzenione w Ewangelii i w tradycjach osób i ludów tego regionu. Dzielę się z wami moją radością i proszę was, abyście kontynuowali modlitwę za mnie. Niech Bóg wam błogosławi!

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty podsumował swoją niedawną podróż apostolską do Chile i Peru. Wyraził wdzięczność Bogu za dobry przebieg tej pielgrzymki. Podziękował też władzom cywilnym, biskupom, współpracownikom i wolontariuszom za jej przygotowanie. Mottem wizyty w Chile były słowa Jezusa: "Pokój mój daję wam". Pielgrzymka była zachętą do szukania pokoju, jaki tylko Jezus może dać tym, którzy Jemu się powierzają. Podczas spotkania z władzami politycznymi i cywilnymi kraju, Ojciec Święty wsparł drogę chilijskiej demokracji jako przestrzeni solidarnego spotkania w różnorodności. W programie podróży znalazły się odwiedziny więzienia kobiecego w Santiago, spotkania z kapłanami i osobami konsekrowanymi oraz z biskupami, Msze św. z udziałem ludów autochtonicznych; spotkanie z młodzieżą oraz ze społecznością Uniwersytetu Katolickiego w Chile. Treścią tych spotkań i liturgii było ewangeliczne przesłanie pokoju, jedności, poszanowania osób, ludów i ich kultur dla budowania społeczeństw zjednoczonych i pluralistycznych, w których konflikty nie są ukrywane, lecz zarządzane w dialogu.

W Peru motto wizyty brzmiało: "Zjednoczeni dla nadziei". Szczególnym momentem tej podróży było spotkanie z ludami peruwiańskiej Amazonii, które zapoczątkowało przygotowania do Synodu dla Pan-Amazonii, zwołanego na październik 2019 r. Ojciec Święty spotkał się z mieszkańcami Puerto Maldonado, z dziećmi ze schroniska "Mały Książę", z władzami politycznymi i cywilnymi Peru, z kapłanami i osobami konsekrowanymi. Modlił się z wiernymi podczas Eucharystii i nabożeństwa maryjnego z aktem oddania "Matce Miłosierdzia i Nadziei". Cała wizyta była czasem doświadczenia jedności, która nie jest jałową jednolitością, ale bogactwem różnic, które dziedziczymy z historii i kultury.

Na zakończenie audiencji Ojciec Święty po raz kolejny zaapelował o pokojowe rozwiązanie napięć w Demokratycznej Republice Konga.

- Niestety stale docierają do nas niepokojące wiadomości z Demokratycznej Republiki Konga. Dlatego ponawiam mój apel, aby wszyscy starali się unikać wszelkich form przemocy. Kościół ze swej strony nie chce niczego innego, jak przyczynić się do pokoju i dobra wspólnego społeczeństwa - powiedział papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

W czasie dzisiejszej audiencji papież skierował specjalne podziękowania dla Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.