Ten ksiądz daje nowe życie niewolnicom ISIS

Ten ksiądz daje nowe życie niewolnicom ISIS
Iracka jazydka z dzieckiem (fot. answer5 / shutterstock.com)
Aleteia.org / bs / kk

Francuski ksiądz Patrick Desbois przyjął za swoje zadanie niesienie pomocy mieszkańcom Iraku, którzy byli ofiarami reżimu tak zwanego Państwa Islamskiego. Wielu z nich z trudem próbuje odbudować swoje domostwa i ponownie nauczyć się żyć w społeczeństwie po traumie jaką przeżyli.

"Otworzyliśmy specjalny ośrodek na terenie obozu uchodźców, aby pomóc dzieciom odnaleźć swoją tożsamość po praniu mózgu" - mówi ks. Desbois, po czym dodaje: "Otworzyliśmy również obozy w innych miejscach, gdzie umieściliśmy maszyny do szycia dla kobiet, by spróbować dać im nadzieję oraz godność przez pracę. One straciły swoich mężów, dzieci, dosłownie wszystko".

"Dziewczyna, która do nas trafiła, została sprzedana 25 razy dwudziestu pięciu mężczyznom, gdzie zajmowała się obowiązkami domowymi oraz była gwałcona."- mówi. "Jest wiele dzieci, które zostały poddane praniu mózgu i siłą nawrócone na islam."

Ocalałe z ISIS niewolnice seksualne ujawniają przerażające historie. "Setki aborcji" >>

W 2014 roku ISIS zrobiło obławę na terenie Syrii i Iraku, gdzie zabito ponad 5000 osób, a około 7000 kobiet i dziewczynek sprzedano jako niewolnice. Chłopcom nakazano mówić wyłącznie po arabsku i wcielono do oddziałów. Wiele z ofiar to Jazydzi, którzy są mniejszością mówiącą językiem kurdyjskim, wyznającą synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Dżihadyści uważają wyznawców tej religii za czcicieli diabła i prześladują ich. Do tej pory nie udało się dokładnie ustalić, ile osób straciło życie z rąk islamskich terrorystów. W sumie ponad 400 tysięcy członków tej mniejszości religijnej musiało uciekać przed prześladowaniami.

Do obozów, w których posługuje organizacja ojca Desbois sprowadzono psychologów, którzy pomagają im wrócić do normalnego życia.

Ojciec Desbois, który jest twórcą organizacji Yahad-In Unum, która ujawnia ludobójstwa na świecie, jest tegorocznym laureatem Nagrody Praw Człowieka, którą przyznaje fundacja Lantos. Zajmuje się odkrywaniem zapomnianych losów ponad miliona ofiar II wojny światowej w projekcie "Kule Holocaustu" ("Holocaust by Bullets"). Podjął także walkę przeciwko antysemityzmowi i ludobójstwu na całym świecie. Pierwotnie jego organizacja zajmowała się znajdywaniem miejsc grupowego pochówku Żydów, zabijanych przez hitlerowców na terenie byłego Związku Radzieckiego. Ostatnie dwa lata Yahad-In Unum poświęciła na gromadzeniu opowieści ofiar ISIS, a w szczególności kobiet i dzieci.

Odbierając nagrodę w Waszyngtonie 26 października, dołączy do grona osób, wśród których są także Dalajlama czy Elie Wiesel.

W lipcu tego roku specjalne błogosławieństwo dla Yahad-In Unum przekazał papież Franciszek. Ojciec Święty wyraził uznanie dla tych działań, które "jednoczą katolików i żydów w służbie tej samej sprawie". Życzył też, aby praca ta pozwoliła "obecnym i przyszłym pokoleniom dążyć do jedności i pokoju w pojednaniu, braterstwie i poszanowaniu różnic".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jim Manney

Odkryj moc Bożej obecności

Często modlenie się przychodzi nam z dużą trudnością. Zwłaszcza jeśli przeżywamy je jako nudną, niezwiązaną z życiem formalność. Co by się jednak stało, gdybyś odkrył prostą modlitwę, która całkowicie to zmienia?...

Skomentuj artykuł

Ten ksiądz daje nowe życie niewolnicom ISIS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.