Kanclerz przekazała papieżowi ofiarę na dzieci

(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / CTV / kn

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji w Watykanie kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Audiencja trwała 40 minut. Pani kanclerz przekazała papieżowi album płyt CD zawierający dzieła Jana Sebastiana Bacha oraz ofiarę pieniężną z przeznaczeniem na pomoc dzieciom uchodźców na Bliskim Wschodzie.

Za dary papież Franciszek podziękował po niemiecku i podarował kanclerz Merkel medal z wizerunkiem św. Marcina. Ojciec Święty podkreślił, że ten medal chętnie ofiaruje szefom rządów z nadzieją, że rozcięty płaszcz świętego będzie im przypominał o ich zadaniu, jakim jest chronienie swoich narodów. Merkel skomentowała to słowami: "Będziemy się starali czynić to jak najlepiej". Ponadto papież podarował pani kanclerz niemieckie wydanie swego listu apostolskiego "Evangelii gaudium".

DEON.PL POLECA

Jak informowano przed spotkaniem, głównym tematem rozmowy miała być prezydencja Niemiec w Radzie grupy G7. Merkel zapowiedziała, że chciałaby rozmawiać z papieżem o walce z ubóstwem, ochronie klimatu oraz polityce zdrowotnej. Ważnym tematem rozmowy miał być problem uchodźców.

Było to drugie osobiste spotkanie Angeli Merkel z papieżem Franciszkiem, a trzecie w tym pontyfikacie. Po raz pierwszy papież przyjął kanclerz Niemiec na prywatnej audiencji w Watykanie w maju 2013 roku. Wcześniej, w marcu tegoż roku Merkel uczestniczyła w Mszy św.na Placu św. Piotra.

Po audiencji u papieża kanclerz Merkel spotyka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem. Tematem rozmowy będą sprawy międzynarodowe. Następnie uda się z wizytą do Wspólnoty św. Idziego na rzymskim Zatybrzu, gdzie spotka się z założycielem Wspólnoty, prof. Andrea Riccardim.

Przed wizytą w Rzymie Merkel była z krótką wizytą w Paryżu, gdzie spotkała się z prezydentem Francji Francois Hollande. W godzinach wieczornych w Rzymie spotkała się w ambasadzie Niemiec przy Stolicy Apostolskiej z przedstawicielami Kościołów i naukowcami pracującymi w Wiecznym Mieście.

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanclerz przekazała papieżowi ofiarę na dzieci
Komentarze (3)
21 lutego 2015, 23:23
Upokorzenie potrwa jeszcze krótką chwilę. Później nastąpi triumf...Ale musimy być cierpliwi. BARDZO cierpliwi.
R
RV
21 lutego 2015, 19:20
Benedykt XVI modli się o pokój na Ukrainie. Wyraził zarazem swą solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim. Papież Senior zapewnił o tym w czasie bezprecedensowej audiencji dla rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, który odbywa właśnie swą wizytę ad limina Apostolorum. „To dla nas wielki zaszczyt, a zarazem ogromne umocnienie” – mówi metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, który przez kilka lat był sekretarzem Papieża Benedykta XVI. „Siedem lat temu nasza konferencja episkopatu w czasie wizyty ad limina spotkała się z Benedyktem XVI w Castel Gandolfo. Wczoraj miałem szczęście być zaproszonym do domu Papieża Seniora na wspólny obiad. I właśnie podczas rozmowy wyszła ta myśl, że chciałby się on spotkać z całym naszym episkopatem – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Mokrzycki. - Dla nas wszystkich było to bardzo radosne wydarzenie.  Papież Senior spotkał się z nami w ogrodach watykańskich przy grocie Matki Bożej z Lourdes. Zapewnił nas o swej solidarności z cierpiącym narodem ukraińskim, a także o modlitwie o pokój.  Prosił, by przekazać jego błogosławieństwo i zapewnienia o jego pamięci wszystkim naszym wiernym na całej Ukrainie. W spotkaniu wzięli udział biskupi metropolii lwowskiej, którzy przedstawili także swoich biskupów pomocniczych. Muszę przyznać, że sam osobiście byłem mile zaskoczony widząc Ojca Świętego w tak dobrej kondycji, bardzo radosnego i pogodnego”.
R
RV
21 lutego 2015, 19:18
Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Przyjechała ona do Watykanu, by rozmawiać o zaogniającej się sytuacji na świecie, zwłaszcza na Ukrainie, gdzie wynegocjowany przez nią w Mińsku rozejm nie jest przestrzegany. Rozmowa z Papieżem trwała 40 minut; w czasie niej szefowa niemieckiego rządu przekazała pomoc finansową dla dzieci uchodźców z Bliskiego Wschodu. Następnie kanclerz Merkel spotkała się z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem.