Kanclerz przekazała papieżowi ofiarę na dzieci

(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / CTV / kn

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji w Watykanie kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Audiencja trwała 40 minut. Pani kanclerz przekazała papieżowi album płyt CD zawierający dzieła Jana Sebastiana Bacha oraz ofiarę pieniężną z przeznaczeniem na pomoc dzieciom uchodźców na Bliskim Wschodzie.

DEON.PL POLECA

Za dary papież Franciszek podziękował po niemiecku i podarował kanclerz Merkel medal z wizerunkiem św. Marcina. Ojciec Święty podkreślił, że ten medal chętnie ofiaruje szefom rządów z nadzieją, że rozcięty płaszcz świętego będzie im przypominał o ich zadaniu, jakim jest chronienie swoich narodów. Merkel skomentowała to słowami: "Będziemy się starali czynić to jak najlepiej". Ponadto papież podarował pani kanclerz niemieckie wydanie swego listu apostolskiego "Evangelii gaudium".

Jak informowano przed spotkaniem, głównym tematem rozmowy miała być prezydencja Niemiec w Radzie grupy G7. Merkel zapowiedziała, że chciałaby rozmawiać z papieżem o walce z ubóstwem, ochronie klimatu oraz polityce zdrowotnej. Ważnym tematem rozmowy miał być problem uchodźców.

Było to drugie osobiste spotkanie Angeli Merkel z papieżem Franciszkiem, a trzecie w tym pontyfikacie. Po raz pierwszy papież przyjął kanclerz Niemiec na prywatnej audiencji w Watykanie w maju 2013 roku. Wcześniej, w marcu tegoż roku Merkel uczestniczyła w Mszy św.na Placu św. Piotra.

Po audiencji u papieża kanclerz Merkel spotyka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem. Tematem rozmowy będą sprawy międzynarodowe. Następnie uda się z wizytą do Wspólnoty św. Idziego na rzymskim Zatybrzu, gdzie spotka się z założycielem Wspólnoty, prof. Andrea Riccardim.

Przed wizytą w Rzymie Merkel była z krótką wizytą w Paryżu, gdzie spotkała się z prezydentem Francji Francois Hollande. W godzinach wieczornych w Rzymie spotkała się w ambasadzie Niemiec przy Stolicy Apostolskiej z przedstawicielami Kościołów i naukowcami pracującymi w Wiecznym Mieście.

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kanclerz przekazała papieżowi ofiarę na dzieci
Komentarze (3)
21 lutego 2015, 23:23
Upokorzenie potrwa jeszcze krótką chwilę. Później nastąpi triumf...Ale musimy być cierpliwi. BARDZO cierpliwi.
R
RV
21 lutego 2015, 19:20
Benedykt XVI modli się o pokój na Ukrainie. Wyraził zarazem swą solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim. Papież Senior zapewnił o tym w czasie bezprecedensowej audiencji dla rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, który odbywa właśnie swą wizytę ad limina Apostolorum. „To dla nas wielki zaszczyt, a zarazem ogromne umocnienie” – mówi metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, który przez kilka lat był sekretarzem Papieża Benedykta XVI. „Siedem lat temu nasza konferencja episkopatu w czasie wizyty ad limina spotkała się z Benedyktem XVI w Castel Gandolfo. Wczoraj miałem szczęście być zaproszonym do domu Papieża Seniora na wspólny obiad. I właśnie podczas rozmowy wyszła ta myśl, że chciałby się on spotkać z całym naszym episkopatem – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Mokrzycki. - Dla nas wszystkich było to bardzo radosne wydarzenie.  Papież Senior spotkał się z nami w ogrodach watykańskich przy grocie Matki Bożej z Lourdes. Zapewnił nas o swej solidarności z cierpiącym narodem ukraińskim, a także o modlitwie o pokój.  Prosił, by przekazać jego błogosławieństwo i zapewnienia o jego pamięci wszystkim naszym wiernym na całej Ukrainie. W spotkaniu wzięli udział biskupi metropolii lwowskiej, którzy przedstawili także swoich biskupów pomocniczych. Muszę przyznać, że sam osobiście byłem mile zaskoczony widząc Ojca Świętego w tak dobrej kondycji, bardzo radosnego i pogodnego”.
R
RV
21 lutego 2015, 19:18
Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Przyjechała ona do Watykanu, by rozmawiać o zaogniającej się sytuacji na świecie, zwłaszcza na Ukrainie, gdzie wynegocjowany przez nią w Mińsku rozejm nie jest przestrzegany. Rozmowa z Papieżem trwała 40 minut; w czasie niej szefowa niemieckiego rządu przekazała pomoc finansową dla dzieci uchodźców z Bliskiego Wschodu. Następnie kanclerz Merkel spotkała się z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem.