Kolejny krok papieża w kierunku reformy Kurii Rzymskiej

Kolejny krok papieża w kierunku reformy Kurii Rzymskiej
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
catholicnewsagency.com / wc / kw

Ojciec Święty czyni starania mające na celu zreformowanie Kurii Rzymskiej. W komunikacie z 20 lipca głowa Kościoła katolickiego powołała dwóch nowych członków Roty Rzymskiej - o. Pierangelo Pietracatella i o. Hansa-Petera Fischera.

Pierwszy z wymienionych kapłanów to Włoch, którego papież mianował na przewodniczącego instytucji. Natomiast drugi, wywodzący się ze Schwarzwaldu duchowny oraz rektor, został rewidentem Roty.

DEON.PL POLECA

Rota Rzymska jest jednym z trzech trybunałów Kurii Rzymskiej, oprócz niej działa także Sygnatura Apostolska oraz Penitencjaria Apostolska. Każda instytucja posiada inny rodzaj kompetencji. Penitencjaria Apostolska (Trybunał Pokuty) orzeka w sprawach ekskomuniki i grzechów ciężkich, także tych, które mogą być odpuszczane tylko przez papieża.

Sygnatura Apostolska to najwyższy organ sądowniczy Kościoła katolickiego.

Natomiast Rota Rzymska jest izbą, którą można przyrównać do sądu apelacyjnego czy sądu ostatniej instancji. Do głównych zadań Roty należy sprawowanie ochrony praw w Kościele, a także rozpatrywanie spraw o stwierdzaniu nieważności małżeństw.

Proces stwierdzania nieważności stanu małżeńskiego został usprawniony przez papieża Franciszka w 2015 roku. Wówczas Ojciec Święty zwiększył kompetencje lokalnych biskupów i tym samym ograniczył liczbę apelacji w sprawach będącym w początkowym stadium rozpatrywania.

To nie pierwsza ze zmian wprowadzona przez głowę Kościoła w ostatnim czasie. Wcześniej papież zdecydował się na dymisję kard. Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki i Wiary. Natomiast 18 lipca Franciszek mianował na sekretarza tej instytucji, Giacomo Morandi’ego, który został także arcybiskupem tytularnym włoskiej diecezji Caere. 

Komentatorzy wskazują, że reformy wcielane w życie przez Ojca Świętego są znaczące, ponieważ większość duchowieństwa Kurii Rzymskiej obecnie to osoby wybrane na urząd jeszcze przez papieża Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, Błażej Strzelczyk

Niepokorna zakonnica w rozmowie szczerej do bólu.

O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej mówi się, że to zadziorna kobieta z charakterem. Już w wieku 10 lat została "ekskomunikowana" - z lekcji religii, bo zadawała za dużo pytań.

...

Skomentuj artykuł

Kolejny krok papieża w kierunku reformy Kurii Rzymskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.