Maryja sama postanowiła odnowić swój obraz. Cudowny wizerunek z Kolumbii

Maryja sama postanowiła odnowić swój obraz. Cudowny wizerunek z Kolumbii
(fot. youtube.com/frwalterruedaop)
4 lata temu

Chiquinquirà to duchowa stolica Kolumbii. W 1986 r. odwiedził ją św. Jan Paweł II, by zawierzyć ten kraj Matce Bożej Różańcowej, której cudowny obraz znajduje się w lokalnym sanktuarium. Papież Franciszek dokonał tego samego aktu, ale tym razem to Maryja przybyła do niego w asyście wojska.

Historia tego cudownego obrazu sięga roku 1561. Bogaty ziemianin Antonio de Santana poprosił lokalnego artystę o namalowanie wizerunku Maryi. Alonso de Navarez podjął się tego i stworzył piękny obraz. Maryja mająca u stóp półksiężyc stała pomiędzy św. Antonim Padewskim i św. Andrzejem Apostołem. W prawej ręce trzymała berło, a na lewej spoczywał Jezus. Obraz został umieszczony w nowo wybudowanym kościele. Przez lata niszczał, a warunki atmosferyczne i sadza ze świec sprawiły, że obraz uległ uszkodzeniu - wizerunek zaczął ciemnieć i zniknął. Po latach nowy proboszcz kazał przenieść go do małej kapliczki w Chiquinquirà. Właściwie było to pomieszczenie przeznaczone na przechowywanie mało wartościowych obrazów i pamiątek.

Maryja sama postanowiła odnowić swój obraz. Cudowny wizerunek z Kolumbii - zdjęcie w treści artykułu

W 1585 r. do miasta przybyła Maria Ramos, pobożna kobieta, która postanowiła uporządkować zagraconą kaplicę. Odnalazła ten obraz i często się przed nim modliła. Miała pragnienie go odnowić, ale był on wykonany techniką, która w tamtym czasie nie podlegała renowacji. Barwione glinki były w zasadzie nie do odzyskania. 26 grudnia 1586 r. Maria Ramos wychodziła z kaplicy. Córeczka jej znajomych zajrzała wtedy do środka i wykrzyczała: "Matka Boska siedzi w ławce!". Okazało się wtedy, że ktoś położył obraz w ławce, ale, co ważniejsze, odzyskał on kolory i postaci są bardzo widoczne, wręcz jaśnieją. Wszyscy upadli na kolana, a wieść o cudzie niosła się po okolicy. Biskup polecił wybudować w tym miejscu bazylikę, a za wstawiennictwem Maryi ludzie zaczęli doznawać uzdrowień i cudów.

Maryja sama postanowiła odnowić swój obraz. Cudowny wizerunek z Kolumbii - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/EPA/Jose Jacome)

400 lat później do Chiquinquiry przybył Jan Paweł II, aby zawierzyć Kolumbię Matce Bożej w rocznicę tego cudu. Papież porównał duchowość maryjną Kolumbijczyków do tej, w jakiej wyrósł w Polsce. Maryja broniąc narodu kolumbijskiego przed wojnami, głodem i kataklizmami, stała się centrum ich pobożności i duchowości, zawsze wskazując na Jezusa. Św. Jan Paweł II odprawił w sanktuarium Mszę Świętą, po której nastąpiło uroczyste zawierzenie. Był to najważniejszy punkt jego pielgrzymowania po Kolumbii.

Maryja sama postanowiła odnowić swój obraz. Cudowny wizerunek z Kolumbii - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Dzisiaj z wizytą do Kolumbii udał się papież Franciszek, który doskonale rozumie miłość Kolumbijczyków do Maryi. Papież odnowił to zawierzenie, aby umocnić wiernych. Kolumbii grozi wojna domowa, ciągła walka pomiędzy władzą a kartelami dzieli i rani społeczeństwo. Specjalnie na tę okazję obraz Matki Bożej Różańcowej z Chiquinquirà został przetransportowany do Bogoty. Obraz waży ponad tonę, dlatego będzie konwojowany helikopterem w asyście gwardii prezydenckiej. To wielkie wydarzenie dla Kościoła w Kolumbii.

Szymon Żyśko - redaktor DEON.pl, grafik, prowadzi autorskiego bloga "Pudełko NIC"

***

Zespół DEON.pl przygotował specjalny serwis, gdzie zebraliśmy wszystkie informacje na temat pielgrzymki papieża Franciszka do Kolumbii. Informacje te znajdziesz TUTAJ >>

Maryja sama postanowiła odnowić swój obraz. Cudowny wizerunek z Kolumbii - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Maryja sama postanowiła odnowić swój obraz. Cudowny wizerunek z Kolumbii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.