Papież modlił się przed cudownym wzierunkiem Maryi

Papież modlił się przed cudownym wzierunkiem Maryi
(fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO / aj)
KAI / sz

Papież Franciszek odwiedził katedrę w Bogocie, gdzie przed wizerunkiem Matki Bożej z Chiquinquirá - Patronki Kolumbii modlił się o pokój w tym kraju.

Najpierw Franciszek w papamobile objechał wypełniony ludźmi plac Bolivara, przy którym znajduje się katedra. Gdy wysiadł przed świątynią, burmistrz Bogoty Enrique Peñalosa Londoño wręczył mu klucze do miasta.

Przy wejściu wejściu do katedry Franciszek uczcił relikwie św. Elżbiety Węgierskiej, przyniesione przez kanoników kapituły metropolitalnej. Następnie przeszedł do ołtarza głównego, gdzie znajdował się obraz Patronki Kolumbii, przywieziony z narodowego sanktuarium w mieście Chiquinquirá. Złożył przed nim bukiet kwiatów.

Po długiej, cichej modlitwie, papież odmówił litanię maryjną, po czym złożył przez wizerunkiem Matki Bożej różaniec. Po wpisaniu się do zabytkowej księgi, w której odnotowywane są najważniejsze wydarzania w życiu miejscowego Kościoła, udzielił błogosławieństwa 3 tys. obecnych w katedrze. Osobno podszedł, by błogosławić znajdujących się w świątyni chorych na wózkach inwalidzkich.

Po modlitwie kaplicy Najświętszego Sakramentu i pozdrowieniu członków komitetu organizacyjnego swej wizyty w Kolumbii, poszedł do sąsiadującego ze świątynią Pałacu Kardynalskiego. Z balkonu arcybiskupa Bogoty - siedziby przemówi do wiernych zgromadzonych na placu Bolivara.

Neoklasycystyczna bazylika katedralna pw. Niepokalanego Poczęcia NMP została zbudowana w latach 1807-1823. Jest kościołem arcybiskupa Bogoty, któremu przysługuje tytuł prymasa Kolumbii. W środku świątyni znajdują się doczesne szczątki Jonzalo Jimeneza de Quesady, założyciela miasta, a w zakrystii paramenty użyte w 1538 r. przez o. Domingo de las Casas w czasie Mszy św. w dniu fundacji Bogoty. Katedra usytuowana na głównym placu Boliwara sąsiaduje z kaplicą Najświętszego Sakramentu (Capilla del Sagrario), pałacem kardynalskim, ratuszem miejskim, Pałacem Sprawiedliwości oraz siedzibą Parlamentu.

Bazylika katedralna przechowuje cenną i starą księgę, w której od 1574 r. spisywane są najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła. Libro Becerro to księga oprawiona cielęcą skórą, od której pochodzi jej nazwa. Wewnątrz książki przygotowano dwie kartki - jedną z opisem wydarzenia, drugą z herbem papieskim - na pamiątkę wizyty Ojca Świętego. Franciszek złożył podpis specjalnym piórem, tym samym, którym bł. Pius IX 8 grudnia 1854 r. podpisał bullę "Ineffabilis Deus", ogłaszającą dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Pióro zostało podarowane katedrze w Bogocie.

Franciszek jest trzecim papieżem, który wpisał się do historycznej księgi. Wcześniej dokonali tego bł. Paweł VI w 1968 r. i św. Jan Paweł II w 1986 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Papież modlił się przed cudownym wzierunkiem Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.