Misją głosicieli Słowa jest wspieranie spotkania człowieka z Bogiem

Misją głosicieli Słowa jest wspieranie spotkania człowieka z Bogiem
(fot. CTV)
KAI / kn

Posłannictwem sług Słowa Bożego, a więc biskupów, kapłanów, osób zakonnych i świeckich, jest wspieranie i sprzyjanie spotkaniu człowieka z Bogiem, które pobudza wiarę i przemienia życie.

Przypomniał o tym Franciszek w przemówieniu do uczestników X Zgromadzenia Plenarnego Katolickiej Federacji Biblijnej (FEBIC), których przyjął 19 czerwca na audiencji w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Federacji przewodniczy obecnie kard. Luis Tagle z Filipin. Obrady toczą się w Rzymie po hasłem "To wam oznajmiamy, cośmy usłyszeli i co ujrzeliśmy" (por. 1 J 1, 1).

Nawiązując do tych słów papież zauważył, że aby móc głosić słowo prawdy, trzeba samemu doświadczyć Słowa, a zatem usłyszeć i rozważać je, niemal dotykając je swoimi rękami. Chrześcijanie, jak lud Boży, winni przede wszystkim, jak podpowiada soborowa konstytucja dogmatyczna o objawieniu Bożym "Dei Verbum", czcić, czytać, słuchać, głosić, przepowiadać, badać i szerzyć Słowo Boże - podkreślił gospodarz spotkania.

Zwrócił uwagę, że Kościół, głosząc codziennie Słowo, z którego czerpie pokarm i natchnienie, uważa się za beneficjenta i świadka tej skuteczności i mocy, jaką zawiera w sobie Słowo Boże. "To nie my ani nasze wysiłki, ale Duch Święty działa za pośrednictwem duszpasterzy i czyni to samo w słuchaczach, uzdalniając jednych i drugich do słuchania głoszonego Słowa i do przyjęcia przesłania życia" - powiedział papież.

DEON.PL POLECA

Przypomniał następnie, że w tym roku mija 50. rocznica uchwalenia wspomnianej konstytucji "Dei Verbum", co - jak zaznaczył - jest stosowną okazją do poświęcenia zgromadzenia plenarnego FEBIC refleksji nad Pismem Świętym jako źródłem ewangelizacji. Przywołał słowa św. Jana Pawła II, który w 1986 wezwał członków Federacji do ponownego odczytania tego dokumentu soborowego przy użyciu zawartych w nim zasad i zaleceń. Inną ważną okazją do przemyślenia na nowo postanowień konstytucji był też Synod Biskupów nt. Słowa Bożego z 2008.

"Również dziś chciałbym zaprosić was do dalszego podejmowania tych prac, dowartościowując zawsze skarb tej konstytucji soborowej, jak również późniejsze nauczanie Kościoła, gdy głosicie «radość Ewangelii» aż po krańce ziemi" - kontynuował rozważania Ojciec Święty. Dodał, że należy przy tym dochowywać posłuszeństwa spoczywającemu na Kościele nakazowi misyjnemu. W tym kontekście odwołał się do swej adhortacji "Evangelii gaudium", iż Kościół ewangelizuje tylko wtedy, gdy czyni to nieustannie, przy czym Słowo Boże musi stawać się coraz bardziej "sercem wszelkiej działalności kościelnej".

Jednocześnie Franciszek przypomniał, że ciągle jeszcze są miejsca, do których nie dotarło Słowo Boże, takie, do których wprawdzie dotarło, ale nie zostało jeszcze przyjęte jako Słowo zbawienia i takie, w których zostało ono pozbawione swego oddziaływania. Brak wsparcia i zapału Słowa prowadzi do osłabienia wspólnot chrześcijańskich dawnej tradycji oraz hamuje rozwój duchowy i zapał misyjny młodych Kościołów. "Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, czy pojawi się «ryzyko utraty świeżości i zapachu Ewangelii»" - mówił dalej Ojciec Święty. Dlatego, podkreślił, ciągle ważne jest wezwanie do szczególnego zaangażowania duszpasterskiego, aby Słowo Boże zajmowało główne miejsce w życiu kościelnym.

Zaapelował o podjęcie wysiłków, "aby rzeczywiście w sercu zwykłych działań wszystkich wspólnot chrześcijańskich, parafii, stowarzyszeń i ruchów znajdowało się osobiste spotkanie z Chrystusem, który łączy się z nami w swym Słowie, gdyż - jak uczy św. Hieronim - «nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa»".

"Posłannictwem sług Słowa, a więc biskupów, kapłanów, osób zakonnych i świeckich, jest wspieranie i sprzyjanie temu spotkaniu [z Chrystusem], które pobudza wiarę i przemienia życie, dlatego w imieniu całego Kościoła proszę was, abyście dążyli do wypełnienia przykazania: «aby słowo Pańskie rozszerzało się i rozsławiało» aż do dnia Jezusa Chrystusa" - powiedział papież.

Na zakończenie polecił swych gości "Służebnicy Pańskiej", która jest błogosławiona, gdyż "uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana", aby towarzyszyła im w dniach obrad, jak towarzyszyła apostołom w pierwszej wspólnocie, "abyście byli prowadzeni przez światło i moc Ducha Świętego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Misją głosicieli Słowa jest wspieranie spotkania człowieka z Bogiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.