Mjanma: media rządowe z uznaniem o wizycie papieża Franciszka

Mjanma: media rządowe z uznaniem o wizycie papieża Franciszka
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Prywatne anglojęzyczne media Mjanmy (dawnej Birmy) niewiele miejsca poświęciły przyjazdowi papieża do tego kraju. Uczyniły to natomiast media państwowe, publikujące w języku narodowym.

Dziennik "Daily Mirror", którego tylko nazwa jest angielska, na pierwszej stronie w poniedziałkowym wydaniu wyraża radość z pierwszej wizyty papieża w byłej Birmie. Ponadto wewnątrz gazety opublikowano całostronicowy artykuł poświęcony temu wydarzeniu.

Bardzo ludzki stosunek do każdego

Obok szczegółowych informacji o programie wizyty i jej znaczeniu dyplomatycznym, wiele miejsca zajmują informacje biograficzne papieża Franciszka. Gazeta podkreśla, że papież jest osobistością znaną i szanowaną na całym świecie ze względu na jego bardzo ludzki stosunek do wszystkich. Innym ważnym aspektem tego artykułu są wspólne elementy między buddyzmem i chrześcijaństwem.

DEON.PL POLECA

Gazeta podkreśla, że obie religie cechują pokój i miłość.Natomiast portal informacyjny Irrawaddy w materiale zatytułowanym "Pope Arrives in Yangon - Begins Diplomatically Fraught Visit" (Papież przyjeżdża do Rangunu - rozpoczyna się dyplomatycznie trudna wizyta) na plan pierwszy wysuwa trudności, jakie oczekują papieża podczas wizyty w Mjanmie. Wizyta papieża zbiega się w czasie z naciskiem międzynarodowym na ten kraj w południowo-wschodniej Azji, zwraca uwagę Irrawaddy. Przypomina, że pod koniec sierpnia do sąsiedzkiego Bangladeszu uciekło 600 tys. Rohindżów - prześladowanej mniejszości muzułmańskiej, gdyż łamano ich prawa człowieka.

"Efekt Franciszka" w Birmie: konferencja o mniejszościach >>

"Papieżowi Franciszkowi poradzono, aby w czasie swojej wizyty nie używał słowa Rohindża", przypomina internetowy portal dodając, że "dla rządu, wojska i większości ludności Rohindżowie są nielegalnie przybyłymi z Bangladeszu migrantami, po prostu Bengalczykami. Dla większości mediów w kraju w wydaniach z 28 listopada ważniejsze od papieskiej wizyty były stosunki Mjanmy z sąsiedzkimi Chinami. Najczęściej powtarzającą się wiadomością była zapowiedź wizyty w najbliższym czasie szefowej rządu Mjanmy, Aung San Suu Kyi w Chinach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Mjanma: media rządowe z uznaniem o wizycie papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.