"Młodzi bez perspektyw, łatwo schodzą na złą drogę"
Nie widząc dla siebie perspektyw młodzi ludzie łatwo stają się łupem zła - ostrzegł Franciszek w orędziu do uczestników spotkania biskupów z Południu Włoch, zgromadzonych dziś w Neapolu.
Odbywa się tam konferencja "Kościół i praca. Jaka przyszłość dla młodych z Południa?", będąca etapem przygotowań do kolejnego Tygodnia Społecznego Katolików Włoskich, który odbędzie się w dniach 26-29 października br. w Cagliari na Sardynii i będzie poświęcony właśnie pracy.
"Społeczeństwo, które nie proponuje nowym pokoleniom wystarczających możliwości godnej pracy, nie może nazywać się sprawiedliwym, bo gdy nie zarabia się na chleb, traci się godność" - głosi przesłanie papieskie, podpisane przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Zwraca uwagę, że "w centrum zagadnienia pracy zawsze stoi osoba ze swą godnością". Zachęca do znalezienia konkretnych rozwiązań w celu przeciwstawienia się problemowi bezrobocia, który - według autora dokumentu - jest "ropiejącą raną naszych czasów".
Jest to dramat o wielu skutkach, zwłaszcza dla młodzieży, która bez pracy "nie ma przed sobą perspektyw i może stać się łatwym łupem zorganizowanego zła" - napisał w imieniu papieża sekretarz stanu. Zapewnił, że Franciszek wyraża nadzieję, że wspólnoty kościelne, obok instytucji państwowych, "włączą się z oddaniem w poszukiwanie właściwych rozwiązań w obliczu coraz bardziej szerzącego się bezrobocia wśród młodzieży, pracy na czarno i dramatu licznych robotników wyzyskiwanych w wyniku zachłanności, z powodu sposobu myślenia, który widzi jedynie pieniądz, zyski i korzyści ekonomiczne ze szkodą dla człowieka".
Treść orędzia papieskiego nawiązuje m.in. do tragedii sprzed kilku dni 30-letniego mężczyzny z Triestu, który - niepewny przyszłości, znużony bezowocnymi wysiłkami i krytyką, bezużytecznymi rozmowami, niespełnionymi pragnieniami - odebrał sobie życie, aby - jak to ujął w swym liście pożegnalnym - "zemścić się, w imieniu swego pokolenia, za zrabowanie mu szczęścia".
W spotkaniu w Neapolu biorą udział biskupi z Kampanii, Apulii, Basilicaty, Kalabrii, Sycylii i Sardynii, a więc z najuboższych regionów i prowincji Włoch.
Skomentuj artykuł