Motu Proprio Quaerit semper

Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

LIST APOSTOLSKI MOTU PROPRIO «QUAERIT SEMPER» Ojca Świętego Benedykta XVI, którym modyfikuje się konstytucję apostolską «Pastor bonus» i niektóre kompetencje Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przenosi się do nowego Urzędu ds. dyspensy od małżeństwa zawartego i niedopełnionego oraz nieważności święceń kapłańskich, ustanowionego przy Trybunale Roty Rzymskiej

Stolica Apostolska starała się zawsze dostosowywać swoją strukturę zarządzania do potrzeb duszpasterskich, jakie we wszystkich okresach historycznych pojawiały się w życiu Kościoła, dlatego też modyfikowała organizację i zakres kompetencji dykasterii Kurii Rzymskiej.

Sobór Watykański II potwierdził skądinąd owo kryterium, podkreślając potrzebę dostosowania dykasterii do potrzeb czasów, regionów i obrządków, zwłaszcza w tym, co dotyczy ich liczby, nazwy, zakresu kompetencji, sposobów postępowania i wzajemnej koordynacji (por. Christus Dominus, 9).

W myśl tych zasad mój poprzednik, błogosławiony Jan Paweł II, dokonał kompleksowej reorganizacji Kurii Rzymskiej, promulgując konstytucję apostolską Pastor bonus 28 czerwca 1988 r. (AAS 80 [198] 841-930), która ustalała kompetencje różnych dykasterii, biorąc pod uwagę promulgowany pięć lat wcześniej Kodeks Prawa Kanonicznego oraz już przewidywane normy dla Kościołów Wschodnich. Następnie kolejne decyzje, zarówno mojego poprzednika, jak i moje, modyfikowały strukturę i kompetencje niektórych dykasterii, by lepiej odpowiadać na zmieniające się potrzeby.

DEON.PL POLECA

W aktualnej sytuacji wydało się stosowne, by Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poświęciła się głównie pobudzaniu rozwoju świętej Liturgii Kościoła, w duchu odnowy, której pragnienie wyraził Sobór Watykański II w Konstytucji Sacrosanctum Concilium.

Dlatego uznałem za stosowne przenieść do ustanowionego przy Trybunale Roty Rzymskiej nowego Urzędu kompetencje w zakresie procedury udzielania dyspensy od małżeństwa zawartego i niedopełnionego oraz spraw o orzeczenie nieważności święceń kapłańskich.

W związku z tym, w odpowiedzi na propozycję prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i po wysłuchaniu pozytywnej opinii dziekana Trybunału Roty Rzymskiej, a także opinii Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej oraz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, postanawiamy, co następuje:

Art. 1

Zostają uchylone artykuły 67 i 68 wspomnianej wyżej konstytucji apostolskiej Pastor bonus.

Art. 2

Artykuł 126 konstytucji apostolskiej Pastor bonus zostaje zmieniony i brzmi, jak następuje:

«Artykuł 126, § 1. Trybunał ten pełni zwyczajnie funkcję wyższej instancji odwoławczej przy Stolicy Apostolskiej, by chronić prawa w Kościele, zapewnia jedność jurysprudencji, a swoimi orzeczeniami służy pomocą trybunałom niższego stopnia.

§ 2. Przy tym Trybunale ustanowiony jest Urząd, w którego kompetencjach leży rozpoznanie faktu niedopełnienia małżeństwa i istnienia słusznej przyczyny do udzielenia dyspensy. Dlatego przyjmuje on wszystkie akta wraz z wnioskiem biskupa i uwagami obrońcy węzła, uważnie rozpatruje, zgodnie ze specjalną procedurą, prośbę o uzyskanie dyspensy i, jeśli przypadek jest uzasadniony (si casus ferat), przedstawia ją Papieżowi.

§ 3. Urząd ten ma także kompetencje w zakresie spraw o orzeczenie nieważności święceń kapłańskich, zgodnie z prawem powszechnym i własnym, przy zastosowaniu odpowiednich modyfikacji.

Art. 3

Urząd ds. dyspensy od małżeństwa zawartego i niedopełnionego oraz nieważności święceń kapłańskich jest kierowany przez dziekana Roty Rzymskiej, wspomaganego przez urzędników, komisarzy deputowanych i konsultorów.

Art. 4

W dniu, w którym wejdą w życie obecne normy, sprawy dotyczące dyspensy od małżeństwa zawartego i niedopełnionego oraz nieważności święceń kapłańskich, toczące się w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zostaną przeniesione do nowego Urzędu przy Trybunale Roty Rzymskiej i przez niego orzeczone.

Zarządzam, aby wszystko, co poleciłem tym listem apostolskim motu proprio, było przestrzegane we wszystkich swoich częściach, bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenie, nawet wymagające szczególnej wzmianki, i postanawiam, aby zostało promulgowane poprzez publikację w dzienniku «L'Osservatore Romano» i uzyskało moc obowiązującą od 1 października 2011 r.

Castel Gandolfo, 30 sierpnia 2011,w siódmym roku naszego pontyfikatu

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Motu Proprio Quaerit semper
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.