"Można bronić, nie atakując". Papież modlił się w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
KAI/ ed

Matka Miłosierdzia podpowiada: szukaj swego brata - stwierdził papież Franciszek w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie.

Nawiązując do dziejów Ostrej Bramy Ojciec Święty podkreślił, że obraz Matki Bożej Miłosierdzia uczy nas, iż można bronić nie atakując, że można być roztropnym, bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich. Uczy nas dostrzeżenia oblicza Jej Syna Jezusa, wyrytego w naszych sercach. "Każdy człowiek daje nam sposobność spotkania się z Bogiem" - stwierdził Franciszek. Papież przestrzegł przed zamykaniem się w obawie przed innymi. Wówczas odcinamy się bowiem ostatecznie od Dobrej Nowiny Jezusa.

DEON.PL POLECA

TUTAJ przeczytasz pełen tekst przemówienia Franciszka >>

Szukaj swojego brata

Wskazał, że dzisiaj trzeba spojrzeć sobie w twarz i rozpoznać siebie jako bracia, aby iść razem, odkrywając i doświadczając z radością i pokojem wartość braterstwa. Zachęcił do tworzenia punktów spotkania i solidarności między wszystkimi. "Matka Miłosierdzia, jak każda dobra matka stara się zjednoczyć rodzinę i podpowiada: «szukaj swego brata». W ten sposób otwiera drzwi do nowego świtu, do nowej jutrzenki. Prowadzi nas do progu, jakby do drzwi bogacza z Ewangelii (por. Łk 16, 19-31).

Dzisiaj czekają na nas dzieci i rodziny z krwawiącymi ranami; nie są to rany Łazarza z przypowieści, ale rany Jezusa; są rzeczywiste, konkretne, a ze swego bólu i mroku wołają, abyśmy przybliżyli do nich jaśniejące światło miłosierdzia. To bowiem miłosierdzie jest kluczem otwierającym nam bramy nieba" - powiedział Ojciec Święty.Papież zachęcił, by spoglądać na ograniczenia i wady innych osób z miłosierdziem i pokorą, nie uważając siebie za doskonalszych od kogokolwiek. "Rozważając tajemnice różańca, prośmy, abyśmy byli wspólnotą, która potrafi głosić Jezusa Chrystusa, naszą nadzieję, aby budować ojczyznę umiejącą przyjąć każdego; abyśmy otrzymali od Matki Dziewicy dary dialogu i cierpliwości, bliskości i akceptacji, która miłuje, przebacza i nie potępia (por. Adhort. ap. Evangelii gaudium, 165), ojczyzny, która postanawia budować mosty a nie mury, która woli miłosierdzie zamiast osądu. Niech Maryja zawsze będzie Bramą Jutrzenki dla całej tej błogosławionej ziemi" - stwierdził Franciszek.

"Chciałbym objąć wszystkich i skierować orędzie pokoju, dobrej woli i nadziei". Franciszek rozpoczął podróż do krajów bałtyckich >>

Po litewsku dzieci i rodziny odmówili trzecią tajemnicę radosną Różańca "Narodzenie Pana Jezusa". Odśpiewano antyfonę "Salve Regina" - "Witaj Królowo". W hołdzie dla Matki Bożej Miłosierdzia papież ofiarował sanktuarium różaniec. Na koniec papież udzielił zebranym błogosławieństwa. Udając się do sanktuarium papieski samochód zatrzymał się na placu między siedzibą prawosławnego metropolity Wilna a katolickim kościołem św. Teresy. Tam powitali go prawosławny metropolita i proboszcz parafii. Wzdłuż drogi prowadzącej do kaplicy Mater Misericordiae papież witał się kilkaset sierotami i rodzinami zastępczymi oraz chorymi. W wileńskiej Ostrej Bramie czczony jest obraz Matki Bożej Miłosierdzia - Mater Misericordiae. Jest to najważniejsze i najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Litwie, a jego dzieje są ściśle związane także z historią Polski.

Chociaż zajmuje niewiele miejsca - jest to właściwie mała kapliczka, w której może się zmieścić najwyżej kilkadziesiąt osób - cieszy się wielką sławą i popularnością daleko poza Wilnem.Jego korzenie sięgają początków XVI wieku. W latach 1503-22 Wilno otoczono murem obronnym z 9 bramami, przez które można było wchodzić do miasta. Z czasem do jednej z nich, położonej od strony południowo-wschodniej na trasie do Miednik i Krewa (tego od pierwszej unii polsko-litewskiej z 1385), przylgnęła nazwa "Ostrej", gdyż w tym miejscu część miasta bardzo się zwężała. Zgodnie z istniejącym wówczas zwyczajem zawieszono tam, podobnie jak przy innych bramach, obrazy święte: tutaj były to wizerunki Pana Jezusa i Jego Matki.Ten pierwszy obraz maryjny nie zachował się i prawdopodobnie ok. 1620 umieszczono tam drugi wizerunek - istniejący do dzisiaj - przedstawiający Matkę Bożą z głową otoczoną promieniami słonecznymi z gwiazdami między nimi i z dłońmi złożonymi na piersiach a pod Nią półksiężyc.

Matka Najświętsza z Ostrej Bramy >>

Jednocześnie w sąsiadującym z bramą kościele zamieszkali karmelici, którzy w wielkim stopniu przyczynili się do spopularyzowania obrazu i czci oddawanej w tym miejscu Maryi. Napływ pielgrzymów zwiększył się jeszcze bardziej, gdy w latach 1633-55 wzniesiono obok kościół klasztorny pw. Św. Teresy. W 1668 władze miasta powierzyły oficjalnie zakonnikom opiekę nad kaplicą (rozbudowaną w 1671) i znajdującym się w niej wizerunkiem.W 1715 Klemens XIV udzielił specjalnego odpustu modlącym się przed Panią Ostrobramską. Od 1735 obchodzone jest 16 listopada święto Opieki Najświętszej Maryi Panny. Jej kult istniał nieprzerwanie na ziemiach polskich i litewskich, także w czasie zaborów, gdy Polska przestała istnieć, a władze carskie rozwiązały w 1844 zakon karmelitów. Świadectwem tej czci i doznawanych łask są liczne wota, które zaczęto tam wieszać od XVIII wieku. 2 lipca 1927 na obraz nałożono oficjalnie korony papieskie.

W okresie sowieckiego panowania na Litwie ruch pielgrzymkowy był bardzo ograniczony i utrudniany, ale kaplica przez cały czas była czynna. Ożywienie pielgrzymek do tego miejsca nastąpiło po odzyskaniu niepodległości przez Litwę w 1991. 4 września 1993 Ostrą Bramę odwiedził w czasie swej podróży do trzech krajów bałtyckich Jan Paweł II, odmawiając przed cudownym wizerunkiem różaniec wraz z tysiącami wiernych zgromadzonych na placu wokół Ostrej Bramy.Z sanktuarium Franciszek udał się na spotkanie z młodzieżą na placu przed wileńską katedrą św. Stanisława BM i św. Władysława.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Można bronić, nie atakując". Papież modlił się w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.