Msza dla środowisk akademickich Rzymu, 11 listopada 2003

(fot. Marcus Hansson / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (2/2004) and Polish Bishops Conference

1. «Nie lękaj się, przychodzę ci z pomocą» (Iz 41, 13). Obietnica Boga, przekazana przez proroka, spełniła się w narodzeniu Jezusa w Betlejem. W Nim Bóg stał się jednym z nas! Oto dlaczego nie powinniśmy się lękać. Czas Adwentu, który teraz przeżywamy, jest wezwaniem do nadziei. Drodzy bracia i siostry, dzisiejsze spotkanie odbywa się w tym klimacie pełnego ufności oczekiwania na przyjście Chrystusa. Serdecznie was wszystkich witam. Witam przede wszystkim szanownych rektorów, wykładowców i studentów rzymskich uniwersytetów. Szczególne pozdrowienie kieruję do ministra szkolnictwa, uniwersytetów i badań naukowych pani Letizii Moratti. Pozdrawiam kapelanów uniwersyteckich oraz krajowe delegacje duszpasterstwa akademickiego. Dziękuję przewodniczącemu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Włoskich oraz przedstawicielce studentów za serdeczne słowa wypowiedziane w imieniu wszystkich obecnych.

2. «Zamienię (...) wyschniętą ziemię w wodotryski» (Iz 41, 18). Oto wielka obietnica złożona przez Boga nędzarzom i biedakom, którzy — jak mówi prorok — «szukają wody», ponieważ «ich język wysechł już z pragnienia» (Iz 41, 17). Ich pragnienie przywodzi na myśl palącą potrzebę prawdy, sprawiedliwości i pokoju, kryjącą się w sercu każdego człowieka. Najgłębsze pragnienia człowieka znajdują w istocie pełną odpowiedź jedynie w Bogu. Dlatego zachęcam was, moi drodzy, aby waszemu kształceniu się towarzyszyło nieustanne poszukiwanie Boga. Niech was nie powstrzymują zwątpienia i trudności. Bóg, jak zapewnia prorok, «ujmuje waszą prawicę» (por. Iz 41, 13), jest przy was. Jego umacniająca obecność pozwala wam lepiej uświadomić sobie, na czym polega misja, którą macie spełnić w środowisku uniwersyteckim.

3. Niemało spośród was uczestniczyło w tych dniach w kongresie poświęconym procesowi integracji europejskiej. Wy również, należąc do świata uniwersyteckiego, powinniście wnieść swój wkład w ten proces. Niewątpliwie wielkie znaczenie dla jedności Europy mają struktury społeczne, polityczne i ekonomiczne, nie można jednak w żadnym wypadku zaniedbać aspektów humanistycznych i duchowych. Jest rzeczą niezbędną, by współczesna Europa zachowała swe dziedzictwo wartości i uznała, że siłą zdolną krzewić je, godzić między sobą i utrwalać było przede wszystkim chrześcijaństwo.

4. Boże Narodzenie jest szczególną okazją, by zwrócić uwagę na jedną z najcenniejszych wartości chrześcijańskich. Dzięki narodzinom Jezusa w prostocie i ubóstwie w Betlejem Bóg przywrócił godność życiu każdego człowieka; dał wszystkim możliwość uczestniczenia w Jego Bożym życiu. Oby zawsze znalazły się serca gotowe przyjąć ten nieskończony dar! Matczynemu wstawiennictwu Maryi zawierzam to moje pragnienie i życzenie. Niech Ona otacza opieką każdego z was, wasze rodziny i wspólnoty akademickie, do których należycie. Życzę dobrego przeżycia Adwentu i radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Msza dla środowisk akademickich Rzymu, 11 listopada 2003
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.