Nadzieje na pokój tematem rozmowy papieża z prezydentem Iraku

Nadzieje na pokój tematem rozmowy papieża z prezydentem Iraku
Fot. PAP/EPA/DOMENICO STINELLIS / POOL
2 miesiące temu
PAP / pk

O nadziejach na pokój rozmawiał w sobotę papież Franciszek z prezydentem Iraku Barhamem Salihem. Audiencja trwała około pół godziny, a doszło do niej dzień po spotkaniu papieża z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, w okresie napięć na Bliskim Wschodzie.

Papież wręczył prezydentowi dzieło sztuki z napisem: "Pustynia stanie się ogrodem". "To moje pragnienie; niech pustynie staną się ogrodami", "tego wam życzę" - wyjaśnił.

Salih stwierdził zaś: "Teraz ogrody są miejscami wojny". Przywódca Iraku przywiózł Franciszkowi srebrną kopię Kodeksu Hammurabiego i zaznaczył, że to "symbol pokoju".

Papież na nagraniu udostępnionym z drugiej części audiencji powiedział szefowi irackiego państwa: "Chciałem, żeby przywiózł mi Pan dowód osobisty, gdzie byłoby napisane: 'Papież Franciszek, syn syna syna Abrahama'". W ten sposób odniósł do tego, że ze starożytnego miasta Ur w obecnym Iraku wyruszył Abraham, ojciec trzech religii monoteistycznych.

W części audiencji, w której uczestniczyli dziennikarze, nie odnotowano żadnego nawiązania do ewentualnej podróży papieża do Iraku. Wcześniej Franciszek wyrażał takie pragnienie. Pojawiały się informacje, że do takiej wizyty może dojść w tym roku. O planach tych mówiono jednak jeszcze przed eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie po zabiciu przez siły USA w Bagdadzie wpływowego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Skórzewska-Skowron
35,00 zł
34,99 zł

Publikacja przybliża postać obecnej głowy Kościoła Katolickiego. Zawiera ciekawostki dotyczące Argentyny, z której pochodzi papież, słowniczek ze zwrotami i wiele zdjęć i ilustracji. Opisane zostały lata młodzieńcze Jorge Bergoglio, jego pasje i zainteresowania (gra w...

Skomentuj artykuł

Nadzieje na pokój tematem rozmowy papieża z prezydentem Iraku
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nadzieje na pokój tematem rozmowy papieża z prezydentem Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.