Niemieccy katolicy z Nowego Początku spotkali się z papieżem

Niemieccy katolicy z Nowego Początku spotkali się z papieżem
Papież Franciszek spotkała się z delegacją inicjatywy Nowy Początek (fot. Giuseppe Lami/ANSA/EPA/PAP)
vaticannews.va/mk

Niemieccy katolicy z inicjatywy Nowy Początek (Neuer Anfang), przebywający z pielgrzymką w Rzymie, spotkali się z papieżem Franciszkiem. Nowy Początek reprezentuje tych niemieckich katolików, którzy nie zgadzają się z kierunkiem zmian wprowadzanych przez niemiecką Drogę Synodalną.

Przedstawiciele inicjatywy Nowy Początek przedwczoraj spotkali się z papieżem Franciszkiem i przekazali mu „List od pielgrzymującego Ludu Bożego”, podpisany przez niemal 6 tys. katolików. Postulują w nim głęboką reformę niemieckiego katolicyzmu, ale w jedności z Kościołem powszechnym.

Jak podkreśla serwsis Vatican News, iInicjatywa Nowy Początek wyraźnie odwołuje się do reformatorskiej linii obecnego pontyfikatu. Opowiada się za Kościołem Evangelii gaudium: dynamicznym, pokornym i służącym. Dziękuje Papieżowi za zwołanie ogólnoświatowego procesu synodalnego, bo Kościół jest poraniony i aby odzyskać wiarygodność, potrzebuje prawdziwych reform, wspieranych przez wszystkie Kościoły lokalne.

Sygnatariusze listu krytycznie odnoszą się natomiast do tego, co wydarzyło się w Niemczech w ramach tak zwanej Drogi Synodalnej. Ich zdaniem, w kłótniach upolitycznionych ugrupowań zatracona została radość Ewangelii, a stawiane przez Drogę Synodalną postulaty są równoznaczne z sekularyzacją Kościoła.

Według uczestników Nowego Początku Droga Synodalna nie interesuje się nawróceniem, pokutą i odnową duchową, lecz dąży do zachowania wysoce zinstytucjonalizowanego Kościoła, w zmodernizowanej jednak formie. Sygnatariusze listu ubolewają, że zastrzeżenia wyrażone przez Franciszka w Liście do niemieckich katolików z 2019 r. zostały kompletnie zignorowane przez organizatorów niemieckiej Drogi Synodalnej.

Jak powiedzieli po audiencji przedstawiciele Nowego Początku, papież znał ich inicjatywę, zachęcił do jej kontynuowania, okazał im żywe zainteresowanie i sam zadawał pytania. Przyznał, że chce podjąć dyskusję z niemieckimi biskupami.

Swoje stanowisko w sprawie sytuacji Kościoła w Niemczech ugrupowanie Nowy Początek przedstawiło w formie Manifestu Reform zawierającego dziewięć tez. Stwierdza się w nich między innymi, że wszelkie reformy muszą być przeprowadzane w jedności z Kościołem powszechnym i że Kościoły lokalne nie mogą kroczyć własnymi drogami. Sygnatariusze przyznają, że w Kościele dochodzi do nadużywania władzy, dlatego musi być ona służebna i przejrzysta. Niezbędne jest jednak zachowanie sakramentalnej natury Kościoła, jasnego rozróżnienia między świeckimi i duchowieństwem. Nowy Początek zaznacza ponadto, że niedopuszczanie kobiet do kapłaństwa nie jest przejawem dyskryminacji. Sprzeciwia się też błogosławieniu par homoseksualnych i wspiera tradycyjną wizję małżeństwa. Kwestionuje ponadto uprawnienia samej Drogi Synodalnej, przypominając, że w istocie nie jest to żaden synod, a jej uczestnicy nie reprezentują wszystkich katolików.

W trwającej do jutra pielgrzymce inicjatywy Nowy Początek uczestniczy 50 osób. Msze dla nich sprawują wysocy przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, jak kard. Kurt Koch czy abp Georg Gänswein.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Niemieccy katolicy z Nowego Początku spotkali się z papieżem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.