Nowy styl życia, który zapoczątkował Pan Jezus

Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

Czytania biblijne dzisiejszej, siódmej niedzieli okresu zwykłego mówią nam o planie Boga, który chce uczynić ludzi uczestnikami swego życia: «Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!» — czytamy w Księdze Kapłańskiej (19, 2). Tymi słowami oraz poprzez wynikające z nich polecenia Pan wzywa lud, który wybrał, aby był wierny przymierzu z Nim, kroczył Jego drogami, a podstawą ustawodawstwa społecznego czyni przykazanie «będziesz miłował bliźniego jak siebie samego» (Kpł 19, 18). Gdy słuchamy następnie Jezusa, w którym Bóg przybrał śmiertelne ciało, aby stać się bliźnim każdego człowieka i objawić swoją nieskończoną miłość do nas, odnajdujemy to samo wezwanie, ten sam śmiały cel. Mówi bowiem Pan: «Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski» (Mt 5, 48). Któż jednak może stać się doskonały? Nasza doskonałość polega na życiu jako dzieci Boga, wypełnianiu w praktyce Jego woli. Święty Cyprian napisał, że «ojcostwu Boga winno odpowiadać postępowanie jak dzieci Boże, aby Bóg był uwielbiony i chwalony przez dobre zachowanie się człowieka» (De zelo et livore, 15: CCL 3a, 83).

W jaki sposób możemy naśladować Jezusa? On sam mówi: «Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie» (Mt 5, 44-45). Ten, kto przyjmuje Pana do swego życia i miłuje Go całym sercem, jest zdolny prowadzić nowe życie. Udaje mu się pełnić wolę Boga: żyć w nowy sposób, ożywiany przez miłość i przeznaczony do wieczności. Paweł Apostoł dodaje: «Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?» (1 Kor 3, 16). Jeśli naprawdę jesteśmy świadomi tej rzeczywistości i nasze życie jest przez nią głęboko kształtowane, wówczas nasze świadectwo staje się jasne, wymowne i skuteczne. Pewien średniowieczny autor napisał: «Gdy cały byt człowieka zostaje, by tak rzec, wymieszany z miłością Bożą, wówczas blask jego duszy odbija się także w wyglądzie zewnętrznym» (Jan Klimak, Drabina do raju, XXX: PG 88, 1157 B), w całym życiu. «Wielką rzeczą jest miłość — czytamy w książeczce O naśladowaniu Chrystusa — dobrem, które czyni lekką każdą ciężką rzecz i wspiera spokojnie każdą trudną rzecz. Miłość dąży do wspinania się ku górze, bez potykania się o cokolwiek ziemskiego. Rodzi się z Boga i tylko w Bogu może znaleźć spoczynek» (III, V, 3).

Drodzy przyjaciele, pojutrze, 22 lutego, będziemy obchodzić święto Katedry św. Piotra. Jemu, pierwszemu z apostołów, Chrystus powierzył zadanie nauczyciela i pasterza, by duchowo prowadził lud Boży, aby mógł on wznosić się ku niebu. Zachęcam więc wszystkich duszpasterzy do «przyswajania sobie owego 'nowego stylu życia', który zapoczątkował Pan Jezus, a apostołowie przyjęli jako swój» (List na rozpoczęcie Roku Kapłańskiego). Prośmy Maryję Pannę, Matkę Boga i Kościoła, aby uczyła nas miłości wzajemnej i wzajemnego przyjmowania się jako bracia, synowie Ojca niebieskiego.

Po polsku:

Pozdrawiam serdecznie Polaków, uczestników modlitwy Anioł Pański. W dzisiejszej Ewangelii Chrystus przypomina: «Miłujcie waszych nieprzyjaciół» (Mt 5, 44). W obliczu zła, prześladowań, niesprawiedliwości strzeżmy się chęci odwetu, zemsty i nienawiści, módlmy się za prześladowców. Zło dobrem zwyciężajmy (por. Rz 12, 21). Wszystkie przeciwności zawierzmy Bogu, by zyskać wolność i duchowy pokój. Niech Bóg wam błogosławi.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy styl życia, który zapoczątkował Pan Jezus
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.