Obiad w gronie przyjaciół. Spotkanie Franciszka z 1,5 tysiącem ubogich
W niedzielę 17 listopada - w III Światowym Dniu Ubogich - Franciszek zjadł obiad z półtora tysiącem biednych w Auli Pawła VI w Watykanie. Po Mszy św., odprawionej z okazji tego Dnia w bazylice św. Piotra i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty udał się do Auli, gdzie czekali na niego potrzebujący i towarzyszący im wolontariusze.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że na obiad składały się specjalność kuchni śródziemnomorsiej - lasagne oraz udka z kurczaka w sosie pieczarkowym z ziemniakami, deser, owoce i kawa. Uczestnicy tego niezwykłego spotkania z papieżem, odbywającego się już zresztą po raz trzeci, reprezentowali wszystkie diecezje włoskie i organizacje charytatywne.
Franciszek nazwał to wydarzenie „obiadem w gronie przyjaciół”, a dziękując im za przybycie modlił się o błogosławieństwo dla swych gości oraz ich rodzin.
Kard. Krajewski: zjednoczyć wszystkich przy wspólnym stole
Obecny na obiedzie jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski wskazał na ewangeliczne znaczenie tej inicjatywy. „Papież chce przy wspólnym stole zjednoczyć tych, którzy cierpią, z tymi, którym się udało i mogą innym ofiarować posiłek, czy konkretną pomoc” – powiedział w Radiu Watykańskim.
"Jezus mówi do Zacheusza: zejdź z drzewa, idę do twojego domu m.in. po to, by spożyć z tobą posiłek. Jezus jadał z ubogimi i my robimy to samo, naśladujemy Jezusa. A oprócz tego Eucharystia, czyli największy skarb, jaki mamy, powstała podczas posiłku" – przypomniał kardynał. Zwrócił uwagę, że "podczas posiłku dzieją się cuda, bo patrzymy sobie w oczy, dzielimy się sobą, rozmawiamy". Dodał, że jeśli "w rodzinie jesteśmy skłóceni, to pierwsza rzecz, jaką robimy, to nie chcemy wspólnie zasiąść do stołu, bo stół jednoczy. W dzisiejszą niedzielę Papież chce właśnie tego wielkiego zjednoczenia - tych, którym się nie udało, którzy cierpią i tych, którym się udało, bo mogą ofiarować innym posiłek”.
Polski purpurat kurialny zaznaczył, że Światowy Dzień Ubogich to wezwanie dla każdego do dostrzeżenia ubogich i potrzebujących, których Bóg stawia na naszej drodze. „To też sposobna okazja, by przypomnieć sobie, że wszystko, co mam, zawdzięczam łaskawości Boga” – stwierdził jałmużnik papieski.
Przywołał przykład Łazarza, który spał pod domem bogatego. "I ten Łazarz był tylko dla tego bogatego, a on się nie spostrzegł. Ubodzy są dla nas, dla każdego z nas. Ci, którzy śpią pod bazyliką św. Piotra, są dla mnie, ci, którzy śpią w Warszawie na Dworcu Centralnym, są dla tych, którzy przechodzą" – powiedział kard. Krajewski. Zauważył, że jest to więc "dzień także mój, żebym się zastanowił, dla kogo żyję, komu posługuję, bo przecież wszystko co mam, to dlatego, że Bóg jest łaskawy i otrzymałem po to, żeby się dzielić. Jeśli się nie dzielę tym, co mam, to wszystko, co mam jest przeciw mnie”.
Piotr Żyłka: zadbano o każdy szczegół
Na obiedzie obecny był także redaktor naczelny portalu DEON.pl. Tak relacjonuje spotkanie na swoim Facebooku:
"Po mszy poszliśmy do auli Pawła VI. Normalnie odbywają się tam audiencje. Dziś aula zmieniła się w ekskluzywną restaurację. Eleganccy kelnerzy, stoły z białymi obrusami, piękna zastawa, kieliszki. Pierwsze danie, drugie, deser, kawa, owoce. W tle śpiewający chór.
Na obiad zostało zaproszonych półtora tysiąca ubogich. Zadbano o każdy szczegół. Jałmużnik papieski zatroszczył się nawet o krzesła z czerwonymi obiciami. „Wszyscy mają siedzieć na takich samych jak papież”.
Przy stole po środku sali siedział Franciszek. Było widać, że jest zmęczony, ale cierpliwie, uważnie i serdecznie rozmawiał z dziesiątkami kolejnych osób, które do niego podchodziły."
Po mszy poszliśmy do auli Pawła VI. Normalnie odbywają się tam audiencje. Dziś aula zmieniła się w ekskluzywną...
Opublikowany przez Piotrka Żyłkę Niedziela, 17 listopada 2019
Skomentuj artykuł