Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post dla wszystkich katolików

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / pch

Papież Franciszek zaapelował w orędziu na Wielki Post do wiernych, by porzucili egoizm i "zapatrzenie się" w siebie i by zbliżyli się do tych, którzy są w trudnej sytuacji. Przestrzegł przed "pokusą pożerania wszystkiego", by zaspokoić własną chciwość.

Papież zwrócił uwagę na niszczącą siłę grzechu. Napisał:
"Kiedy nie żyjemy jak dzieci Boże, często zachowujemy się destrukcyjnie nie tylko wobec nas samych, ale także w stosunku do bliźnich i do innych stworzeń, uważając, mniej lub bardziej świadomie, że możemy ich używać według własnej woli".
Wtedy, jak dodał papież, zaczyna dominować brak umiarkowania. To zaś "prowadzi do stylu życia naruszającego te granice, które nasza ludzka kondycja i natura każą nam szanować, podążając za tymi niekontrolowanymi pragnieniami, które w Księdze Mądrości przypisuje się ludziom niegodziwym, lub tym, którzy nie uznają Boga jako punktu odniesienia dla swoich działań i nie mają nadziei na przyszłość" - podkreślił.
Franciszek przestrzegł przed "logiką wszystkiego i natychmiast" oraz pragnienia, by mieć coraz więcej. Zaznaczył jednocześnie, że zerwanie "komunii z Bogiem" naruszyło także harmonijny związek ludzi ze środowiskiem "zamieniając ogród w pustynię".
Papież wyjaśnił, że przyczyną tego jest grzech, który sprawia, że "człowiek uważa siebie za boga stworzenia, czuje się jego absolutnym panem i używa go nie tak, jak chciał tego Stwórca, ale w swoim własnym interesie, ze szkodą dla stworzeń i innych ludzi".
Ponadto, "kiedy zostaje odrzucone prawo Boże, prawo miłości, wtedy potwierdza się prawo panowania silniejszego nad słabszym" - twierdzi Franciszek.
Jego zdaniem, grzech objawia się jako chciwość, pragnienie nadmiernego dobrobytu, brak zainteresowania dobrem innych, a często także własnym. Papież zauważył, że "prowadzi to do wykorzystywania stworzenia, osób i środowiska, zgodnie z niezaspokojoną żądzą, która każde pragnienie uważa za prawo".
Następnie Franciszek wskazał na uzdrawiającą moc skruchy i przebaczenia. "Droga do Wielkanocy wzywa nas do odnowienia naszego oblicza i naszego serca chrześcijan przez pokutę, nawrócenie i przebaczenie" - napisał papież.
Przypomniał, że Wielki Post "wzywa chrześcijan do intensywniejszego i konkretniejszego wcielania Tajemnicy Paschalnej w życie osobiste, rodzinne i społeczne". Czynić to należy poprzez post, modlitwę i jałmużnę - wskazał.
Papież wyjaśnił, że pościć oznacza "przechodzić od pokusy +pożerania+ wszystkiego, celem zaspokojenia naszej chciwości, do umiejętności cierpienia z miłości, która może wypełnić pustkę naszego serca".
Wezwał do modlitwy, aby umieć wyrzec się bałwochwalstwa i samowystarczalności własnego "ja". "Dawać jałmużnę to porzucić nierozsądny styl życia i gromadzenie wszystkiego dla siebie w iluzji zabezpieczania przyszłości, która do nas nie należy" - podkreślił Franciszek.
Apelował do wiernych, by na nowo odkryli plan miłości Boga, braci oraz całego świata i w niej odnaleźli prawdziwe szczęście. Nie pozwólmy, aby "błogosławiony czas" Wielkiego Postu upłynął bezowocnie - zachęcał.
"Prośmy Boga, aby pomógł nam wejść na drogę prawdziwego nawrócenia. Porzućmy egoizm i zapatrzenie się w siebie, a wpatrujmy się w Paschę Jezusa; zbliżmy się do braci i sióstr znajdujących się w trudnej sytuacji, dzieląc się z nimi naszymi duchowymi i materialnymi dobrami" - wezwał Franciszek.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post dla wszystkich katolików
Komentarze (3)
PA
Piotr A.
2 marca 2019, 01:50
Poruszające orędzie i w punkt na dzisiejsze czasy. Obyśmy wszyscy wzięli je sobie do serca!
26 lutego 2019, 17:30
Slabe orędzie. Tesknie za latami 2006-2013! Wtedy orędzia papieskie na Wielki Post były prawdziwe,głębokie teologicznie i życiowo. Najbardziej zapadło mi w pamięci orędzie z 2011 gdzie BXVI zwrócił uwagę na znaczenie Chrztu Św. w kontekście czytanej w WP Ewangeli Janowej o samarytance,uzdroweiniu niewidomego i wskrzeszeniu Łazarza. :)
26 lutego 2019, 22:52
odwagi! ten papież ma ducha, to są ciekawe czasy!