KAI / mł
- Biblia pokazuje nam, że kiedy Bóg powołuje jakąś osobę i zawiera z nią przymierze, kryterium jest zawsze następujące: wybiera kogoś, aby dotrzeć do innych. To właśnie jest kryterium Boga, Bożego powołania. Wszyscy przyjaciele Pana doświadczyli piękna, ale także odpowiedzialności i ciężaru bycia „wybranymi” przez Niego - mówił papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.
PAP / tk
"Ja również podzielam to zaniepokojenie licznymi konkretnymi krokami, które są obecnie podejmowane przez dużą część tego lokalnego Kościoła, a które grożą coraz większym oddalaniem się od wspólnej drogi Kościoła powszechnego" - napisał papież Franciszek w osobistym liście do czterech niemieckich katoliczek, w tym dwóch będących profesorami teologii – donosi dziennik Die Welt.
KAI / Vativan News / vatican.va / mł
Papież Franciszek wiele mówi o Biblii. Często przypomina, jaką moc ma Słowo Boże i do czego ma służyć wszystkim katolikom. Podpowiada też, jak przy pomocy Pisma Świętego budować relacje i znajdować pomoc w trudnościach.
KAI
„Wszyscy otrzymaliśmy talenty, o wiele cenniejsze niż pieniądze. Ale wiele z tego, jak je zainwestujemy zależy od naszego zaufania do Pana, który wyzwala nasze serca, czyni nas aktywnymi i kreatywnymi w czynieniu dobra” – stwierdził papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie.
PAP
W obchodzony w niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek zaprosił do Watykanu na obiad 1200 bezdomnych i ubogich. Wydarzenie to zorganizowano w Auli Pawła VI. Rano papież odprawił mszę w bazylice Świętego Piotra, w której uczestniczyli podopieczni organizacji pomocowych.
PAP
„Jesteśmy powołani do stawania się darem pomyślmy zatem o wielu biedach materialnych, kulturowych i duchowych naszego świata” - stwierdził papież Franciszek przewodnicząc Mszy św. z okazji Światowego Dnia Ubogich w watykańskiej Bazylice św. Piotra.
PAP / X / pk
Wojna jest "matką wszelkiego ubóstwa" - te słowa papieża Franciszka opublikowano w piątek w serwisie "X" na jego profilu Pontifex, redagowanym w dziewięciu językach, także po polsku. Papież zaapelował o działania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i dialogu.
PAP / pk
Papież Franciszek odwiedził w czwartek parafię we wschodniej części Rzymu oraz znajdującą się tam Wioskę Gościnności, gdzie zamieszkały rodziny, które nie miały dachu nad głową. Spotkał się również z grupą rzymskich księży.
KAI / tk
"Ubodzy są ludźmi, mają twarze, historie, serca i dusze. Są braćmi i siostrami ze swoimi zaletami i wadami, jak wszyscy inni, i ważne, aby wejść w osobistą relację z każdym z nich" - napisał papież Franciszek w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich, który przypada w najbliższą niedzielę 19 listopada.
KAI / tk
Zwykle nie mamy świadomości mocy modlitwy wstawienniczej w naszym życiu, tak jak mówi się, iż Indianie ją mieli co do interwencji Matki Marii z Agredy – powiedział papież Franciszek podczas specjalnego zebrania na temat sługi Bożej Marii od Jezusa z Agredy, XVII-wiecznej koncepcjonistki z Hiszpanii
KAI / mł
- Chrześcijanin zdegustowany, chrześcijanin smutny, chrześcijanin niezadowolony lub, co gorsza, pełen urazy i pretensji, nie jest wiarygodny. Będzie mówił o Jezusie, ale nikt mu nie uwierzy. Pewna osoba powiedziała mi kiedyś o tych chrześcijanach, że są to chrześcijanie o twarzach dorsza, to znaczy niczego nie wyrażają - mówił podczas środowej katechezy papież Franciszek.
businessinsider.com.pl / tk
Ekologiczna organizacja Sustainable Earth Eating zaapelowała do papieża Franciszka, aby przywrócił on w Kościele bezmięsne piątki w formie obowiązku, a nie jak dotychczas – wyboru. Miałoby to nie tylko przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych ludzi na całym świecie, lecz także ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
KAI / tk
Niewolnictwo to "ciężka plaga społeczna niestety wciąż dzisiaj rozprzestrzeniona w różnych częściach świata" – czytamy w telegramie papieskim z okazji wydarzenia Global Slavery Index 2023 Vatican Spotlight. W tekście papież wyraził nadzieję, że odbyte wydarzenie „wzbudzi w biorących udział odnowioną uwagę na wartości wolności, wzajemnego szacunku i solidarności”.
KAI / tk
Czasami wieczorem wychodzicie z przyjaciółmi i, jeśli jest ciemno, bierzecie smartfon i włączacie latarkę, żeby zapewnić światło. W nocy światło sprawia, że widzimy rzeczy na nowo, że nawet z ciemności wyłania się oblicze piękna. Podobnie jest ze światłem nadziei, którym jest Chrystus. Dzięki Niemu, dzięki Jego zmartwychwstaniu zostaje rozświetlone nasze życie. Z Nim widzimy wszystko w nowym świetle – napisał papież Franciszek w orędziu na 38. Światowy Dzień Młodzieży, który będzie obchodzony 26 listopada w Kościołach lokalnych.
PAP / pk
Życie zakonne musi być zakotwiczone w ubóstwie. Jest ono nie tylko cnotą, ale tym co je prawdziwie chroni. Papież mówił o tym, przyjmując na specjalnej audiencji uczestniczki kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Papież wskazał też, że wytaczanie nowych kierunków posługi na przyszłość wyznaczają im trzy wyzwania - edukacja, solidarność i duchowość.
vatican.va / mł
"Pomóż nam zawsze ufać, tak jak Ty, w wielką miłość, jaką Bóg ma ku nam". Papież Franciszek ułożył prostą modlitwę do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którą można modlić się każdego rana.
wiara.pl / vaticannews.pl / KAI / mł
Bycie katolikiem to bycie w relacji z Bogiem. To oczywiste, ale bardzo często o tym zapominamy i skupiamy się na wypełnianiu naszych zadań i zobowiązań, zapominając, że we wszystkich modlitwach i dobrych uczynkach ważne jest to, czy zapraszamy do nich samego Boga. Papież Franciszek podpowiada, o czym nie wolno zapominać, gdy się jest osobą wierzącą.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój w Sudanie, Ziemi Świętej i Ukrainie.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wezwał do troski o środowisko naturalne człowieka. Pozdrowił także obecnych na placu św. Piotra kapłanów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
KAI
O znaczeniu przygotowania naszego życia wewnętrznego na spotkanie z Bogiem mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
{{ article.description }}