KAI
Pod odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o konkretne zaangażowanie w ochronę świata stworzonego, a także wezwał wiernych do modlitwy w intencji rozpoczynającej się jutro jego podróży apostolskiej do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru.
KAI
Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym państwem świata. Przedstawiany jest jako przykład wzrostu gospodarczego, nowoczesności i bogactwa. Mieszkańcy tego wyspiarskiego miasta‑państwa w Azji Południowo‑Wschodniej udowadniają, że mimo różnic etnicznych, kulturowych i religijnych pokojowe współistnienie jest możliwe. Wizyta w dniach 11-13 września na wyspie będzie stanowiła zwieńczenie azjatyckiej podróży papieża Franciszka.
KAI
Wczoraj, 31 sierpnia, „Ada Miotti Parolin, matka kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, spokojnie zasnęła w Panu”. Miała 96 lat. Wiadomość została ogłoszona „ze smutkiem, ale w wierze Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, przez jej dzieci kard. Pietro oraz Mariarosę i Giovanniego z małżonkami, dziećmi, wnukami i wszystkimi krewnymi, którzy piszą w nekrologu: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Życia się nie odbiera, ale się je przemienia”. Papież Franciszek złożył kondolencje i wyraził bliskość w modlitwie.
PAP
Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie zapewnił o swej bliskości z "umęczonym narodem ukraińskim", dotkniętym - jak dodał - skutkami ataków na infrastrukturę energetyczną. Apelował także o pokój w Ziemi Świętej i Jerozolimie.
KAI / pzk
„Jesteście zaangażowani w przyszłość napędzaną czystą energią”, a „w rzeczywistości na planecie jest dużo brudnej energii”, z powodu „zbyt wielu źródeł kopalnych i nieodnawialnych, ale także zabrudzonych niesprawiedliwością, wojnami”, „zabrudzonych niesprawiedliwymi stosunkami pracy, koncentracją ogromnych zysków w kilku rękach, niezrównoważonym rytmem pracy, który zanieczyszcza relacje w firmie i dusze ludzi”. Mówił papież Franciszek 31 sierpnia, zwracając się do ok. 200 menedżerów i pracowników włoskiej firmy energetycznej ‘Terna’ przyjętych na audiencji w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. „Dobra energia to nie tylko kwestia technologii”, dodał, „i konieczne jest, aby produkcja i konsumpcja stawały się coraz bardziej sprawiedliwe i integracyjne”.
vatican.va / pzk
Na obchody Światowego Dnia Modlitw, które przypadają 1 września, papież Franciszek napisał Orędzie. Temat ‘działania ze stworzeniem’ jest drogi Franciszkowi od początku pontyfikatu. Od momentu, kiedy przybrał imię na cześć Biedaczyny z Asyżu, przekonuje, że troska o stworzenie to nie przede wszystkim kwestia technologii, ale etyki społecznej i teologii. To treść jego tegorocznego przesłania:
vaticannews.va / pzk
Wrześniowa intencja Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy jest apelem o podjęcie działań i zmianę szkodliwych nawyków, które sprawiają, że nasza planeta jest coraz bardziej chora. Jeśli zmierzymy jej temperaturę, zdamy sobie sprawę, że Ziemia ma gorączkę. Jest chora, jak każdy chory – podkreśla Franciszek. „Czy słuchamy tego bólu?” – pyta Ojciec Święty. „Czy słyszymy ból milionów ofiar katastrof ekologicznych?”.
KAI / tk
- Nie żyjemy w społeczeństwie chrześcijańskim, ale jesteśmy powołani do życia chrześcijańskiego we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie. Chrześcijańskiego, ale otwartego” – powiedział papież Franciszek w przemówieniu do uczestników zgromadzenia plenarnego Dykasterii ds. Ewangelizacji.
PAP / pk
Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków, by nadal okazywali gościnę uchodźcom z Ukrainy. Podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił o migracji, podkreślając, że jej problemu nie rozwiąże "militaryzacja granic" ani odpychanie ludzi.
PAP
Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że nie można "obalać" żadnego Kościoła chrześcijańskiego na Ukrainie. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie odniósł się w ten sposób do decyzji władz w Kijowie o zakazie działalności organizacji religijnych powiązanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.
PAP / pzk
Papież Franciszek wyraził w sobotę opinię, że ‘populistyczna fala’ w Europie sprawia, iż zanikają niektóre ideały, w tym troska o ubogich. Podkreślił, że europejskie społeczeństwa muszą znaleźć sposób, by zredukować występującą w nich polaryzację.
vaticannews.va / KAI / pzk
Franciszek przyjął na audiencji uczestników dorocznego spotkania Międzynarodowej Sieci Prawodawców Katolickich. Przypomniał, że wojna jest porażką. Podkreślił, że z kryzysów nie wychodzi się samemu, ale z innymi. Potrzebne są negocjacje, mediacje i arbitraż. Wezwał do tworzenia coraz bardziej solidnych podstaw prawnych w celu przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.
PAP / tk
Niech wasza modlitwa za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej, do której w tych tygodniach tak licznie pieszo pielgrzymujecie, wyjedna światu dar upragnionego pokoju - powiedział papież Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie.
KAI / tk
- Jakże wspaniale jest spotkanie osoby, która posiadałaby te cnoty: osoby miłującej, radosnej, tworzącej pokój, wielkodusznej, życzliwej – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
vaticannews.va/pl/x.com/dm
Ciężarówki z żywnością, odzieżą, artykułami higienicznymi i lekarstwami, załadowane w Rzymie dotarły do regionu dotkniętego rosyjskimi atakami. Przekazywaniem darów zajmuje się Dykasteria ds. Miłosierdzia, kierowana przez kard. Konrada Krajewskiego. – Tak wiele osób ewakuowanych z granicy puka do naszych drzwi o pomoc. Uciekli z niczym, tylko z dokumentami. Dziękuję wszystkim pomagającym – mówi biskup greckokatolicki Wasyl Tuczapeć dla Vatican News.
KAI / pk
Papież spotkał się z Jeffem Bezosem, założycielem Amazona. O prywatnym spotkaniu, do którego doszło cztery dni temu w Domu św. Marty w Watykanie poinformowała w mediach społecznościowych narzeczona Bezosa Lauren Sánchez, która również była na nim obecna.
PAP / pk
Papież Franciszek wyraził przekonanie, że kara śmierci nie czyni zadość sprawiedliwości. We wstępie do książki "Chrześcijanin w celi śmierci" prawnika Dale’a Racinelli papież podkreślił: "egzekucje, dalekie od sprawiedliwości, podsycają poczucie zemsty, które staje się niebezpieczną trucizną dla naszego cywilizowanego społeczeństwa".
KAI / tk
„Jeśli nie szukamy tego, co najważniejsze, to czego szukamy?”. Tak brzmi temat 45. Spotkania na rzecz Przyjaźni między Narodami w Rimini (Włochy), które jest organizowane przez ruch Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Odpowiadając na to pytanie papież w specjalnym przesłaniu na Meeting w Rimini wskazuje na miłość i wiarę.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o dzisiejszej beatyfikacji czterech męczenników w Demokratycznej Republice Konga oraz zaapelował o pokój na świecie. Pozdrowił także uczestniczki pielgrzymki kobiet do Matki Bożej Piekarskiej.
PAP
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie apelował o wejście na "drogi pokoju", zaangażowanie na rzecz dialogu i negocjacji na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie i wszędzie, gdzie trwa wojna. Wzywał, by powstrzymać się od "gwałtownych działań i reakcji".
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}