PAP / pk
Papież Franciszek, składający wizytę w Indonezji, odwiedził w czwartek Meczet Niepodległości w Dżakarcie, największy w Azji. Podczas spotkania międzyreligijnego powiedział: "Licznym oznakom zagrożenia, mrocznym czasom, przeciwstawiamy znak braterstwa, które przyjmując drugiego i szanując jego tożsamość, zachęca go do wspólnej drogi, podejmowanej w przyjaźni i prowadzącej ku światłu".
KAI / pzk
Przebywający z wizytą apostolską w Indonezji papież Franciszek spotkał się z młodzieżą ze Scholas Occurrentes. Ten międzynarodowy ruch edukacyjny narodził się z inicjatywy przyszłego papieża jeszcze, gdy był arcybiskupem Buneos Aires. Chciał wówczas dać impuls do stworzenia przestrzeni jednoczącej nastolatków wokół poczucia dobra wspólnego, bez względu na ich wyznanie czy narodowość. Już jako papież zaprosił organizację do wejścia na poziom światowy i wtedy też powstała sieć Scholas Occurrentes.
PAP / KAI / pk
Papież Franciszek, składający wizytę w Indonezji, został w środę rano miejscowego czasu oficjalnie powitany przed Pałacem Prezydenckim Istana Merdeka w Dżakarcie przez prezydenta kraju Joko Widodo. W przemówieniu wśród wyzwań wymienił uporanie się z ekstremizmem i nietolerancją, które - dodał - "wypaczając religię próbują narzucać swą wolę posługując się oszustwem i przemocą".
PAP / pk
Papież Franciszek przybył we wtorek do Indonezji, która jest pierwszym etapem jego 12-dniowej podróży do Azji i Oceanii. Samolot włoskich linii z papieżem, jego współpracownikami oraz wysłannikami mediów na pokładzie wylądował po 13- godzinnym locie z Rzymu na lotnisku w stolicy kraju, Dżakarcie.
PAP / pk
Zdjęcie zbombardowanej Warszawy we wrześniu 1939 roku otrzymał od wysłanniczki PAP papież Franciszek na pokładzie samolotu lecącego we wtorek z Rzymu do stolicy Indonezji, Dżakarty. Ojciec Święty był wyraźnie poruszony zdjęciem i położył na nim dłoń w geście błogosławieństwa.
KAI / pk
Papież Franciszek w poniedziałek rozpoczyna najdłuższą podróż apostolską w czasie swego pontyfikatu. W ciągu dniach 2-13 września odwiedzi cztery kraje: Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Przeleci samolotem 32 814 kilometrów w kilku strefach czasowych. Będzie to jednocześnie pierwsza podroż zagraniczna Franciszka w 2024 roku.
PAP / pk
Wysłannicy mediów z różnych krajów, również z Polski, towarzyszyć będą papieżowi Franciszkowi podczas rozpoczynającej się w poniedziałek jego podróży do Azji i Oceanii. Obecność na pokładzie papieskiego samolotu oznacza obowiązek stosowania się do precyzyjnych procedur i poleceń, dyscypliny i punktualności. Uczestnicy tego lotu to grupa VAMP - Vatican Accredited Media Personnel. Franciszek w czasie lotu nie ma zapewnionych żadnych dodatkowych luksusów.
PAP / pzk
Papież Franciszek wyruszy w poniedziałek po południu w 12-dniową, najdłuższą podróż pontyfikatu do Azji i Oceanii. Odwiedzi Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Pielgrzymka na krańce Ziemi, jak jest nazywana, będzie wyzwaniem dla jego sił i zdrowia, a także ze względu na jej bogaty program i kwestie bezpieczeństwa.
KAI
Pod odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o konkretne zaangażowanie w ochronę świata stworzonego, a także wezwał wiernych do modlitwy w intencji rozpoczynającej się jutro jego podróży apostolskiej do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru.
KAI
Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym państwem świata. Przedstawiany jest jako przykład wzrostu gospodarczego, nowoczesności i bogactwa. Mieszkańcy tego wyspiarskiego miasta‑państwa w Azji Południowo‑Wschodniej udowadniają, że mimo różnic etnicznych, kulturowych i religijnych pokojowe współistnienie jest możliwe. Wizyta w dniach 11-13 września na wyspie będzie stanowiła zwieńczenie azjatyckiej podróży papieża Franciszka.
KAI
Wczoraj, 31 sierpnia, „Ada Miotti Parolin, matka kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, spokojnie zasnęła w Panu”. Miała 96 lat. Wiadomość została ogłoszona „ze smutkiem, ale w wierze Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, przez jej dzieci kard. Pietro oraz Mariarosę i Giovanniego z małżonkami, dziećmi, wnukami i wszystkimi krewnymi, którzy piszą w nekrologu: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Życia się nie odbiera, ale się je przemienia”. Papież Franciszek złożył kondolencje i wyraził bliskość w modlitwie.
PAP
Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie zapewnił o swej bliskości z "umęczonym narodem ukraińskim", dotkniętym - jak dodał - skutkami ataków na infrastrukturę energetyczną. Apelował także o pokój w Ziemi Świętej i Jerozolimie.
KAI / pzk
„Jesteście zaangażowani w przyszłość napędzaną czystą energią”, a „w rzeczywistości na planecie jest dużo brudnej energii”, z powodu „zbyt wielu źródeł kopalnych i nieodnawialnych, ale także zabrudzonych niesprawiedliwością, wojnami”, „zabrudzonych niesprawiedliwymi stosunkami pracy, koncentracją ogromnych zysków w kilku rękach, niezrównoważonym rytmem pracy, który zanieczyszcza relacje w firmie i dusze ludzi”. Mówił papież Franciszek 31 sierpnia, zwracając się do ok. 200 menedżerów i pracowników włoskiej firmy energetycznej ‘Terna’ przyjętych na audiencji w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. „Dobra energia to nie tylko kwestia technologii”, dodał, „i konieczne jest, aby produkcja i konsumpcja stawały się coraz bardziej sprawiedliwe i integracyjne”.
vatican.va / pzk
Na obchody Światowego Dnia Modlitw, które przypadają 1 września, papież Franciszek napisał Orędzie. Temat ‘działania ze stworzeniem’ jest drogi Franciszkowi od początku pontyfikatu. Od momentu, kiedy przybrał imię na cześć Biedaczyny z Asyżu, przekonuje, że troska o stworzenie to nie przede wszystkim kwestia technologii, ale etyki społecznej i teologii. To treść jego tegorocznego przesłania:
vaticannews.va / pzk
Wrześniowa intencja Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy jest apelem o podjęcie działań i zmianę szkodliwych nawyków, które sprawiają, że nasza planeta jest coraz bardziej chora. Jeśli zmierzymy jej temperaturę, zdamy sobie sprawę, że Ziemia ma gorączkę. Jest chora, jak każdy chory – podkreśla Franciszek. „Czy słuchamy tego bólu?” – pyta Ojciec Święty. „Czy słyszymy ból milionów ofiar katastrof ekologicznych?”.
KAI / tk
- Nie żyjemy w społeczeństwie chrześcijańskim, ale jesteśmy powołani do życia chrześcijańskiego we współczesnym, pluralistycznym społeczeństwie. Chrześcijańskiego, ale otwartego” – powiedział papież Franciszek w przemówieniu do uczestników zgromadzenia plenarnego Dykasterii ds. Ewangelizacji.
PAP / pk
Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków, by nadal okazywali gościnę uchodźcom z Ukrainy. Podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił o migracji, podkreślając, że jej problemu nie rozwiąże "militaryzacja granic" ani odpychanie ludzi.
PAP
Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że nie można "obalać" żadnego Kościoła chrześcijańskiego na Ukrainie. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie odniósł się w ten sposób do decyzji władz w Kijowie o zakazie działalności organizacji religijnych powiązanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.
PAP / pzk
Papież Franciszek wyraził w sobotę opinię, że ‘populistyczna fala’ w Europie sprawia, iż zanikają niektóre ideały, w tym troska o ubogich. Podkreślił, że europejskie społeczeństwa muszą znaleźć sposób, by zredukować występującą w nich polaryzację.
vaticannews.va / KAI / pzk
Franciszek przyjął na audiencji uczestników dorocznego spotkania Międzynarodowej Sieci Prawodawców Katolickich. Przypomniał, że wojna jest porażką. Podkreślił, że z kryzysów nie wychodzi się samemu, ale z innymi. Potrzebne są negocjacje, mediacje i arbitraż. Wezwał do tworzenia coraz bardziej solidnych podstaw prawnych w celu przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}