KAI / tk
Papież Franciszek przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania Archidiecezją Metropolitalną Bamako (Mali) złożoną przez 80-letniego kardynała Jean Zerbo. Jednocześnie jego następcą mianował dotychczasowego biskupa diecezji Sikasso, 56-letniego Roberta Cissé – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej
KAI / tk
"Nie omieszkajmy okazać czułości dziadkom i starszym z naszych rodzin, odwiedźmy tych, którzy są zniechęceni i nie mają już nadziei, że inna przyszłość byłaby możliwa. Przeciwstawmy się postawie egoistycznej, prowadzącej do zniechęcenia i samotności, otwarte serce i radosną twarz tych, którzy mają odwagę powiedzieć: 'Nie opuszczę cię!' i obrać inną drogę" – apeluje papież Franciszek w Orędziu na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.
KAI
Przed zbytnim aktywizmem przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcił do kontemplowania przyrody i dzielenia czasu z osobami, które kochamy i nie zaniedbywania dialogu z Bogiem.
PAP
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie o rozejm olimpijski na czas letnich igrzysk, rozpoczynających się w piątek w Paryżu. Zachęcił do okazania "szczerej woli pokoju".
vaticannews.va / pzk
„Starożytny świat mądrze ustanowił rozejm na czas igrzysk. Mam nadzieję, że wszyscy go uszanują” – pisze Papież w przesłaniu na rozpoczęcie rozejmu olimpijskiego. Jak postanowiło ONZ rozpoczyna się dzisiaj, czyli na tydzień przed olimpiadą, a kończy tydzień po paraolimpiadzie, czyli 8 września. Z tej okazji w kościele św. Magdaleny w Paryżu nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore odprawił Mszę, w której obok stołecznego arcybiskupa uczestniczył m.in. przewodniczący MKOl Thomas Bach.
vaticannews.va / pzk
„Nie zrezygnujemy z dążenia do sprawiedliwości, która nie szuka zemsty i odwetu, ale prawdy i zadośćuczynienia” – napisał Papież z okazji 30. rocznicy zamachu na społeczność żydowską w Buenos Aires. Zginęło w nim 85 osób, a 300 zostało rannych. Był to największy zamach w historii Argentyny, ale też rażący przykład bezkarności. Po 30 latach nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Dopiero przed rokiem oficjalnie ustalono, że zamach został przeprowadzony przez Hezbollah na polecenie Iranu.
vaticannews.va / pzk
Jan Paweł II był wielkim fanem piłki nożnej. Jako pierwszy papież zasiadł na trybunie stadionu i kibicował zawodnikom. W 2004 roku utworzył w Watykanie departament sportu. Wyraził wówczas nadzieję, że nowa jednostka będzie pracowała na rzecz „promocji sportu jako części kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa”.
Krzysztof Bronk / vaticannews.va / tk
"Wpatrujcie się w Maryję jako w znak pocieszenia i pewnej nadziei, macierzyńskie oblicze Boga i miejsce schronienia" – napisał papież do kustoszy jednego z najstarszych rzymskich wizerunków Matki Bożej - Najświętszej Maryi Panny w Portyku, Opiekunki Wiecznego Miasta. W tym roku przypada 1500-lecie kultu tego obrazu.
KAI / tk
Piątego sierpnia we wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej papież odwiedzi rzymską bazylikę Santa Maria Maggiore. To właśnie w tej świątyni, jak sam niegdyś przyznał, chce być pochowany. Franciszek, który jest szczególnie związany z tą bazyliką, a także znajdującym się tam obrazem Matki Bożej Salus Populi Romani, weźmie udział w nieszporach.
KAI / tk
"Młodość charakteryzuje się zazwyczaj naturalnym optymizmem, energią i nadzieją. Pozwól Chrystusowi przemienić twój naturalny optymizm w autentyczną miłość" – zaapelował papież do młodych z okazji Latynoamerykańskiego Spotkania Krajowych Duszpasterstw Młodzieży, które odbywa się w Paragwaju.
KAI / tk
Papież Franciszek zachęca do dobrego przygotowania się na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Będzie on obchodzony w niedzielę 29 września. Już 3 czerwca Franciszek opublikował na tę okazję specjalne orędzie.
Krzysztof Bronk / vaticannews.va / KAI / tk
- Nigdy nie rezygnujcie z modlitwy, która płynie z serca, nie rezygnujcie z tych chwil przed tabernakulum, kiedy mówimy do Pana i pozwalamy, by On mówił do nas – powiedział papież na audiencji dla sześciu zgromadzeń zakonnych.
PAP
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie modlił się o pocieszenie i pokój dla wszystkich narodów uciskanych przez „grozę wojny”.
KAI / tk
Problemem naszego świata nie są rodzące się dzieci, lecz egoizm, konsumpcjonizm i indywidualizm, które sprawiają, że ludzie są nasyceni, samotni i nieszczęśliwi – napisał Papież z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Ludności. Franciszek odnosi się tym samym do przestarzałych teorii, które we wzroście światowej populacji widziały zagrożenie dla naszego świata.
KAI / tk
Policja i służby bezpieczeństwa we Włoszech prowadzą dochodzenie w sprawie być może planowanego zamachu na papieża Franciszka podczas jego wizyty w Trieście w ubiegłą niedzielę.
KAI / tk
Nigdy żadna maszyna nie powinna decydować o odebraniu człowiekowi życia – napisał papież w przesłaniu na międzyreligijne spotkanie Etyka Sztucznej Inteligencji na rzecz Pokoju. Franciszek podkreślił, że maszyna dokonuje wyborów algorytmicznych, ale tylko człowiek może podejmować decyzję w głębi swego serca. Czasami są to decyzje, które mają konsekwencje dla wielu ludzi. Do ich podjęcia potrzeba mądrości.
Franciszek odwiedził wczoraj optyka w centrum Rzymu. – Zmienił szkła, ale nie oprawki – powiedział po wizycie Alessandro Spiezia, który już w przeszłości reperował papieżowi okulary i robił nową parę.
Papież Franciszek ustanowił nową diecezję w jednym z największych regionów kryzysowych w Sudanie Południowym. Od czasu uzyskania niepodległości w 2011 roku krajem wstrząsają wojny, konflikty i kryzys klimatyczny. Kierowanie nową diecezją Bentiu na północy kraju papież powierzył 46-letniemu biskupowi Christianowi Carlassare.
KAI
"Idźcie zatem naprzód! Bez lęku, otwarci i mocni w wartościach humanistycznych i chrześcijańskich, gościnni, ale bezkompromisowi w kwestii ludzkiej godności" - zaapelował Franciszek przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św. na Piazza Unita d'Italia w Trieście.
KAI
Spotkanie z włoskimi katolikami w centrum kongresowym „Generali Convention Center” w Trieście na zakończenie 50. Tygodnia Społecznego, który przebiegał pod hasłem: „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”; spotkanie z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich, środowiska akademickiego, migrantami i osobami niepełnosprawnymi oraz Msza św. na Piazza Unita d'Italia (Placu Jedności Włoch) z udziałem prawie 9 tys. wiernych złożyły się na pięciogodzinną wizytę Franciszka 7 lipca w Trieście. Była to czwarta tegoroczna podróż papieża Bergoglio na terenie Włoch.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}