Watykan/ Papież: w Europie rośnie ‘populistyczna fala’, zanika troska o ubogich
Papież Franciszek wyraził w sobotę opinię, że ‘populistyczna fala’ w Europie sprawia, iż zanikają niektóre ideały, w tym troska o ubogich. Podkreślił, że europejskie społeczeństwa muszą znaleźć sposób, by zredukować występującą w nich polaryzację.
W przesłaniu do uczestników Forum Europejskiego, odbywającego się w Austrii, papież podkreślił: „Przeżywamy obecnie w Europie kryzys, który jak każdy niesie ze sobą niebezpieczeństwa i szanse. To czas, w którym różne ruchy populistyczne cieszą się wielką popularnością”. Jak zaznaczył, przyczynami tego są głównie ‘czynniki ekonomiczne i polityczne’. „Widzimy zatem, że w Europie, w rezultacie tej populistycznej fali, niektóre ideały zniknęły, a pewne zasady, dotyczące zachowań wobec najsłabszych członków społeczeństwa, zostały zepchnięte na drugi plan” – ocenił Franciszek.
Papież, który pod koniec września odwiedzi Luksemburg i Belgię, zaznaczył: „Kiedy myślę o Europie, myślę przede wszystkim o kontynencie praw człowieka. Co więcej, ważne uniwersalne prawa człowieka to tutaj zostały rozwinięte”. „Te ideały i zasady, wśród których na specjalną uwagę zasługują te dotyczące godności ludzkiej i braterstwa, były zawsze połączone z Ewangelią” – przypomniał. „Dzisiaj – dodał papież – kontekst kulturowy zmienił się, a Kościół wezwany jest to tego, by żyć w zsekularyzowanym społeczeństwie. To nie powinno ani dziwić, ani budzić strachu, bo wiemy dobrze, że Bóg także tam jest obecny”.
Jeśli staramy się pielęgnować owoce Ducha, wówczas, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, ktoś poczuje wokół nas miłą woń Ducha Chrystusowego - wskazał #PapieżFranciszek podczas #katecheza #AudiencjaGeneralna. @EpiskopatNews pic.twitter.com/TqFuMe68B5
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) August 21, 2024
Zwrócił uwagę na konieczność wniesienia przez chrześcijan ‘bogactwa katolickiej nauki społecznej’. „Również Unia Europejska od swojego założenia ma cechy uniwersalne i ważne jest to, by ich nie straciła. W tym sensie szczególnie ważny jest aspekt braterstwa” – stwierdził papież. Jego zdaniem europejskie społeczeństwa muszą „znaleźć sposób, by zredukować polaryzację, jaka jest w ich wnętrzu i pozostać otwarte na świat, który je otacza”.
Skomentuj artykuł