Papieskie orędzie na 94. Światowy Dzień Misyjny: pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła

Papieskie orędzie na 94. Światowy Dzień Misyjny: pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
2 tygodnie temu
PAP / pk

Pandemia jest także wyzwaniem dla misji Kościoła; jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia, że potrzebujemy relacji społecznych oraz wspólnotowej relacji z Bogiem - napisał papież Franciszek w orędziu na 94. Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w przedostatnią niedzielę października.

Papieskie orędzie na ten dzień, nazywany Polsce Niedzielą Misyjną, nosi tytuł "Oto ja, poślij mnie".

Franciszek wyraża w nim wdzięczność Bogu za zaangażowanie, z jakim przeżywany był w całym Kościele październik ubiegłego roku, jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. "Jestem przekonany, że przyczynił się on do misyjnego nawrócenia w wielu wspólnotach, podążających za wskazanym tematem: «Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie»" - napisał papież.

Podkreśla, że mimo pandemii hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego "Oto ja, poślij mnie" jest wciąż aktualne". Jest to ciągle aktualna odpowiedź na pytanie Pana: Kogo mam posłać - zaznaczył wyjaśniając, że "to powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym światowym kryzysie".

Papież przyznaje, że pandemia wszystkich zaskoczyła powodując lęk i dezorientację. Zaznacza jednocześnie, że "powołanie do misji, zaproszenie do wyjścia ze swoich ograniczeń ze względu na miłość Boga i bliźniego jawi się jako szansa dzielenia się, służby, wstawiennictwa".

Podkreśla jednocześnie, że "Misja, «Kościół wychodzący» nie jest programem, zamiarem, który należy zrealizować wysiłkiem woli". "To Chrystus sprawia, że Kościół wychodzi ze swoich ograniczeń. W misji głoszenia Ewangelii wyruszasz, ponieważ Duch cię pobudza i niesie" – wyjaśnia papież Franciszek. Dodaje, że "misja jest wolną i świadomą odpowiedzią na powołanie Boga".

"To powołanie możemy dostrzec tylko wtedy, gdy przeżywamy osobistą relację miłości z Jezusem żyjącym w swoim Kościele" - wyjaśnia papież.

Papież zwraca również uwagę, że odczytanie znaków czasu, które niesie pandemia, jest także wyzwaniem dla misji Kościoła.

"Jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia, że potrzebujemy relacji społecznych, a także wspólnotowej relacji z Bogiem" – pisze Franciszek.

Zwraca jednocześnie uwagę, że niemożność gromadzenia się, jako wspólnota Kościoła w celu sprawowania eucharystii - "nie jest przeszkodą na drodze powołania misyjnego". "Bóg oczekuje od nas wielkodusznej i stanowczej odpowiedzi: «Oto ja, poślij mnie!»" - podkreśla papież.

Pisze, że "miłość wyrażona w zbiórkach podczas celebracji liturgicznych trzeciej niedzieli października ma na celu wsparcie pracy misyjnej", prowadzonej w jego imieniu przez Papieskie Dzieła Misyjne, "aby wyjść naprzeciw duchowym i materialnym potrzebom narodów i Kościołów na całym świecie, dla zbawienia wszystkich".

W Światowy Dzień Misyjny we wszystkich kościołach i parafiach na całym świecie przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Papieskie orędzie na 94. Światowy Dzień Misyjny: pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papieskie orędzie na 94. Światowy Dzień Misyjny: pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.