Papieskie uznanie dla Komitetu Dialogu Międzyreligijnego w Abu Zabi

Papieskie uznanie dla Komitetu Dialogu Międzyreligijnego w Abu Zabi
(fot. depositphotos.com)
KAI / kk

Papież Franciszek z zadowoleniem przyjął fakt utworzenia w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich "Wysokiego Komitetu Międzyreligijnego". Jego zadaniem będzie popularyzowanie i wcielanie w życie dokumentu o braterstwie międzyludzkim.

Dokument podpisali papież Franciszek i wielki imam uniwersytetu Al-Azhar, szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb 4 lutego w Abu Zabi. Możesz go przeczytać tutaj.

Utworzenie tego komitetu daje nadzieję "na dialog, na dalsze wzajemne poznawanie się oraz możliwość budowania wraz z członkami innych wspólnot religijnych i wszystkimi kobietami i mężczyznami dobrej woli świata braterstwa i pokoju", słowa oświadczenia papieża zacytował 26 sierpnia rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Papież wyraził też nadzieję, że podobne inicjatywy pojawią się w innych częściach świata.

"Wysoki Komitet Międzyreligijny" został powołany 19 sierpnia. Będzie on realizował propozycje i cele tej deklaracji katolicko-islamskiej. W dokumencie "Braterstwo między ludźmi dla światowego pokoju i współistnienia" papież i wielki imam potępili ekstremizm w imię Boga. Podkreślili m.in. że wiara w Boga sprawia, iż człowiek wierzący dostrzega w drugim brata, którego ma wspierać i kochać. Wezwali przywódców religijnych, politycznych i gospodarczych do "poważnego zaangażowania się" w upowszechnianie "kultury tolerancji, wzajemnego współżycia i pokoju", w działania na rzecz powstrzymywania "przelewu niewinnej krwi i do położenia kresu wojnom, konfliktom, niszczeniu środowiska naturalnego oraz schyłkowi kulturowemu i moralnemu, jaki obecnie przeżywa świat".

DEON.PL POLECA

Członkami komitetu są m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ayuso Guixot, przewodniczący uniwersytetu Al-Azhar, Mohamed Mahrasawi oraz osobisty sekretarz papieża, egipski ksiądz Yoannis Lahzi Gaid. W komitecie znaleźli się też islamski sędzia i doradca wielkiego imama, sekretarz generalny muzułmańskiej Rady Starszych oraz przewodniczący oddziału ds. kultury i turystyki w Abu Zabi.

Komitet ma sprawować opiekę nad "Domem Rodziny Abrahamowej" w Abu Zabi, którego jednym z celów jest także wspieranie aktywności międzyreligijnych. Gazeta "The National" zacytowała w tej sprawie słowa następcy tronu, księcia Mohameda bin Zayeda, według którego nowe gremium ma rozwijać "tolerancję, współpracę i współżycie" nie tylko w Emiratach, ale także w innych częściach świata arabskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papieskie uznanie dla Komitetu Dialogu Międzyreligijnego w Abu Zabi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.